Od jakiegoś czasu w Polsce toczy się dyskusja dotycząca wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy. Rozwiązanie to ma zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników. Projekt zmian w prawie, związanych ze skróceniem tygodnia pracy, chce złożyć Nowa Lewica. Co myśli o tym Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej?
Praca i finanse
Praca i finanse
Krótszy tydzień pracy - co na to rząd?
"Dziennik Gazeta Prawna" skontaktował się w sprawie zmian dotyczących krótszego tygodnia pracy z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Ze stanowiska przesłanego dziennikowi wynika, że resort pracy nie jest przeciwny pomysłowi, by Polacy pracowali krócej.
Ministerstwo zaznacza jednak, że ewentualne wprowadzenie tego typu zmian musiałoby być poprzedzone oceną ich skutków dla całej gospodarki.
W stanowisku resortu czytamy również, że wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy powinno być poddane "szerokiej dyskusji, m.in. z partnerami społecznymi, tj. przedstawicielami reprezentatywnych organizacji pracodawców i związków zawodowych w Radzie Dialogu Społecznego".
Czterodniowy tydzień pracy - propozycja Nowej Lewicy
Projekt dotyczący skrócenia tygodnia pracy był już składany w 2022 r., czyli w poprzedniej kadencji Sejmu. Przepadł jednak na ścieżce legislacyjnej. Teraz Nowa Lewica chce złożyć go ponownie. Byłoby to spełnienie jednej z wyborczych obietnic tej partii. Co znajduje się w projekcie Lewicy?
Propozycja zakłada stopniowe skracanie normy tygodniowej czasu pracy z przeciętnie 40 godzin do przeciętnie 35 godzin. Oczywiście przy jednoczesnym zachowaniu dotychczasowej wysokości wynagrodzeń pracowników. Przyjęcie tej propozycji niekoniecznie może jednak oznaczać, że będziemy pracować przez 4 dni w tygodniu.
"(...) równie dobrze pracodawca może postanowić, że praca będzie wykonywana np. przez pięć dni w tygodniu po 7 godzin dziennie" - mówi cytowany przez "DGP" radca prawny Przemysław Ciszek.
Bez względu na to, jakie rozwiązanie przyjmą pracodawcy, będzie to z korzyścią dla pracownika.
Co o projekcie myślą pracodawcy?
Wiele osób z pewnością zastanawia się, jak te zmiany wpłyną na polską gospodarkę.
"Podstawą decyzji w zakresie skrócenia czasu pracy powinna być rzetelna ocena skutków społeczno-gospodarczych takiej inicjatywy. Na ten moment jej brakuje" - mówi gazecie Robert Lisicki, radca prawny, ekspert Konfederacji Lewiatan, czyli znanej organizacji, która zrzesza pracodawców.
A co wy myślicie o tym projekcie? Powinien zostać wdrożony?
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Plusy i minusy 4-dniowego tygodnia pracy. "Nie oznacza, że ktoś nie będzie pracować w piątek"
- Czterodniowy tydzień pracy. Czy to się opłaca? Wyniki badań zaskakują
- Świat przechodzi na 4-dniowy tydzień pracy. Te firmy mogą mieć problemy z wprowadzeniem go w życie
Autor: Regina Łukasiewicz
Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"
Źródło zdjęcia głównego: Hinterhaus Productions/GettyImages