ekonomia

  Wiedzę trzeba pogłębiać już od najmłodszych lat.

  Zobacz, co podrożało najbardziej.

  Statystyczny Polak wyrzuca 247 kg jedzenia, co wskazuje na to, że jesteśmy w niechlubnej czołówce Unii Europejskiej.

  "Finanse rozumiane są jako nauka matematyki".

  Tak drogo w tym wieku w Polsce nie było.

  "Czekają nas drogie święta".

  Nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii 2021 otrzymało trzech naukowców: David Card, oraz wspólnie Joshua D. Angrist i Guido W. Imbens. Card otrzymał nagrodę "za empiryczny wkład w ekonomię pracy". Angrist i Imbens zostali wyróżnieni za "metodologiczny wkład w analizę związków przyczynowych".

  Prognozowanie to działanie mające na celu przewidzenie, zaprojektowanie przyszłego stanu badanego przedmiotu w odniesieniu do stanu historycznego. Metody prognozowania obejmują zaawansowane działania statystyczne i matematyczne. Często wykorzystuje się średnią kroczącą, a także metody naiwne prognozowania.

  W marcu inflacja w Polsce wynosiła aż 3,2%, a zdaniem niektórych ekonomistów może sięgnąć nawet 4%. Od dawna nie doświadczyliśmy tak drastycznego wzrostu cen. Pandemię odczuwamy w portfelach - ale mimo to ceny niektórych rzeczy tanieją. Może więc jest promyk nadziei?

  Ceny idą w górę, co widać po przeciętnym koszyku z zakupami. W supermarkecie za najtańsze produkty spożywcze płacimy więcej niż rok temu. Niestety, wzrost cen i inflacja mają się utrzymać.

  Stylistka Joanna Horodyńska niedawno pochwaliła się w sieci niesamowitą i pełną energii mamą. Pani Ewa Okoń-Horodyńska, profesor ekonomii, wykładowczyni Uniwersytetu Jagiellońskiego wraz z córką ugościły w krakowskim domu Mateusza Hładkiego i opowiedziały o rodzinnych relacjach.

  Pandemia koronawirusa mocno namieszała w każdej sferze naszego życia, w tym również ekonomicznej. Oprocentowania lokat i kont oszczędnościowych zmniejszają się i często też nakładane są większe marże za usługi oferowane przez banki. Czy przez to warto jeszcze trzymać tam pieniądze, czy może lepiej postawić na konkretne inwestycje?

  Rodzicielstwo to nie tylko radość, wysiłek fizyczny i psychiczny, ale także koszt. Ile kosztuje wychowanie dziecka? Czy na taki wydatek można się przygotować? Zapytaliśmy o to Katarzynę Iwanoską, blogerkę ekonomiczną.

  Pod koniec kwietnia wejdzie w życie tzw. konstytucja biznesu, czyli pakiet ustaw, których celem jest m.in. uproszczenie przepisów dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej. Jakie zmiany czekają małych przedsiębiorców w zakresie składek ZUS? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła blogerka ekonomiczna Katarzyna Iwanoska.

  Przed świętami wiele produktów zdrożało: masło o 24 proc., jajka - o ponad 30 proc., a wędliny - o 4,4, proc. O przyczyny wzrostu cen zapytaliśmy w Dzień Dobry TVN ekonomistę Ignacego Morawskiego. Co - według naszego gościa - stanieje w najbliższym czasie?

  Według ekonomisty Marcina Iwucia kobiety są lepsze w zarządzaniu finansami niż mężczyźni. Dlaczego tak uważa? Wyjaśnił nam to w Dzień Dobry TVN. Pod koniec rozmowy Dorota Wellman podarowała Marcinowi Prokopowi plik pieniędzy. Na co je przeznaczył?

  Zgodnie z prawem budowlanym - nie można zbudować mieszkania mniejszego niż 25 metrów kwadratowych. Ale deweloperzy znaleźli na to sposób. Sprzedają lokale użytkowe z funkcją mieszkalną. Te mieszkania mają zaledwie kilkanaście metrów. A oferty na nie znikają z rynku po kilku dniach. O mikromieszkaniach - nowym trendzie na polskim rynku nieruchomości - rozmawialiśmy w studiu Dzień Dobry TVN z dziennikarzem TVN24 BiS Mateuszem Walczakiem.

  Wkroczyliśmy już w 2018 rok. Jaki będzie? Co się zmieni w polityce i ekonomii? Czy będzie nowa wojna? O tym w Dzień Dobry TVN mówił jasnowidz Krzysztof Jackowski.

  Stare polskie przysłowie głosi, że mieszkanie może być: "ciasne, ale własne". A co, jeśli to ciasne jest wynajmowane? Jak wygląda życie w mieszkaniach, które liczą zalewie kilkanaście metrów kwadratowych? Sprawę zbadał dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chjazer.

  Konsumenci często zastanawiają się, dlaczego cena wyprodukowania bluzki jest o wiele mniejsza od jej ceny sklepowej, a pomidor w jednym sklepie kosztuje drożej niż w innym. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy ekonomistę Marcina Iwucia, aby powiedział, co składa się na cenę danego produktu czy usługi i jak nie dać się oszukać sprzedawcom.

  W miniony wtorek dług publiczny Polski przekroczył kwotę biliona złotych. Dlaczego nasz kraj jest tak zadłużony? U kogo? Jak to odczuwa przeciętny Polak? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN ekonomistę Marka Zubera. Zobaczcie, w jaki sposób Marcin Prokop próbował zmniejszyć dług publiczny ;) Udało mu się?

  Obecna władza zapowiada wprowadzenie w 2017 r. kilku istotnych zmian w zakresie ekonomii, podatków i prawa. Co dokładnie nas czeka w przyszłym roku, a co przełożono na 2018 r.? O tym gość Dzień Dobry TVN dziennikarz TVN24 BIS Robert Stanilewicz.

  4 proc. pracodawców zapowiada wzrost wynagrodzenia, natomiast 32 procent - zatrudnienia. Czy naprawdę będziemy zarabiać więcej? O minimalnych płacach, poziomie bezrobocia, programie 500+ i fali ekonomicznego optymizmu rozmawialiśmy w studiu Dzień Dobry TVN z ekonomistą Pawłem Blajerem.

  Ukraina zmaga się obecnie z wieloma problemami, w tym z gospodarczymi. O pomoc w zreformowaniu tego obszaru prezydent Petro Poroszenko poprosił prof. Leszka Balcerowicza. W studiu Dzień Dobry TVN polski ekonomista skomentował obecny stan ukraińskiej gospodarki, powiedział, kto znajdzie się w zorganizowanej przez niego grupie doradczej i jaki ma pomysł na program naprawczy.

  We wtorek w Dzień Dobry TVN: koronkowy czy sportowy, czyli kobieca sprawa męskim okiem! Nasi redakcyjni koledzy sprawdzą, jak wygląda życie z piersią do przodu w dużym rozmiarze. Oprócz tego: "5 sposobów na..." kontra "Sprytne babki" - co w odpowiedzi na bloga swoich mężczyzn zrobiły ich życiowe partnerki? A także: ze świata pięknych ubrań do świata rachunków i liczb - Zuzanna Bijoch - dlaczego postanowiła zostać studentką ekonomii? Zaczynamy o 8.00! Zapraszają: Anna Kalczyńska i Marcin Meller.

  Obecny rząd ma zamiar wprowadzić program Mieszkanie Plus. Jego założenia przedstawił w Dzień Dobry TVN ekonomista Marek Zuber. Wyjaśnił nam również, jakie są różnice między tym programem a programem Mieszkanie dla Młodych. Zobaczcie, co jeszcze szykuje rząd w ramach gospodarki mieszkaniowej.

  Jak pożyczyć pieniądze od rodziny lub przyjaciół, by nie zniszczyć relacji? Zgodnie z obowiązującym prawem, jeżeli pożyczamy więcej niż 500 zł, pożyczka powinna mieć formę pisemną. Czy spisanie umowy nie zostanie odebrane jako podważanie zaufania? Jak taką umowę sporządzić? Gościem Dzień Dobry TVN był ekonomista Marcin Iwuć.

  Bartosz Dębicki jest ekonomistą, doktorat zrobił na Uniwersytecie Mississippi, a wykłada w Baltimore. Marcinowi Sawickiemu opowiedział o swojej pasji, którą jest ... aktorstwo. Jak to się stało, że ekonomista zainteresował się sceną, w jakich produkcjach wystąpił? Gośćmi w studiu Dzień Dobry TVN byli Hiroaki Murakami - aktor i Arkadiusz Letkiewicz, były z-ca komendanta głównego policji... oraz perkusista zespołu heavymetalowego Hunter! Jak zaczęła się ich przygoda ze sceną? Zobaczcie też jaką pasję ma Ula Chincz, a jaką Bartosz Węglarczyk! :)

  Gościem Dzień Dobry TVN był dziennikarz Paweł Blajer, który wyjaśnił, jakie zmiany czekają nas w nadchodzącym roku. Czy zwiększą się płace minimalne? Co zmieni się z podatkiem bankowym? I czy osoby zatrudnione na umowę zlecenie będą musiały opłacać składki ZUS?

  Umowa o dzieło jest coraz częstszą formą zatrudnienia. Na szczęście, osoby zatrudnione na umowę śmieciową nie są już wykluczone z ubiegania się o kredyt hipoteczny. By go dostać, trzeba jednak spełnić odpowiednie warunki. Jakie? Zapytaliśmy o to naszego eksperta Marcina Iwucia, ekonomistę.