Recepty na bezpłatne leki dla dzieci do 18. roku życia i seniorów po ukończeniu 65. roku życia będą mogli wystawić wszyscy lekarze. - Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy.
Kobiety polskiego sportu wystąpiły z apelem do prezydenta, po tym, jak nie podpisał nowelizacji ustawy o sporcie. Andrzej Duda skierował dokument do Trybunału Konstytucyjnego. Ustawa uwzględnia rekomendacje MKOL-u i między innymi wzmacnia rolę sportowców w związkach czy parytet w zarządach. Sportowczynie podkreślają, że walczą nie o przywileje, a o normalność.
28 czerwca Sejm zagłosował za przyjęciem projektu w sprawie zmiany zawartej w Kodeksie karnym definicji gwałtu. Zaakceptowany projekt, który został zaproponowany przez Lewicę zakłada, że od teraz przestępstwem będzie doprowadzenie do seksu mimo braku zgody drugiej osoby.
Inflacja oraz rosnące ceny sprawiły, że rząd zdecydował się wprowadzić tzw. wakacje kredytowe. W najbliższym czasie zmienią zasady ich udzielania. Jakie będą nowe kryteria? O tym w Dzień Dobry TVN w ramach naszego cyklu "5 rzeczy, które musisz wiedzieć o poranku", opowiedziała Dagmara Kaczmarek-Szałkow, dziennikarka TVN24.
W czwartek 22 lutego parlamentarzyści przyjęli nowelizację ustawy dotyczącej antykoncepcji awaryjnej. Zgodnie z przepisami tabletka "dzień po" ma być dostępna bez recepty dla osób powyżej 15 lat.
Organizacje praw człowieka, w tym Amnesty International, skrytykowały nowe prawo, ale niektórzy działacze stwierdzili, że jest ono niezbędnym środkiem odstraszającym przed "kulturą gwałtu" w tym państwie.
15 lutego 2024 r. weszła w życie nowelizacja Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego czyli tzw. ustawa Kamilka. Jest ona odpowiedzią na tragedię 8-letniego chłopca, który zmarł w wyniku długotrwałej przemocy domowej. Jakie rozwiązania zawiera? O tym powiedział w Dzień Dobry TVN dziennikarz TVN24 Radosław Mróz.
W polskim rządzie omawiany jest temat związków partnerskich. Trwają prace nad przygotowaniem ustawy. Dla wielu osób ciągle niezrozumiała jest istota wprowadzenia tego funkcjonującego w innych krajach rozwiązania. Na czym polega?
Z końcem sierpnia wchodzi w życie ustawa o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej. Jej zadaniem jest ochrona Polaków przed oszustami. Na czym dokładnie będzie polegało nowe prawo? Jakie będą mieli obowiązki operatorzy telekomunikacyjni? Wyjaśnia Ministerstwo Cyfryzacji.
W sierpniu 2023 roku w polskim prawie pojawi się sporo zmian. Dotyczą one przede wszystkim emerytów, osób z niepełnosprawnościami, uczniów i nauczycieli, pacjentów i lekarzy, pracowników handlu, a także sprawców przemocy domowej. Sprawdź szczegóły.
W piątek 7 lipca polski Sejm przegłosował zmiany w 27 ustawach, ważnych dla wielu grup Polaków. 11 z nich oczekuje już na podpis prezydenta, a pozostałymi zajmie się Senat. Sprawdź, które dotyczą ciebie lub twoich bliskich.
Sejm uchwalił rządową ustawę o świadczeniu wspierającym dla pełnoletnich osób z niepełnosprawnościami. Jakich kwot mogą się spodziewać? Od kiedy świadczenie będzie wypłacane? Sprawdź szczegóły.