Oszuści podszywają się pod duży bank za pomocą portalu społecznościowego. "Bądźcie ostrożni!"

Oszuści podszywają się pod duży bank. Robią to za pomocą portalu społecznościowego
Oszuści podszywają się pod duży bank. Robią to za pomocą portalu społecznościowego
Źródło: Nikola Milosevic/Getty Images
Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego ostrzega przed nowym sposobem oszustów. Cyberprzestępcy podszywają się pod duży bank, udostępniając reklamy na znanym portalu społecznościowym. Jak nie dać się oszukać?

Alerty i cyberbezpieczeństwo

ALERTY RCB
ALERTY RCB
Plaga cyberprzestępczości w Polsce
Plaga cyberprzestępczości w Polsce

CSIRT KNF ostrzega przed oszustami

Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego (CSIRT KNF) opublikował na platformie X (dawniej twitter) ostrzeżenie przed nową kampanią cyberprzestępców. Podszywają się oni pod bank PKO BP i za pośrednictwem portalu facebook zamieszczają reklamy z inwestowaniem.

Oszuści, jak zawsze, oferują szybkie zyski w krótkim czasie. Zachęcają do inwestowania oszczędności, a nawet nawiązują kontakt telefoniczny z ofiarami.

- Bądźcie ostrożni i nie wierzcie w tego typu oferty! - ostrzega CSIRT KNF.

Oszuści podszywają się pod bank PKO BP

Oszuści świetnie podszywają się pod różne instytucje. Korzystają z logotypów firm, a domeny strony starają się stworzyć tak, aby jak najbardziej przypominały swoje oryginały.

Po wejściu w reklamę oszustów zostajemy przekierowani na stronę, która może łudząco przypominać taką, która znalazłaby się na stronie banku. Pojawia się również opcja rejestracji, gdzie należy podać imię, nazwisko e-mail i telefon. Po rejestracji ofiara dostaje telefon od konsultanta.

Jak nie dać się oszukać?

Co może zrobić oszust przez telefon? Wbrew pozorom - wiele. Jeśli namówi ofiarę do zainstalowania oprogramowania - może mieć zdalny dostęp do komputera osoby poszkodowanej. Może też przekonać do podania danych wrażliwych czy numeru karty.

Za każdym razem warto przemyśleć taka ofertę, w której zyski mają być pewne, duże i szybkie. To popularna metoda oszustów, aby złowić swoje ofiary. Warto kierować się zasadą "jeśli coś jest zbyt piękne, nie może być prawdziwe".

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Teofila Siewko

Źródło: CSIRT KNF

Źródło zdjęcia głównego: Nikola Milosevic/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana