Stopy procentowe w Polsce
W środę 7 lutego zakończyło się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, na której podjęto decyzję w sprawie stóp procentowych NBP. RPP postanowiła utrzymać je na niezmienionym poziomie:
- stopa referencyjna 5,75 proc. w skali rocznej,
- stopa lombardowa 6,25 proc. w skali rocznej,
- stopa depozytowa 5,25 proc. w skali rocznej,
- stopa redyskontowa weksli 5,80 proc. w skali rocznej,
- stopa dyskontowa weksli 5,85 proc. w skali rocznej.
Jak czytamy w TVN24, główna referencyjna stopa procentowa NBP w ubiegłym roku spadła łącznie o 100 punktów bazowych. We wrześniu RPP obniżyła stopy o 75 pkt, a w październiku o kolejne 25 pkt. Najnowsze posiedzenie było więc czwartym spotkaniem, gdzie nie zmieniono stóp procentowych.
Ekonomiści przewidzieli tę decyzję
Specjaliści spodziewali się, że stopy procentowe na lutowym posiedzeniu nie ulegną zmianie. Niektórzy ekonomiści uważają, że dojdzie do nich w marcu, ze względu na nową projekcję dla inflacji i produktu krajowego brutto. Inni twierdzą, że warunki do obniżek pojawią się w ostatnim kwartale tego roku albo dopiero w przyszłym roku.
Polski Instytut Ekonomiczny zaznaczył, że główna stopa utrzymuje się na poziomie 5,75 proc., a taki poziom "oznacza dodatnią stopę realną po korekcie o bieżącą inflację oraz prognozowaną w horyzoncie 12 miesięcy". - Dlatego podczas kolejnych posiedzeń dojdzie do dyskusji nad zasadnością obniżek stóp - dodał PIE.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Skarbonka Make Life Harder dla WOŚP osiągnęła powalającą kwotę. Padł kolejny rekord
- Ministerstwo Obrony Narodowej oceni podkomisję Macierewicza. "Pochłonęła mnóstwo pieniędzy"
- Rynek pracy w Polsce. Gdzie wciąż brakuje pracowników?
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Bloomberg