Każdemu z nas zdarza się chorować i wziąć zwolnienie lekarskie. Niestety cześć pacjentów nie wykorzystuje tego czasu na rekonwalescencję czy powrót do zdrowia. Zdarzają się sytuacje, gdy "chory" w czasie L4 wyjeżdża na wakacje lub robi remont. Co tak naprawdę można robić podczas zwolnienia lekarskiego? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli Wojciech Dąbrówka, rzecznik prasowy Centrali ZUS oraz mec. Karolina Pilawska
Co wolno na zwolnieniu lekarskim?
To, co wolno nam robić w czasie L4 zależy od rodzaju zwolnienia, które wystawił lekarz. Nie wszystkie obligują nas do tego, żeby siedzieć w domu i leżeć w łóżku. - Mamy zwolnienia podstawowe, leżące, czyli takie, które są związane z tym, że rzeczywiście musimy przebywać w domu, musimy podejmować wszystkie czynności, które spowodują, że wrócimy do zdrowia. W przypadku takiego zwolnienia, jeżeli jesteśmy osobą samotną, mieszkamy sami, to możemy udać się do apteki, możemy udać się na kontrolę do lekarza czy na rehabilitację. To nie jest tak, że musimy 100 proc. czasu być w domu - powiedziała w Dzień Dobry TVN mec. Karolina Pilawska.
Nasza rozmówczyni dodała, że są również zwolnienia tzw. chodzone/chodzące. - Uprawniają nas do tego, że rzeczywiście możemy wychodzić na spotkanie ze znajomymi, możemy korzystać z rozrywek, jeżeli jest to uzasadnione i to ma nam pomóc wrócić do zdrowia. To jest kwestia tych dość częstych zwolnień od psychiatrów, wszystko zależy od tego, co wypisał nam lekarz, jakie aktywności nam zalecił - tłumaczyła specjalistka.
Warto dodać, że w 2023 roku Polacy wzięli 27 milionów zwolnień lekarskich. Przełożyło się to na 287 milionów dni absencji chorobowych. Średnia długość takiego zwolnienia to 11 dni. Panowie średnio przebywają na zwolnieniu 31 dni, kobiety - 35.
Zwolnienie lekarskie. Jak wygląda kontrola?
Są dwa rodzaje kontroli. - Pierwszy rodzaj dotyczy wykorzystywania tych zwolnień, czyli krótko mówiąc, tego, czy stosujemy się do zaleceń lekarskich. Taka kontrola jest przeprowadzana przez naszych pracowników, którzy mogą do nas przyjść, mogą do nas zadzwonić. Drugi rodzaj kontroli dotyczy orzekania o niezdolności do pracy. Tutaj te kontrole przeprowadza lekarz orzecznik, który sprawdza, czy dalej jesteśmy chorzy. Jeżeli uzna, że jesteśmy już zdrowi i możemy wrócić do pracy, do tego dnia zachowujemy prawo do świadczenia - wyjaśnił Wojciech Dąbrówka, rzecznik prasowy Centrali ZUS.
Osoby, które naruszyły i nie przestrzegały zaleceń lekarza podczas zwolnienia muszą się liczyć z karą. - Dalsza wypłata świadczenia nie następuje, a ta, która już nastąpiła, podlega zwrotowi - podkreślił.
Rzecznik prasowy Centrali ZUS zapytany o nietypowe zachowania "pacjentów" podczas zwolnienia lekarskiego, wyznał, że fantazja ubezpieczonych nie ma ograniczeń. - Z takich bardziej obrazowych, to budowa kurnika - zdradził. - Albo wzięcie ślubu, bo takie sytuacje też się zdarzają - dodała mec. Karolina Pilawska.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Zwolnienie lekarskie płatne 100%? "Za chorobę nie powinno się karać ani pracodawcy, ani pracownika"
- To najbardziej opłacalne studia w Polsce. Połowa absolwentów zarabia więcej niż 16 tysięcy
- Coraz więcej ofert pracy na rynku. W tych trzech branżach najłatwiej znaleźć zatrudnienie
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News