Zabrała dziecku odłożone pieniądze
Kasia ma 17 lat i od września dorabia sobie w różnych "zleceniach" u sąsiadów, znajomych. Oprócz tego, nie wydaje pieniędzy na zakupy, czy imprezy. Większość zaoszczędzonych środków zbierała na obóz konny. Dzięki silnej woli, 17-latce udało się odłożyć wyznaczoną sobie sumę. Niestety jej szczęście nie trwało zbyt długo.
- Gdy udało mi się uzbierać kasę, moi rodzice poprosili mnie, bym oddała im swoje odłożone pieniądze, ponieważ potrzebują ich na opłaty i "są inne wydatki, niż moje widzimisię". Rok odkładania pieniędzy, znów jestem z niczym, a moje marzenie wciąż niespełnione - tłumaczyła Kasia.
Dziecko może cierpieć
Jak takie postępowanie rodzica może odbić się na psychice dziecka? Jak tłumaczy w rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl psycholog i psychoterapeuta poznawczo-behawioralny Monika Machnicka, może ono wpłynąć negatywnie na dziecku, powodując u niego poczucie zawodu, bezsilności, a także utraty zaufania.
- Przywłaszczenie pieniędzy zebranych przez dzieci może zaszkodzić relacji rodzinnym i wprowadzić poczucie niesprawiedliwości. Warto otwarcie nawiązać dialog między rodzicami a dzieckiem. Takie sytuacje mogą wpłynąć na rozwijające się poczucie wartości u dziecka tworząc niezdrowe wzorce finansowe i relacyjne - tłumaczyła ekspertka.
- Dzieci uczą się także poprzez doświadczenia, a takie sytuacje mogą wpływać na ich poczucie do oszczędzania, zaufania oraz relacji z bliskimi w przyszłości. Ważne jest, aby rodzice wspierali rozwój umiejętności finansowych i wartości moralnych, zamiast naruszać zaufanie poprzez przywłaszczanie zebranych środków - dodała. Jak rodzic może postąpić, gdy chce pożyczyć od dziecka pieniądze (za jego zgodą): - Zauważyliśmy, ile trudu włożyłeś/aś w zbieranie pieniędzy na swoje cele. Chcemy jednak porozmawiać o sytuacji finansowej w rodzinie. Aktualnie mamy pewne wydatki, które są niezbędne, ale zamiast zabierać ci pieniądze, chcielibyśmy znaleźć wspólnie rozwiązanie. Może ustalimy jak możemy zarządzać finansami, aby spełnić twoje marzenia i jednocześnie pokryć nasze potrzeby domowe - proponuje psycholog, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, Monika Machnicka.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Dziewczynka w oknie życia. Znaleziono przy niej wyjątkowy przedmiot
- Pracownice żłobka nieumyślnie zamknęły 2-latka w szopie. "Temperatura wynosiła 30 stopni"
- Dzieci-borsuki mogą podbić świat. Specjalistka wskazuje rodzicom istotny szczegół
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło zdjęcia głównego: The Image Bank RF