Każdej minuty konsumenci kupują miliony plastikowych butelek. Z okazji Dnia Ziemi reporter Dzień Dobry TVN Łukasz Zagórski postanowił sprawdzić, co się z nimi dzieje po wyrzuceniu do odpowiedniego kosza.
Drugie życie plastikowych butelek
Jeśli zastanawialiście się choć przez chwilę, co dzieje się z plastikowymi śmieciami w postaci butelek PET, to mamy odpowiedź. Otóż po wrzuceniu ich do żółtego kosza przeznaczonego na metale i tworzywa sztuczne trafiają do zakładu utylizacji odpadów komunalnych. Potem wszystkie lądują na szeregu taśm, gdzie oddzielane są od pozostałych odpadów. Krok kolejny to mycie i suszenie. Następnie butelki segregowane są według koloru i materiału, z jakiego je wykonano. Kolejnym etapem jest doczyszczanie ręczne. W końcowej fazie butelki formowane są w sześcian.
Metamorfoza zużytej butelki
W zakładzie przetwórstwa butelek PET rozpoczyna się kolejny etap metamorfozy odpadów. Najpierw trafiają do urządzenia, które zdejmuje z nich etykietę i nakrętkę, po czym umieszczane są w maszynie, gdzie zostają zmielone na drobne kawałeczki tzw. płatki.
Po dokładnej kąpieli, która ma na celu pozbycie się kleju, czas na solarium, czyli maszynę, która pod wpływem wysokiej temperatury zamienia płatki w regranulat. Z błękitnych i szarych kuleczek wykonuje się następie tzw. preformę, czyli nadaje się już pewien kształt. Do takiej butelki ponownie wlewany jest napój, który następnie trafia na sklepowe półki.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Czy można kosić trawnik w kwietniu? Ekolog wyjaśnia
- Efekt cieplarniany – na czym polega to zjawisko? Jakie są jego przyczyny i skutki
- Światowy Dzień Recyklingu. Jak przebiega i jakie są rodzaje recyklingu odpadów?
Autor: Nastazja Bloch
Reporter: Łukasz Zagórski