Możesz mieć szansę na nowe świadczenie. Od stycznia ZUS przyjmuje wnioski

Pieniądze
Renta wdowia - Kto i od kiedy może składać wniosek?
Źródło: Pawel Kacperek/GettyImages
Już teraz można ubiegać się o tzw. rentę wdowią. Dzięki niej osoby, które straciły współmałżonka zyskają możliwość połączenia renty rodzinnej z innymi świadczeniami emerytalno-rentowymi. Jest jednak limit, którego skonsolidowane wsparcie nie może przekroczyć. Ile on wynosi? Sprawdź na stronie Dzień Dobry TVN.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

DD_20241205_Smierc_REP
Życie na nowo po śmierci partnera
Źródło: Dzień Dobry TVN

Renta wdowia - od kiedy składać wnioski?

Od 1 stycznia 2025 roku można ubiegać się o tzw. rentę wdowią. Nowe przepisy związane z tym świadczeniem umożliwiają łączenie renty rodzinnej z innymi świadczeniami emerytalno-rentowymi. Mogą je otrzymać kobiety mające co najmniej 60 lat i mężczyźni powyżej 65 lat, pozostający do dnia śmierci małżonka we wspólności małżeńskiej, którzy nabyli prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż przed ukończeniem 55 (kobiety) i 60 lat (mężczyźni).

Jest jednak warunek - nie mogą oni zawrzeć nowego związku małżeńskiego. Jak wyjaśnił rzecznik ZUS Wojciech Dąbrówka, osobom mającym rentę rodzinną prawo do wypłaty świadczeń przysługuje po ostatnim małżonku i wygasa z dniem poprzedzającym zawarcie nowego związku małżeńskiego.

Wniosek o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną należy złożyć korzystając z formularza ERWD, do 30 czerwca 2025 roku. Osobom, które złożą go w tym terminie prawo do renty wdowiej będzie przysługiwało już od 1 lipca 2025 roku. Osoby mające już ustalone prawo do renty rodzinnej i do własnego świadczenia, nie muszą dołączać żadnych dokumentów do wniosku o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną.

Limit wysokości połączonych świadczeń rodzinnych. Ile wynosi?

W 2025 roku wdowy i wdowcy będą mieli możliwość wyboru: otrzymywać pełną rentę rodzinną i 15 proc. własnego świadczenia lub odwrotnie. - Od 1 stycznia 2027 r. drugie świadczenie zostanie zwiększone z 15 do 25 proc. - wskazał ZUS.

Instytucja poinformowała również, że wysokość sumy świadczeń nie może przekraczać trzykrotności kwoty najniższej emerytury, czyli obecnie 5342,88 zł (3 razy 1780,96 zł). Do tego limitu wliczane są też zapomogi wypłacane przez instytucje zagraniczne, a także inne niż jednorazowe świadczenia oraz dodatki przyznawane na podstawie ustawy lub odrębnych przepisów. Jeśli suma wszystkich świadczeń przekroczy trzykrotność najniższej emerytury, wypłacona kwota zostanie pomniejszone o kwotę przekroczenia.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości