Rewolucyjne zmiany w Kodeksie pracy? Wpłyną na wysokość emerytury wielu Polaków

kobieta w pracy
Umowa zlecenie i samozatrudnienie wliczane do stażu? Trwają prace nad nowelizacją Kodeksu pracy
Źródło: Richard Drury/Getty Images
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce, aby praca na umowę zlecenie i samozatrudnienie wliczały się do stażu, a tym samym miały wpływ na wysokość świadczenia emerytalnego. Na jakim etapie są prace na projektem nowelizacji? Kiedy nowe przepisy mogłyby wejść w życie? Czy prawo będzie działo wstecz?
Przemysław Lelewski i Paweł Majtkowski
4-dniowy tydzień pracy
Źródło: Dzień Dobry TVN

Projekt, który ma wprowadzić zmiany w Kodeksie pracy, 9 lipca trafił do konsultacji społecznych.

Samozatrudnienie i umowa zlecenie będą się wliczały do stażu pracy?

- Dzisiaj dostęp do niektórych uprawnień pracowniczych i stanowisk, na które wymagane jest posiadanie określonego stażu pracy, mają jedynie osoby zatrudnione na podstawie stosunku pracy i stosunków służbowych. Nie ma znaczenia, że przez te lata uczciwie pracowali, płacili podatki, nabyli doświadczenie i wykonywali często takie same czynności, jak osoby z umowami o pracę - argumentuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Zmiany, które chce sprowadzić resort, miałyby zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2026 roku.

Zmiany w Kodeksie pracy. Co planuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej?

Przygotowany przez MRPiPS projekt zakłada, że do stażu pracy wliczane byłyby również okresy, gdy dana osoba była zatrudniona w oparciu o umowę zlecenie, umowę agencyjną, umowę o świadczeniu usług, prowadziła pozarolniczą działalność lub miała okresy działalności zawodowej, która stanowi tytuł do ubezpieczeń społecznych, a w których dana osoba nie podlegała jednak ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Potwierdzeniem takiego zatrudnienia będzie zaświadczenie wydawane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W sytuacji, gdy dana osoba na tych zasadach, w tym samym czasie pracowała w kilku miejscach, będzie się liczyło tylko jedno z nich.

Warto dodać, że w tym przypadku prawo będzie działało wstecz - oznacza to, że samozatrudnienie czy praca na umowę zlecenie podjęte przed wprowadzeniem zmian będą się wliczały do stażu pracy.

- Po 1 stycznia 2026 r. pracownik posiadający 7 lat stażu pracy, po zaliczeniu do stażu pracy dodatkowych 4 lat pracy na podstawie umowy zlecenia, uzyska urlop wypoczynkowy w wymiarze 26 dni (zamiast 20 dni przysługujących pracownikom zatrudnionym krócej niż 10 lat) - tłumaczy na swoich stronach resort.

Inaczej będzie też liczył okres wypowiedzenia. - Pracownik jest od dwóch lat zatrudniony u pracodawcy na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, w związku z czym obowiązuje go 1-miesięczny okres wypowiedzenia. Przed rozpoczęciem pracy na podstawie umowy o pracę pracownik ten jednak pracował na rzecz tego samego pracodawcy przez półtora roku na podstawie umowy zlecenia. Z chwilą zaliczenia okresu umowy zlecenia do stażu pracy, pracownika będzie obowiązywał 3-miesięczny okres wypowiedzenia - wyjaśniło ministerstwo.

Więcej na ten temat można przeczytać na stronie tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości