Obywatelski projekt ustawy dotyczący renty wdowiej ma wesprzeć finansowo osoby, które straciły małżonka. W Sejmie odbyło się już pierwsze czytanie, a jak zapowiedziała ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, nowe zasady są możliwe do wdrożenia w ciągu 6 miesięcy. Więcej informacji na ten temat przekazała w Dzień Dobry TVN Joanna Kryńska, dziennikarka TVN24.
Renta wdowia - na czym polega?
Jak można przeczytać na stronie internetowej Sejmu, "projekt ustawy dotyczy wprowadzenia nowej reguły zbiegu prawa do nabytej z tytułu bycia wdową lub wdowcem renty rodzinnej, wojskowej renty rodzinnej, policyjnej renty rodzinnej lub renty rodzinnej z ubezpieczenia społecznego rolników z innymi świadczeniami emerytalno-rentowymi". Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zapowiedziało wprowadzenie świadczenia w modelu kroczącym, a to oznacza stopniowe zwiększanie świadczeń.
By ubiegać się o rentę wdowią, trzeba:
- Mieć co najmniej 50 lat lub stać się niezdolnym do pracy w ciągu 5 lat od śmierci małżonka.
- Wychowywać co najmniej jedno dziecko uprawnione do renty rodzinnej.
- Opiekować się dzieckiem niezdolnym do samodzielnej egzystencji.
- W większości kobiety zostają same pod koniec życia, stąd wzięła się ta nazwa renty wdowiej. Jest szansa, że wsparcie finansowe od państwa już w tym roku trafi do portfeli starszych ludzi. Jeśli oczywiście wszyscy posłowie się na to zgodzą - powiedziała w Dzień Dobry TVN Joanna Kryńska
Osoby uprawnione do wypłacana renty wdowiej będą mogły wybrać jeden z dwóch wariantów.
- Bierzemy swoje świadczenie i możemy wziąć 50 proc. świadczenia po zmarłym mężu albo żonie. Jeżeli małżonek miał wyższe świadczenie od naszego, to wtedy bierzemy w całości jego, a swoje w 50 proc. Wybieramy tak, żeby nam się to bardziej finansowo opłacało. Państwo daje nam na to szansę - wskazała dziennikarka Dzień Dobry TVN.
Newsy w Dzień Dobry TVN
Joanna Kryńska opowiedziała również o akcji, którą prowadzi Fundacja #DOBRYhasztag. Jej celem jest walka z hejtem.
- Młodzi ludzie wchodzą na ring, mają zasłoniętą twarz, znają historię jakiejś osoby, słyszą okrutne słowa. W klatce walczą z tym hejtem. Oczywiście oni pracują wcześniej z ludźmi, którzy się na tym znają, psycholodzy im w tym pomagają. Co drugi nastolatek, który zagląda do sieci, spotyka się z hejtem. To jest bardzo ważna sprawa. Dobrze, że organizacje włączają się do tych akcji. W przyszłym tygodniu materiał na ten temat będzie w Dzień Dobry TVN - zapowiedziała dziennikarka.
Politycy Prawda i Sprawiedliwości startują w wyborach samorządowych, ale na ich plakatach nie ma logo partii, do której należą.
- Łukasz Schreiber kandydat na prezydenta Bydgoszczy, Zbigniew Bogucki kandydat na prezydenta Szczecina. Każdy z tych kandydatów mówi wprost, że przecież ludzie wiedzą z list jakiej partii startują i wcale nie jest najważniejsze logo, tylko to, "co im w sercach gra" - przekazała Joanna Kryńska.
Więcej newsów można znaleźć na stronie TVN24.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Zapomniała odprowadzić synka do żłobka i zostawiła go w samochodzie. Chłopczyk zmarł. "Wyrok jest prawomocny"
- Podjęto decyzję w sprawie stóp procentowych. Ekonomiści to przewidzieli
- Zmiany w systemie kaucyjnym w Polsce. "Jesteśmy w trudnej sytuacji"
Autor: Justyna Piąsta
Źródło: sejm.gov.pl
Źródło zdjęcia głównego: Natalia Gdovskaia/Getty Images