pensja

  Zarobki nauczycieli uzależnione są nie tylko od stażu pracy, ale również od posiadanego stopnia awansu zawodowego. Inną pensję będzie otrzymywać nauczyciel dyplomowany, a inny kontraktowy czy mianowany. Ile zarabiają?

  Główny Urząd Statystyczny poinformował, ile w drugim kwartale 2022 roku wyniosło przeciętne wynagrodzenie. Jego wartość to 6156,25 złotego, a to oznacza spadek w porównani do pierwszego kwartału.

  Nasze pensje rosną wolniej od inflacji. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego zarobiliśmy w czerwcu o 13 proc. więcej niż rok temu. Jak ma się to do wzrostu cen?

  Zdaniem ekspertów w dłuższej perspektywie może się ono opłacać.

  Wiceminister rodziny Stanisław Szwed poinformował, że według prognoz ministerstwa, płaca minimalna w 2023 roku może wzrosnąć o 400 złotych. Wysoka inflacja powoduje, że najniższe wynagrodzenie będzie ustalane w dwóch terminach - od 1 stycznia i od 1 lipca.

  Chętnych do nauki w szkołach morskich nie brakuje.

  Jak się okazuje wysokość pensji połowy nauczycieli jest mniejsza od kwoty minimalnej

  Niektórych pracowników czeka przykre zaskoczenie.

  Profil "Mama na obrotach" obserwuje na TikToku aż 2,7 mln osób. Klaudia Klimczyk wyznała, w jaki sposób zarabiają influencerki.

  Oto branże, które mogą liczyć na podwyżki.

  Polski Ład ma wprowadzić nową ulgę podatkową dla klasy średniej. Jednak niektórym pracownikom bardziej opłaca się z niej zrezygnować. Dlaczego? Jak to zrobić?

  Poznaj porady psychologa biznesu.

  Dzięki nowelizacji Kodeksu karnego niedługo możliwe będzie poznanie zarobków pracowników kilku branż. W specjalnych rejestrach mogą pojawić się pensje i umowy pracowników jednostek finansów publicznych. Czyje dane będą dostępne w sieci?

  Brak nauczycieli to problem, z którym zmagają się polskie szkoły. W całym kraju pozostaje obecnie ponad 8 tys. wakatów. Dlaczego tak się dzieje? O dramatycznej sytuacji w oświacie porozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z dyrektorami placówek i byłymi dydaktykami oraz Magdaleną Kaszulanis, rzeczniczką ZNP i Justyną Suchecką, dziennikarką.

  Wynagrodzenie netto i brutto to dwie formy podawania wysokości wynagrodzenia. Jak obliczyć wynagrodzenie netto i relację między wynagrodzeniem netto a brutto tak, aby pod koniec miesiąca nie być zdziwionym niższą wysokością wynagrodzenia na koncie (netto) niż wynagrodzenie na umowie (brutto)? Jak wygląda przykładowe obliczanie wynagrodzenia netto, np. godzinowego?

  Zaległości finansowe polskich seniorów przekroczyły już 10 mld zł. W tej grupie również nastąpił największy wzrost liczby nierzetelnych płatników, do poziomu 384,5 tys. - wynika z opublikowanego w środę 11.08.2021 r. raportu na podstawie badań przeprowadzonych przez BIG InfoMonitor. Co jest przyczyną tego stanu rzeczy?

  Rząd wpadł na nowy pomysł, jak zachęcić młodych Polaków do zakładania rodzin. Chcą wprowadzić dopłaty do miejsca w żłobkach, a także specjalny program skierowany do babć i dziadków, którzy mieliby za pieniądze opiekować się swoimi wnukami. Czy jest to dobry pomysł? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała specjalistka z zakresu etykiety oraz savoir-vivre'u i babcia dwójki wnuków, Irena Radomska–Kamińska oraz fotografka, podróżniczka i babcia czwórki wnuków, Barbara Toczyska.

  Mówi się, że pieniądze szczęścia nie dają. Niestety ich brak lub niedostatek może przysporzyć wielu problemów. Czy Polacy są zadowoleni ze swojego wynagrodzenia? Ile chcieliby zarabiać? Czy wiedzą, jak rozmawiać o pieniądzach i prosić szefa o podwyżkę? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z Mają Meissner headhunterką, specjalistką ds. rynku pracy.

  Zarabiamy miesięcznie średnio 6 tys. zł. Dane, które opublikował Główny Urząd Statystyczny, zmroziły krew w żyłach Polaków. Skąd się wzięła taka kwota? Jak to jest możliwe? Ile tak naprawdę wynosi pensja w naszym kraju? Sprawdził to Filip Chajzer.

  Kwestia pensji dla pierwszej damy budzie w ostatnim czasie wiele emocji. Status żony prezydenta w większości państw świata nie jest regulowany, a ona sama nie może liczyć na wynagrodzenie. Najczęściej Pierwsze Damy przestają pracować po objęciu przez ich małżonków funkcji i poświęcają się działalności charytatywnej, a także budowaniu wizerunku samego urzędu prezydenta.

  W związku z kryzysem epidemiologicznym wciąż pojawiają się nowe przepisy, a niektóre są często zmieniane. Zasad przybywa, więc pojawiają się wątpliwości. W naszym programie eksperci starają się je rozwiewać. Dziś prawnik wyjaśnia kwestię obniżonych wynagrodzeń.

  Rozmowa o podwyżce nie jest łatwa. Jak się zatem do niej przygotować? Co wziąć pod uwagę zanim wybierzemy się do szefa? Jakich argumentów użyć, aby zdecydował się dać nam wyższą pensję? Dlaczego poniedziałek i piątek to złe dni na rozmowę o podwyżce? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła psycholog biznesu Izabela Kielczyk.

  Premie, jakie w ostatnim czasie przyznano urzędnikom w Lublinie zbulwersowały mieszkańców. Zwłaszcza ze względu na ich absurdalne uargumentowanie. Na jakiej podstawie przyznawane są premie pracownikom urzędów? Dlaczego w ostatnich latach pensje w budżetówce nie rosły? Gościem Dzień Dobry TVN był Patrycjusz Wyżga, TVN BIS.

  Przegląd prasy zrobiła dla Was Katarzyna Montgomery. Dowiedzieliśmy się od niej, co szykuje dla wiernych Papież Franciszek i który z krajów europejskich przymierza się do referendum, w którym obywatele zdecydują, czy chcą mieć przez całe życie dochód gwarantowany.

  Według Państwowej Inspekcji Pracy w 2014 roku kwota niewypłaconych pensji wyniosła ponad 171 mln zł. Największy problem z otrzymaniem należnego wynagrodzenia mają osoby pracujące w branżach: budowlanej i usługowej. Gościa Dzień Dobry TVN dziennikarza TVN24 Biznes i Świat Pawła Blajera zapytaliśmy, jakie są najczęstsze przyczyny niewypłacania pieniędzy i co w takiej sytuacji może zrobić osoba, która nie otrzymała pensji.

  Bracia Krzanowcy, znani producenci krzeseł twierdzą, że płace na polskim rynku pracy wzrosną. W oparciu o co wyciągają takie wnioski? Gościem Dzień Dobry TVN był Paweł Blajer. Dziennikarz zapowowiada zmiany w strukturze polskiej gospodarki. Jakie pojawiają się tendencje? Czy stopa bezrobocia spadnie? I co trzeba zrobić, by pensje realnie wzrosły?

  Papież Franciszek już na początku swojego pontyfikatu zaznaczył, że chciałby kościoła biednego i dla biednych. Przyklasnęło mu wiele osób, w tym Polacy, którym nie podoba się wystawne życie wielu kapłanów. Ile zatem zarabiają w Polsce księża? Czy zarobki księży są zróżnicowane? Z czego składa się miesięczna "pensja" księdza? Na co przeznaczane są pieniądze z tacy? O tym ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski, którego gościliśmy w Dzień Dobry TVN. Temat jest delikatnej natury, ale bardzo interesujący.

  Trzy miliony ludzi żyje poza granicami Polski. Emigrują na potęgę. Okazuje się, że najtrudniej żyje w się w... Warszawie. Wysokie ceny wynajmu mieszkań, drogie produkty i niewspółmierne pensje. Jak wygląda prawdziwe życie w stolicy? Czego potrzeba młodym ludziom? W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: uczestnik 3. edycji „Mam Talent” Damian Skoczyk, Dominika Gwit oraz socjolog Tomasz Sobierajski. Jak im się żyje w wielkim mieście?