Jak ozusowanie umów-zleceń wpłynie na wysokość pensji?

Jak zmiana wpłynie na wysokość pensji?
Ozusowanie umów zlecenie
Źródło: Photographer, Basak Gurbuz Derman/Getty Images
Trwają prace i dyskusje nad ozusowaniem umów-zleceń. Wiąże się ono z niższymi pensjami, ale eksperci przekonują, że w dłuższej perspektywie może się ono opłacać. Kiedy zmiany wejdą w życie?

Ozusowanie umów-zleceń

W Krajowym Planie Odbudowy jest zobowiązanie, według którego ma zostać wprowadzone oskładkowanie umów cywilnoprawnych. Od dawna trwa dyskusja dotycząca tej zmiany. Jak przypomina businessinsider.com.pl, rząd ostatnio pochylał się nam umowami "śmieciowymi" przy okazji tworzenia Polskiego Ładu.

Drożyzna

DD_20210906)Iwuc_REP
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Najwyższa inflacja od 20 lat
Przed nami podwyżki cen prądu
Przed nami podwyżki cen prądu
Stopy w górę. Jak zmieni się twoja rata?
Stopy w górę. Jak zmieni się twoja rata?

Według KPO zmiany miały nastąpić w 2023 roku. Jednak ze strony rządu nie ma żadnej deklaracji. Marlena Maląg, Minister Rodziny i Polityki Społecznej wskazuje, że trwają prace nad rozwiązaniami, które będą "odpowiednie i akceptowane przez stronę społeczną i pracodawców".

Jak ozusowanie umowy zlecenia wpłynie na wysokość pensji?

Obecnie umowy zlecenia są ozusowane, ale tylko do wysokości minimalnego wynagrodzenia, czyli 3 010 złotych brutto. Jeśli pracownik zarabia więcej, to pozostała kwota jest wolna od składek do ZUS. Potrącana jest tylko składka zdrowotna i podatek.

Eksperci zaznaczają, że jeśli umowy te zostaną ozusowane, pensja netto będzie niższa, natomiast można wówczas liczyć na wyższą emeryturę. Dotyczy to sytuacji, kiedy pracownik ma kilka umów, druga i kolejne w tej chwili nie podlegają oskładkowaniu.

- Pełne składki od umowy będą oznaczały, że od pensji brutto odliczane będą również składki emerytalne, rentowe i wypadkowe (łącznie 13,71 proc.). A do tego składka zdrowotna i zaliczka na podatek, czyli to, co pracodawca odliczał również dziś - tłumaczy Business Insider Polska.

- Niskie emerytury to problem, który będzie tylko narastał wraz z upływem czasu. A jedną z przyczyn jest właśnie to, że pracujący na podstawie umowy-zlecenia mają jedynie częściowo odprowadzane składki - podkreślił Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich w rozmowie z businessinsider.com.pl.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości