polityka

  polityka

  Kamala Harris już od najmłodszych lat przyglądała się walce o sprawiedliwość i prawa człowieka. Wspomnienia jednej z najbardziej wpływowych kobiet w Stanach Zjednoczonych znalazły swoje miejsce na kartach autobiografii, która natychmiast wzbudziła zainteresowanie czytelników z całego świata. Książka spotkała się także z uznaniem Piotra Kraśko, który w Dzień Dobry TVN poruszył temat fenomenu tej lektury.

  Z okazji 20-lecia stacji, na antenie TVN24 ukaże się cykl rozmów z wybitnymi postaciami światowej polityki, kultury, nauki i sportu. Pierwszym gościem programu będzie Madeleine Albright, była sekretarz stanu w administracji Billa Clintona, pierwsza w historii kobieta - szefowa amerykańskiej dyplomacji. Premiera "Rozmów na 20-lecie" już w poniedziałek 28 czerwca o godzinie 20:30.

  Czy partie "zwożą" sobie autokarami wyborców, którzy będą głosować na ich kandydatów? Ile osób zarejestrowało się dotychczas w Warszawie? Specjalnie dla nas sprawdził to Mateusz Walczak z TVN24 BIS.

  Tomasz Stawiszyński: "Politycy maja taką wizję historii, że to jest rodzaj opowieści o naszej przeszłości, (...) rodzaj tożsamościowej walki o to kim my tak naprawdę jesteśmy, fakty są drugorzędne. (...) Chodzi o to, żeby napisać to w taki sposób, żeby maksymalnie zyskać na tym". W studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o łatwości w przypisywaniu sobie rozmaitych zasług przez polityków i naginaniu rzeczywistości tak, by zgadzała się z ich wyobrażeniem.

  Karolina Hamer i Adrian Glinka poznali się podczas sejmowych protestów. Medalistka mistrzostw Świata i Europy stała się dla Adriana motywacją: "Pokazała mi, że warto walczyć o swoje. Jest dla mnie symbolem walki. Osiągnęła coś niemożliwego. (...) Kiedyś nie chodziła, kiedyś nie mówiła... stwierdziłem, ze może być dla mnie przykładem". W studiu Dzień Dobry TVN opowiedzieli o wspólnej walce i sytuacji osób z niepełnosprawnością w Polsce. Karolina Hamer: "Najpierw muszę załatać swoją niepełnosprawność, a dopiero potem mówimy o normalnym życiu".

  Kilka tygodni temu głośno zrobiło się o domniemanym romansie konserwatywnego posła Prawa i Sprawiedliwości Stanisława Pięty. Polityk miał spotykać się z dużo młodszą kobietą. Podobno obiecywał jej pracę w spółce Skarbu Państwa i to, że porzuci żonę. Czy od wybuchu skandalu poseł PiS pojawił się w sejmie? Postanowiliśmy go poszukać. Sprawdziliśmy również, co na temat doniesień o romansie posła sądzą jego koledzy z parlamentu i Polacy. Kto jeszcze z polityków - tych polskich i zagranicznych - miał przygodę miłosną?

  Od kilku dni media żyją romansem posła Prawa i Sprawiedliwości Stanisława Pięty. Romans zaczyna kłuć w oczy kierownictwo partii. Nie ze względów moralnych, ale dlatego, że poseł zasiada w dwóch bardzo ważnych komisjach. Czy posłowi, który romansuje można zaufać? Czy romans Pięty zaszkodzi partii i samemu politykowi? O tym, dlaczego powinien nas interesować romans polityka w studiu Dzień Dobry TVN opowiedział ekspert ds. wizerunku politycznego Mirosław Oczkoś.

  Co pierwsze przychodzi Wam na myśl gdy słyszycie hasło "POLITYK"? Filip Chajzer postanowił się tego dowiedzieć. Co usłyszał? Zobaczcie!

  Prezydent Słupska Robert Biedroń postanowił przybliżyć dzieciom podstawowe pojęcia związane z państwem i demokracją obywatelską. Dlaczego się za to zabrał? Polityka gościliśmy w Dzień Dobry TVN.

  W studiu Dzień Dobry TVN, o raporcie ekspertów na temat katastrofy smoleńskiej rozmawialiśmy z Piotrem Świerczkiem - reporterem magazynu „Czarno na białym” TVN24: "Jeśli oddzielimy fakty, dowody od świata polityki, to wszystko staje się przejrzyste".

  Jakiś czas temu premier Beata Szydło przyznała swoim ministrom duże premie. Po tym, jak fakt ten wywołał sporo komentarzy, Jarosław Kaczyński kazał im je zwrócić. Jak ważną funkcję pełnią pieniądze w funkcjach publicznych? Czy pensje ministrów są współmierne do ich zadań i odpowiedzialności? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dr hab. Ewę Marię Marciniak i dziennikarza Andrzeja Stankiewicza.

  Temat, który dziś poruszamy w Dzień Dobry TVN może być niewygodny dla polityków, zwłaszcza tych u władzy. Chodzi o majątki polityków. Niektóre media analizują stan posiadania premiera Morawieckiego, a inne pod lupę biorą majątek małżeństwa Kwaśniewskich, czyli byłego prezydenta RP. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy dr. Marka Migalskiego, byłego polityka. Czy Marek Migalski ujawniał swój majątek, kiedy był politykiem? Dlaczego majątek polityków musi być prześwietlany? Czy polityk, który jest bogaty, wzbudza większą antypatię Polaków? Dlaczego Mateusz Morawiecki, zanim stał się premierem, przepisał swój majątek na żonę? Ile, zdaniem Marka Migalskiego, powinniśmy mieć w Polsce posłów i, ile powinni oni zarabiać?

  Poznali się na studiach. Kiedyś grywali w akademiku, a teraz grają na największych światowych scenach. Zespół Alt-J właśnie wydał swój trzeci album. Z muzykami z Alt-J spotkała się dziennikarka Gabi Drzewicka. Czy to ich pierwsza wizyta w Polsce? Dlaczego nie występują w swoich teledyskach? I jaki mają kontakt ze swoimi fanami?

  Agnieszka Woźniak-Starak: "9 stycznia to był bardzo zabawny dzień. Wszyscy oczekiwali na rekonstrukcję ale nikt nie spodziewał się takiego armagedonu (...) opozycja żądała odwołania ministrów i nagle wszyscy oni zostali odwołani". O nowym, rządowym otwarciu autorstwa premiera Mateusza Morawieckiego opowiedział nam, w studiu Dzień Dobry TVN Andrzej Stankiewicz. Kim są nowi ministrowie i jakie funkcje pełnili do tej pory?

  Na naszych kanapach - laureaci "Paszportów Polityki" : Marcin Wicha - literatura, Joanna Freszel - muzyka poważna, Mateusz Lenart, Wojciech Piejko i Andrzej Mądrzak - kultura cyfrowa. Jak zareagowali na to wyróżnienie, jakie mają plany na przyszłość i jak odnoszą się do nagłego zainteresowania z jakim spotykają się teraz, jako laureaci "Paszportów Polityki"?

  Podczas 75. gali rozdania Złotych Globów honorową nagrodę odebrała gwiazda telewizyjna Oprah Winfrey. Jej pełne pasji przemówienie, wypowiedziane podczas odbierania nagrody, zostało przyjęte bardzo entuzjastycznie. Zaczęto nawet spekulować, jakoby Oprah zamierzała startować w kolejnych wyborach prezydenckich w USA. Czy ma szansę objąć to stanowisko? Na czym mogłaby zbudować swój polityczny kapitał? Sylwetkę gwiazdy przedstawił w Dzień Dobry TVN nasz prowadzący Piotr Kraśko.