Dostałeś maila od policji? Uważaj, to może być oszustwo

Dostałeś maila od policji? To może być oszustwo. "Celem może być kradzież naszych danych"
Dostałeś maila od policji? To może być oszustwo. "Celem może być kradzież naszych danych"
Źródło: Catherine Falls Commercial/Getty Images
Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości poinformowało o nowym oszustwie cyberprzestępców. Tym razem rozsyłają wiadomości e-mail rzekomo pochodzące od Komendanta Głównego Policji insp. Marka Boronia. Na co należy uważać?

Alerty i cyberbezpieczeństwo

ZALEWSKA_ALERTY_RCB
ALERTY RCB
ALERTY RCB
Plaga cyberprzestępczości w Polsce
Plaga cyberprzestępczości w Polsce

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości ostrzega

Cyberprzestępcy rozsyłają wiadomości e-mail. W treści zawarty jest apel o kontakt w ciągu 24 godzin z nadawcą wiadomości, w przeciwnym razie, grożą nakazem zatrzymania, tymczasowego aresztowania, a nawet ścigania "zgodnie z przepisami ustawy o cyberprzestępczości z 2019 r.". Całość opatrzona jest podpisem "komisarz Policji Marek Boroń" wraz z podrobionym podpisem.

Oszuści oskarżają ofiarę między innymi o posiadanie i rozprzestrzenianie treści pornograficznych z udziałem nieletnich.

- Cała korespondencja w rzeczywistości jest próbą oszustwa i zastraszenia odbiorcy. Jej celem może być kradzież naszych danych czego konsekwencją może być utrata naszych pieniędzy - ostrzega Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości w komunikacie.

Fałszywe maile od "policji"

Jak podano w komunikacie, opisywane wiadomości zawierają nieprawdziwe informacje, a Polska Policja nie jest ich autorem. Jak zawsze przy tego typu oszustwach, nie zabrakło błędów w przesłanym "piśmie". Między innymi widnieje podpis "KOMISARZ POLICJI POLICJI; COLONEL MAREK BOROŃ". Pomijając powtórzenie, w podpisie zawarty jest angielski termin - pułkownika (ang. colonel)).

Policja nie zaleca otwierania załączników, które mogą być podejrzane, ponieważ mogą zawierać szkodliwe oprogramowanie.

Ponadto, zaapelowano: "nawet jeżeli popełniłeś czyn karalny, to Policja w ramach prowadzonego postępowania wykonuje czynności procesowe szczegółowo opisane w Kodeksie Postępowania Karnego. O wszelkiego rodzaju wezwaniach, wszczęciu postępowania czy złożeniu wyjaśnień na piśmie nie informujemy poprzez pocztę elektroniczną".

Więcej przeczytasz na TVN24

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Teofila Siewko

Źródło: cbzc.policja.gov.p

Źródło zdjęcia głównego: Catherine Falls Commercial/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Apokalipsa w galerii sztuki
Materiał promocyjny

Apokalipsa w galerii sztuki

Naucz malucha samodzielnej zabawy
Materiał promocyjny

Naucz malucha samodzielnej zabawy