Dziecko uzbierało pieniądze na wymarzony obóz. Gotówkę zabrała matka. "Są inne wydatki niż twoje widzimisię"

GettyImages-523356558
Źródło: Dzień Dobry TVN
Od czego uzależnione są nasze dzieci?
Od czego uzależnione są nasze dzieci?
Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?
Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?
Moc pierwszego dotyku
Moc pierwszego dotyku
Aktywnie i bezpiecznie z dzieckiem na dworze
Aktywnie i bezpiecznie z dzieckiem na dworze
Ja, Ty i Twoje dziecko – czyli zazdrość w patchworku
Ja, Ty i Twoje dziecko – czyli zazdrość w patchworku
Jak kontrolować dziecko w sieci?
Jak kontrolować dziecko w sieci?
Dziecko i pies – jak ich zaprzyjaźnić
Dziecko i pies – jak ich zaprzyjaźnić
Czego dziecko może nauczyć dorosłych?
Czego dziecko może nauczyć dorosłych?
Kiedy boli mały brzuszek
Kiedy boli mały brzuszek
Gdy ojciec walczy o dziecko…
Gdy ojciec walczy o dziecko…
Co zrobić, gdy dziecko się poparzy?
Co zrobić, gdy dziecko się poparzy?
Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Idealne buty na pierwszy spacer dla dziecka
Idealne buty na pierwszy spacer dla dziecka
Dziecko nie wie, jak ma widzieć
Dziecko nie wie, jak ma widzieć
Dzieci z ukraińskich domów dziecka w Polsce
Dzieci z ukraińskich domów dziecka w Polsce
Piniaty - Imprezowy hit wśród dzieci
Piniaty - Imprezowy hit wśród dzieci
Nie od dziś wiadomo, że dzieci, a szczególnie nastolatkowie powinni uczyć się odpowiedzialności i szacunku do pieniędzy. Są uczeni, że dzięki oszczędzaniu czy podjęciu się dodatkowych, drobnych prac, mogą spełnić wiele zachcianek, na które inaczej trudno byłoby namówić swoich rodziców.

Zabrała dziecku odłożone pieniądze

Kasia ma 17 lat i od września dorabia sobie w różnych "zleceniach" u sąsiadów, znajomych. Oprócz tego, nie wydaje pieniędzy na zakupy, czy imprezy. Większość zaoszczędzonych środków zbierała na obóz konny. Dzięki silnej woli, 17-latce udało się odłożyć wyznaczoną sobie sumę. Niestety jej szczęście nie trwało zbyt długo.

- Gdy udało mi się uzbierać kasę, moi rodzice poprosili mnie, bym oddała im swoje odłożone pieniądze, ponieważ potrzebują ich na opłaty i "są inne wydatki, niż moje widzimisię". Rok odkładania pieniędzy, znów jestem z niczym, a moje marzenie wciąż niespełnione - tłumaczyła Kasia.

Dziecko może cierpieć

Jak takie postępowanie rodzica może odbić się na psychice dziecka? Jak tłumaczy w rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl psycholog i psychoterapeuta poznawczo-behawioralny Monika Machnicka, może ono wpłynąć negatywnie na dziecku, powodując u niego poczucie zawodu, bezsilności, a także utraty zaufania.

- Przywłaszczenie pieniędzy zebranych przez dzieci może zaszkodzić relacji rodzinnym i wprowadzić poczucie niesprawiedliwości. Warto otwarcie nawiązać dialog między rodzicami a dzieckiem. Takie sytuacje mogą wpłynąć na rozwijające się poczucie wartości u dziecka tworząc niezdrowe wzorce finansowe i relacyjne - tłumaczyła ekspertka.

- Dzieci uczą się także poprzez doświadczenia, a takie sytuacje mogą wpływać na ich poczucie do oszczędzania, zaufania oraz relacji z bliskimi w przyszłości. Ważne jest, aby rodzice wspierali rozwój umiejętności finansowych i wartości moralnych, zamiast naruszać zaufanie poprzez przywłaszczanie zebranych środków - dodała. Jak rodzic może postąpić, gdy chce pożyczyć od dziecka pieniądze (za jego zgodą): - Zauważyliśmy, ile trudu włożyłeś/aś w zbieranie pieniędzy na swoje cele. Chcemy jednak porozmawiać o sytuacji finansowej w rodzinie. Aktualnie mamy pewne wydatki, które są niezbędne, ale zamiast zabierać ci pieniądze, chcielibyśmy znaleźć wspólnie rozwiązanie. Może ustalimy jak możemy zarządzać finansami, aby spełnić twoje marzenia i jednocześnie pokryć nasze potrzeby domowe - proponuje psycholog, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, Monika Machnicka.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości