Dzieci-borsuki mogą podbić świat. Specjalistka wskazuje rodzicom istotny szczegół

Czego dziecko może nauczyć dorosłych?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Pokolenie dzieci-borsuków wkracza właśnie do szkół i przedszkoli. Co wyróżnia ich od starszych? Jakie cechy dominują? Amerykańska specjalistka alarmuje rodziców: choć pociechy wykazują się dużym sprytem i przedsiębiorczością, pewna cecha budzi niepokój. Na co opiekunowie powinni zwrócić szczególną uwagę?

Pokolenie dzieci borsuków. Czy będzie im lepiej w życiu?

Kolejne pokolenia dzieci stawiają pierwsze kroki w szkołach i przedszkolach. Różnią się jednak od tych wychowanych kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu. Chodzi tu nie tylko o kwestie wizualne, ale przede wszystkich o temperament, nastawienie do świata i umiejętności. Czy młodzi ludzie mają lepszy start niż ich rodzice czy dziadkowie?

Laura Loray, amerykańska pielęgniarka środowiskowa, specjalizująca się w pielęgniarstwie psychiatrycznym zwróciła uwagę na pewną zależność, tworząc pojęcie dzieci-borsuków. Określenie to odnosi się do pokolenia Alfa, czyli tych, którzy przyszli na świat po 2010 roku. Jej zdaniem opiekunowie powinni zwrócić uwagę na jeden szczegół. Pominięcie tego faktu może mieć opłakane skutki w późniejszym życiu pociechy.

Dzieci borsuki. Kim są?

Amerykańska ekspertka nie bez powodu porównała pokolenie Alfa do borsuków. Dzieci te wyróżniają się bowiem odwagą, przebojowością i walką o swoje. Są bojowo nastawione do świata - tak jak borsuki, które gotowe są stanąć do rywalizacji nawet z silniejszym i znacznie większym przeciwnikiem. Co więcej, maluchy już od najmłodszych lat zaznajomione są ze światem technologii. Bez problemu korzystają z telefonów, tabletów czy laptopów, nie wyobrażając sobie bez nich życia. Warto wspomnieć tu także o przedsiębiorczości oraz bezpośrednim podejściu do rozmówcy.

Wychowywanie dzieci borsuków stanowi zatem wyzwanie, biorąc pod uwagę ich tendencję do kwestionowania autorytetów i wykazywania silnej woli. Wiele z tych cech z pewnością pomoże im w życiu dorosłym. Osoby urodzone po 2010 roku nie dadzą sobie "wejść na głowę", będą bardziej asertywne, a przy tym sprytne i sprawcze.

Amerykańską pielęgniarkę martwi jednak jedna rzecz - nadmierna chęć konfrontacji. Według niej rodzice powinni wyznaczać granicę, a także zwracać uwagę na kształtowanie u dzieci empatii, wrażliwości i umiejętności reagowania na odmienne opinie. W końcu każdy z nas ma prawo do własnego zdania, a taki fakt nie powinien złościć dzieci-borsuków.  

- Modelowanie empatii i aktywne wspieranie jej rozwoju u dzieci pomoże skierować ich porywającą naturę na pożądane ścieżki. Będą w znacznie lepszej sytuacji, jeśli nie pozostawimy ich "pikanterii" bez kontroli – zauważa Laura Loray.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Nastazja Bloch

Źródło: yahoo.com

Źródło zdjęcia głównego: monkeybusinessimages/GettyImages

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana