ustawa

  Projekt ustawy o ochronie ludności i stanie klęski żywiołowej zakłada obowiązkowe instalowanie w smartfonach dwóch rządowych aplikacji. Do czego mają służyć?

  Ministerstwo Infrastruktury wyjaśnia.

  O tym, z jakim absurdem wiąże się w Polsce stwierdzanie zgonów domowych i ustalanie ich przyczyny, porozmawialiśmy z lek. med. Michałem Domaszewskim, z dr n. med. Maciejem Pawłowskim oraz z mecenasem Iwo Kliszem.

  Z jakiego powodu król Stanisław August Poniatowski ukrywał jej przygotowanie? Odpowiedzi znajdziesz w Dzień Dobry TVN.

  Stawka PIT ma być obniżona z 17 do 12 proc., krytykowana ulga dla klasy średniej zostanie zlikwidowana.

  "Nie jest wymagana zgoda rodzica".

  Od ponad pół roku w Polsce obowiązują przepisy, które pozwalają wojsku przejąć prywatne samochody. W ostatnim czasie zostały one doprecyzowane i jeszcze zwiększyły uprawienia służb.

  Nowe dowody rejestracyjne samochodów w Polsce będą wydawane osobom, które złożą o nie wnioski po 1 maja 2022 r. Nie będzie to jednak obowiązkowe. Dlaczego? Co się zmieniło?

  Na skutek wprowadzenia specustawy Ukraińcy otrzymali wiele udogodnień, m.in. mogą przejść prostszą procedurę zatrudnienia w Polsce. Na co powinni zwrócić uwagę pracodawcy i jakie mają obowiązki?

  Czy to szansa na podwyższenie jakości pomocy psychologicznej w Polsce? W jaki sposób ograniczy działania tzw. pseudo-specjalistów?

  Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terenie tego kraju gwarantuje możliwość uzyskania numeru PESEL. Wnioski można składać od 16 marca. Rozwiązanie umożliwi uchodźcom, korzystanie z pomocy socjalnej, medycznej oraz z systemu edukacji.

  Niebawem zostanie wprowadzony nowy standard nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. W związku z tym wielu Polaków będzie musiało pomyśleć o wymianie odbiorników telewizyjnych lub dokupieniu odpowiednich dekoderów. Rząd postanowił dofinansować zakup, oferując nawet 250 złotych osobom, które ze względu na trudną sytuację materialną nie mogą ponieść pełnych kosztów wymiany sprzętu.

  Kiedy rząd wprowadzi zmiany?

  Uchodźcy z Ukrainy będą mogli otrzymać numer PESEL, korzystać z opieki zdrowotnej, edukacji i podejmować pracę w Polsce. Dodatkowo pomoc dla nich będzie zwolniona z podatku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Kiedy ustawa wejdzie w życie i jakie jeszcze korzyści przyniesie? O tym opowiedział nam Przemysław Ligęzowski, radca prawny.

  Już wkrótce w życie wchodzi standard nowej telewizji. W związku z tym konieczne będzie wymienienie odbiorników telewizyjnych lub dokupienie dekoderów. Rząd postanowił dofinansować zakup. Kto może się ubiegać o dodatkowe pieniądze? Od kiedy można składać wnioski?

  Na sejmowych stronach pojawił się projekt poselskiej ustawy. Zakłada on, że pracodawca w czasie epidemii będzie miał prawo wymagać okazywania wyników testów. Z kolei pracownikom pozwoli ubiegać się o odszkodowanie za zakażenie w miejscu pracy.

  Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o dodatku osłonowym, która ma pomóc niektórym gospodarstwom domowym w pokryciu części kosztów energii oraz rosnących cen żywności. Co oznacza to w praktyce?

  Skorzystają z niego miliony osób.

  Aktor przywołuje znamienny cytat z "Dziadów" Adama Mickiewicza.

  "Musimy protestować i zróbmy to".

  W obronie wolnych mediów manifestują też gwiazdy.

  "Nie ma wolności bez wolnych mediów"

  17 grudnia Sejm uchwalił ustawę LEX TVN. Jest to atak na wolne media, który ma pozbawić widzów możliwości oglądania wszystkich kanałów TVN. My walczymy do ostatniej chwili. Aby wesprzeć i obronić stację, prosimy o podpisanie apelu. Dziękujemy za wsparcie.

  W piątek 17 grudnia br. Sejm przegłosował nowelizację ustawy, określaną mianem lex TVN, odrzucając tym samym wrześniową uchwałę Senatu w tej sprawie. Bezwzględną większością głosów udało się przeforsować przepisy, przeciwko którym kilka miesięcy temu protestowało wielu dziennikarzy. Teraz ustawa trafi na biurko prezydenta Andrzeja Dudy, gdzie będzie czekała na jego podpis.

  "Jest niepotrzebny i szkodliwy".

  Na cmentarzach zaczyna brakować miejsca, a ceny pieczar wciąż rosną. Prawo pogrzebowe jest przestarzałe. Czy nowa ustawa pomoże? Ma zostać skierowana do prac w tym roku.

  Michał Piróg w mocnych słowach wypowiedział się w temacie zapowiadanej w Sejmie debacie o "lex TVN". We wpisie wyjaśnił, jakiej przyszłości chcieli dla niego rodzice. Przy okazji fani mogli przekonać się, jak tancerz wyglądał jako dziecko.

  Do Sejmu trafił nowy projekt ustawy uszczelniającej zakaz handlu w niedziele. Przewiduje on, że w dni niehandlowe otwarte będą mogły być tylko te placówki, w których działalność pocztowa będzie przeważająca i wyniesie powyżej 50 proc. przychodów – powiedział PAP poseł PiS Janusz Śniadek.

  Pochówki ekologiczne, możliwość rozsypywania prochów oraz ochrona starych cmentarzy. Na tym m.in. koncentrują się autorzy proponowanych zmian w prawie. Konsultacje społeczne dotyczące projektu nowej ustawy dobiegają końca - uwagi można zgłaszać do 31 marca.

  Emerytury stażowe - projekt ustawy w tej sprawie jest już biurku prezydenta. Jej przepisy oznaczają spore zmiany w systemie emerytalnym w Polsce. Co to jest emerytura stażowa? Dowiedz się, kto będzie mógł ubiegać się o przyznanie świadczenia.