Inflacja oraz rosnące ceny sprawiły, że rząd zdecydował się wprowadzić tzw. wakacje kredytowe. W najbliższym czasie zmienią zasady ich udzielania. Jakie będą nowe kryteria? O tym w Dzień Dobry TVN w ramach naszego cyklu "5 rzeczy, które musisz wiedzieć o poranku", opowiedziała Dagmara Kaczmarek-Szałkow, dziennikarka TVN24.
Zamiany w wakacjach kredytowych
Na biurko prezydenta Andrzeja Dudy trafiła nowa ustawa o tzw. wakacjach kredytowych. Zgodnie z poprzednimi przepisami z przerwy w spłacaniu kredytu mogli skorzystać wszyscy, teraz to się zmieni i pojawi się kryterium finansowe. - Przede wszystkim będzie ono dotyczyło raty. Rata musi stanowić co najmniej 30 proc. dochodu, żeby można było z takich wakacji kredytowych skorzystać - powiedziała w Dzień Dobry TVN Dagmara Kaczmarek-Szałkow.
Warto dodać, że to kryterium nie będzie obowiązywało w przypadku rodzin, które mają minimum troje dzieci.
Jak ubiegać się o wakacje kredytowe?
- Tym razem trzeba będzie troszeczkę więcej dokumentów do banku złożyć, bo poza złożeniem wniosku o te wakacje kredytowe trzeba będzie jeszcze złożyć takie oświadczenie o wychowywani trójki dzieci albo, że ta rata stanowi 30 proc. dochodu. Będzie można taki wniosek złożyć już w maju, a pierwszy miesiąc, kiedy będzie można zawiesić ratę, to będzie czerwiec - tłumaczyła dziennikarka.
- Między czerwcem a sierpniem dwie raty będzie można zawiesić i w ostatnim kwartale roku znowu dwie, między wrześniem a grudniem - wyjaśniła.
Banki nie są zadowolone z wakacji kredytowych
Przedłużenie wakacji kredytowych spotkało się ze złym przyjęciem ze strony środowiska bankowego. Przedstawiciele branży wystosowali do premiera Donalda Tuska specjalny list. Bankowcy tłumaczą w nim, że w zamian za rezygnację z wakacji kredytowych gotowi są przeznaczyć dodatkowe środki na Fundusz Wsparcia Kredytobiorców.
Autorzy listu dodali, że choć połowa beneficjentów wakacji kredytowych nadpłaciła kredyt, to aż 20 proc. wydało środki na konsumpcję. W ocenie bankowców takie rozwiązanie w żadnej sposób nie pomaga, a jedynie "utrwala niebezpieczną tendencję zapoczątkowaną przez poprzedni rząd nieuzasadnionych oczekiwań społecznych co do możliwości niewykonywania umów, podważając tym samym zaufanie do stabilności prawa, które jest podstawą bezpiecznej bankowości, bez której prawidłowego funkcjonowania, niemożliwe jest finansowanie kluczowych inwestycji w Polsce".
Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pismo przyznało, że nie zamierza rezygnować z tego programu. Podkreślono, że argumenty i uwagi środowiska bankowego zostały dokładnie przenalizowane, część z nich uwzględniono w projekcie.
Szacuje się, że przedłużenie wakacji kredytowych będzie kosztowało ok. 2,5 mld zł (jeśli skorzysta z nich podobny odsetek uprawnionych jak w 2023 r.). Do tej pory wydano na nie 12,8 mld zł.
Więcej na ten temat można przeczytać na stronie tvn24.pl.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Kornel walczy z nowotworem. Jedyną szansą jest terapia w USA. "Leczenia podjął się tylko jeden doktor"
- Mąka wycofana ze sprzedaży. Koniecznie sprawdź, czy nie masz jej w domu
- Zaskakujące nowe zasady dla kierowców. Zapłacą więcej
Autor: Natalia Szostak/Katarzyna Oleksik
Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN