Już niedługo wejdą w życie zmiany dotyczące jawności wynagrodzeń. "To remedium na patologię na rynku pracy"

Czy zarobki powinny być jawne - tak czy nie?
Pieniądze - temat tabu w pracy i po pracy?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Wielu z nas hołduje zasadzie, że o pieniądzach się nie rozmawia, co znajduje swój wyraz w ogłoszeniach o pracę oraz w trakcie całego okresu zatrudnienia. Ma to się zmienić za sprawą unijnej dyrektywy, którą państwa członkowskie muszą wdrożyć do porządku krajowego do 2026 roku. Czy zarobki powinny być jawne?

Dlaczego pracodawcy nie ujawniają widełek płacowych? Co się zmieni?

W Polsce podawanie wysokości zarobków w ogłoszeniach o pracę nadal nie jest standardem. Ma się to zmienić za sprawą unijnej dyrektywy.

- Pracodawcy raczej niechętnie podają widełki płacowe w ogłoszeniach, przed wszystkim mając obawy o swoją konkurencyjność, atrakcyjność. To wynagrodzenie może być powyżej przeciętnego i wtedy pracodawcy chętnie mogą pochwalić się poziomem takiego wynagrodzenia, no ale co, jeśli na tym samym stanowisku w mniejszej firmie jednak jest oferowane niższe wynagrodzenie? - pyta retorycznie Nadia Winiarska, ekspertka w Departamencie Pracy Konfederacji Lewiatan.

Celem wprowadzanej dyrektywy unijnej jest przede wszystkim ograniczanie luk płacowych między kobietami a mężczyznami. - Jawność wynagrodzeń jest jednym z czynników, który ma sprzyjać osiągnięciu tej równości - dodaje gościni Dzień Dobry TVN.

Co to będzie oznaczać w praktyce? - Chodzi o to, że pracodawca ma obowiązek poinformowania pracownika przed rozmową kwalifikacyjną, ile tak naprawdę się zarabia na danym stanowisku, ale to nie oznacza, że nagle się dowiemy, ile zarabia koleżanka w pracy. (...) Ale jeśli chodzi o moje stanowisko lub porównywalne stanowiska pracy, to będę mogła zawnioskować o takie informacje od swojego pracodawcy - wyjaśnia specjalistka.

Jawność zarobków w Polsce - czy jest potrzebna?

Według psycholożki, autorki książek i kulturoznawczyni Zofii Smełki-Leszczyńskiej jawność zarobków jest remedium na jedną z największych patologii na rynku pracy w Polsce. - Mianowicie my mówimy o pracy językiem pełnym takich słów jak motywacja, pasja albo misja, albo mówimy sobie, że to będzie świetna przygoda. (...) Wielkim nieobecnym mówienia w Polsce o pracy są pieniądze - uświadamia ekspertka.

96% pracowników i 91% pracodawców przyznaje, że pieniądze są w pracy tematem tabu. Niektórzy zwracają również uwagę na zapisy w umowach, które przestrzegają przed jawnością zarobków i przekazywaniem informacji o wysokości otrzymywanego wynagrodzenia osobom postronnym.

- To, że pracownicy wierzą, że nie wolno im rozmawiać [o pieniądzach - przyp. red.] wewnątrz firmy, to jest jedno z gigantycznych przekłamań. To nie jest tak, że nie wolno. Pracownicy są do tego zniechęcani, natomiast to nie jest tak, że jest nielegalnym porozmawiać z kolegą albo koleżanką o tym, kto ile zarabia - zaznacza Smełka-Leszczyńska.

Można jednak spotkać pracowników, którzy niechętnie mówią o swoich zarobkach w środowisku zawodowym. - Rodzinie i przyjaciołom tak, ponieważ jest to wzajemna motywacja, natomiast jeśli miałbym to przełożyć na dziewczynę czy kolegę z pracy - nie za bardzo bym chciał. Nie chciałbym pokazać swoją osobą, że mogę być, załóżmy, lepszy - stwierdził w Dzień Dobry TVN pracujący w marketingu Mieszko Guć.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości