umowa zlecenie

  Zdaniem ekspertów w dłuższej perspektywie może się ono opłacać.

  Umowa zlecenie to bardzo często zawierana umowa cywilnoprawna w Polsce. Dowiedz się, jakie są jej plusy i minusy dla pracodawcy.

  Już w tej chwili osoby zatrudnione na umowie zlecenie mogą borykać się z problemami finansowymi spowodowanymi wejściem w życie Polskiego Ładu. Rząd wraca teraz do pomysłu pełnego oskładkowania tego rodzaju umów. Dorabiający mogą zarobić znacznie mniej niż dotychczas. 

  W związku ze zmianami wprowadzonymi przez Polski Ład wiele składek zostało zwiększonych. Dotyczy to również umów zlecenie, które dla części osób przestaną się opłacać. Dlaczego? Co zamiast umowy zlecenie?

  Od początku 2021 roku przedsiębiorcy będą zobowiązani do zgłaszania ZUS-owi wszystkie umowy o dzieło po to, by Zakład mógł ich skontrolować. Czy to pierwszy krok do oskładkowania tych umów? Obecnie - w przeciwieństwie do zleceń - są one zwolnione z jakichkolwiek składek ubezpieczeniowych.

  Pełne oskładkowanie umów-zleceń - to najnowszy pomysł rządu. Dzięki temu firmy dopłacą nawet 2,5 mld zł. To, że trwają prace nad przepisami w tej sprawie, potwierdza wiceminister rodziny pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed. Od kiedy przedsiębiorcy będą musieli odprowadzać wyższe składki?

  Osoby, które pracują na umowę-zlecenie, mogą wystąpić o postojowe. Wniosek o świadczenie został uruchomiony na Platformie Usług Elektronicznych (PUE). Dokument można przekazać do ZUS wyłącznie elektronicznie. Sprawdź, jak to zrobić i kto może z niego skorzystać.

  Od stycznia 2017 roku minimalna stawka za godzinę przy pracy na umowę zlecenie wynosi 13 złotych. Pracodawcy znaleźli jednak szybko sposoby na unikanie płacenia minimalnej stawki, np. poprzez zakłamywanie danych w ewidencji pracy czy obciążanie pracownika kosztami za służbowy sprzęt i ubiór. Jak na takie zachowanie reaguje Państwowa Inspekcja Pracy? Co może zrobić sam pracownik, który jest de facto okradany z pieniędzy, które mu się należą? W Dzień Dobry TVN Paweł Blajer powiedział, jaka kara czeka nieuczciwych pracodawców.

  Gościem Dzień Dobry TVN był dziennikarz Paweł Blajer, który wyjaśnił, jakie zmiany czekają nas w nadchodzącym roku. Czy zwiększą się płace minimalne? Co zmieni się z podatkiem bankowym? I czy osoby zatrudnione na umowę zlecenie będą musiały opłacać składki ZUS?