polityka

  polityka

  Sylwetkę Sanny Marin przybliżyła w swoim reportażu dla tvn24.pl Anna Zaleska.

  W MOCAK-u, czyli Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie, trwa wyjątkowa wystawa. "Polityka w sztuce" pokazuje, jak polityka w imię ambicji i zachowania władzy potrafi kłamać, manipulować, a nawet zabijać. W Dzień Dobry TVN o tej ekspozycji opowiedziała Maria Anna Potocka, dyrektorka placówki.

  Padły znane nazwiska. Więcej szczegółów na ten temat ujawniła w Dzień Dobry TVN Sandra Hajduk-Popińska.

  Emmanuel Macron został wybrany na drugą kadencję. W wyborach pokonał Marine Le Pen i dalej będzie rządził Francją. Senator RP Marcin Bosacki wiele lat temu miał okazję spotkać przyszłego polityka i prezydenta podczas odbywania stypendium w Stanach Zjednoczonych. Jakim człowiekiem prywatnie jest Macron? O tym senator opowiedział w Dzień Dobry TVN.

  Magdalena Rzeczkowska została nowym ministrem finansów. Dotychczasowa szefowa Krajowej Administracji Skarbowej jako piąta kobieta w historii objęła to stanowisko. Jakie studia ukończyła? Czym się zajmowała?

  "Potrzebowali lidera, który zawalczy o ich prawa".

  W poniedziałek 28 lutego media obiegła informacja, że prezydent Ukrainy podpisał wniosek o przyjęcie swojego kraju do Unii Europejskiej. Wcześniej tego dnia zwrócił się z apelem o natychmiastową akcesję państwa do wspólnoty na podstawie specjalnej procedury.

  Maria Prażuch-Prokop dobrze wie, jak ważna jest higiena umysłu. Sama stara się nie obciążać głowy chociażby social mediami. Co zmieniłaby w naszej polskiej rzeczywistości, by żyło się lepiej? Jakie stanowisko chciałaby piastować? O to instruktorkę jogi zapytał reporter dziendobry.tvn.pl, Oskar Netkowski.

  "Wybór" to najnowsza książka autorstwa amerykańsko-polskiej dziennikarki, Anne Applebaum i byłego premiera, Donalda Tuska. W wywiadzie z Dorotą Wellman opowiedzieli o kulisach jej powstania oraz odpowiedzieli na pytanie, czym jest nadzieja. - Zawsze powtarzam, że szukam jej w sobie - przekonuje polityk.

  "Jest niepotrzebny i szkodliwy".

  Kamala Harris już od najmłodszych lat przyglądała się walce o sprawiedliwość i prawa człowieka. Wspomnienia jednej z najbardziej wpływowych kobiet w Stanach Zjednoczonych znalazły swoje miejsce na kartach autobiografii, która natychmiast wzbudziła zainteresowanie czytelników z całego świata. Książka spotkała się także z uznaniem Piotra Kraśko, który w Dzień Dobry TVN poruszył temat fenomenu tej lektury.

  "Służby nic z tym nie robią".

  Kim jest Najla Bouden Romdhane?

  Andrzej Poczobut jest polsko-białoruskim dziennikarzem. Mężczyzna mocno sprzeciwia się władzy i reżimowi, który wprowadził na Białorusi Aleksander Łukaszenko. Za krytykę spotkała go surowa kara. Dziennikarz od pół roku siedzi w więzieniu. W jakim jest stanie? Czy najbliżsi mają z nim kontakt? Dowiecie się tego z naszego materiału.

  Angela Merkel to jedna z najważniejszych kobiet w polityce. Po szesnastu latach bycia kanclerzem Niemiec zdecydowała się zrezygnować ze stanowiska. Jak pod jej rządami zmieniły się Niemcy? Jak postrzegają ją inni przywódcy?

  Wielu Polaków przyjęła już dwie dawki szczepionki przeciw COVID-19, a tempo szczepień ostatnio zwolniło. Ok. 8 milionów obywateli wciąż pozostaje niezaszczepionych. Mimo to rząd zapowiada, że nie będzie kolejnego lockdownu.

  Michał Piróg jest jednym z najmocniejszych głosów w Polsce, jeżeli chodzi o kwestie społeczne czy równościowe. Wielokrotnie komentował działania polityków, które nie zawsze były w zgodzie z jego wartościami i poglądami. W rozmowie z Oskarem Netkowskim z serwisu dziendobry.tvn.pl tancerz zdradził, czy widzi dla siebie miejsce w Sejmie.

  Z okazji 20-lecia stacji, na antenie TVN24 ukaże się cykl rozmów z wybitnymi postaciami światowej polityki, kultury, nauki i sportu. Pierwszym gościem programu będzie Madeleine Albright, była sekretarz stanu w administracji Billa Clintona, pierwsza w historii kobieta - szefowa amerykańskiej dyplomacji. Premiera "Rozmów na 20-lecie" już w poniedziałek 28 czerwca o godzinie 20:30.

  Anna Kalata - była minister pracy i polityki społecznej - po raz kolejny zaskoczyła wszystkich. W Dzień Dobry TVN pojawiła się zupełnie odmieniona, ze świeżą energią i krótkimi włosami. Czym obecnie się zajmuje? Czy udało jej się zapomnieć o polityce?

  Informacja o śmierci Aleksandra Litwinienki w 2006 roku wstrząsnęła światem. Były oficer KGB został otruty radioaktywnym polonem. Marina Litwinienko w poruszającej rozmowie z Ewą Drzyzgą cofnęła się do tamtych wydarzeń.

  Sprawa Aleksieja Nawalnego oburzyła ludzi na całym świecie. Lider rosyjskiej opozycji w ubiegłym tygodniu został skazany na pobyt w kolonii karnej. Choć światowi przywódcy apelują o zwolnienie go z aresztu wydaje się, że nic to nie da. Dlaczego? O tym w Dzień Dobry TVN mówił dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich, dr Adam Eberhardt.

  Od 20 stycznia władzę w Stanach Zjednoczonych sprawuje Joe Biden. Nowy prezydent USA to wielka zmiana nie tylko dla Amerykanów, ale i całego świata. Co zmienia jego wybór? Opowiedzieli o tym Jolanta Pieńkowska i Piotr Kraśko.

  Już 3 listopada Amerykanie wybiorą 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych. O reelekcję ubiega się Donald Trump, a jego kontrkandydatem jest Joe Biden z Partii Demokratycznej. Jak wygląda proces głosowania? I czy są już wyniki pierwszych sondaży?

  Już niebawem odbędą się kolejne wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych, a przygląda się im Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Tak się składa, że na czele tej misji stoi Polka, Urszula Gacek. Jak obecnie wygląda jej codzienność?

  Wybory prezydenckie już 28 czerwca. Postanowiliśmy więc sprawdzić, co dzieci wiedzą na temat stanowiska głowy państwa, a niektóre ich odpowiedzi były zaskakujące. Zastanawialiśmy się też, jak od małego wyrabiać w nich postawę obywatelską.

  Czy partie "zwożą" sobie autokarami wyborców, którzy będą głosować na ich kandydatów? Ile osób zarejestrowało się dotychczas w Warszawie? Specjalnie dla nas sprawdził to Mateusz Walczak z TVN24 BIS.

  Tomasz Stawiszyński: "Politycy maja taką wizję historii, że to jest rodzaj opowieści o naszej przeszłości, (...) rodzaj tożsamościowej walki o to kim my tak naprawdę jesteśmy, fakty są drugorzędne. (...) Chodzi o to, żeby napisać to w taki sposób, żeby maksymalnie zyskać na tym". W studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o łatwości w przypisywaniu sobie rozmaitych zasług przez polityków i naginaniu rzeczywistości tak, by zgadzała się z ich wyobrażeniem.

  Karolina Hamer i Adrian Glinka poznali się podczas sejmowych protestów. Medalistka mistrzostw Świata i Europy stała się dla Adriana motywacją: "Pokazała mi, że warto walczyć o swoje. Jest dla mnie symbolem walki. Osiągnęła coś niemożliwego. (...) Kiedyś nie chodziła, kiedyś nie mówiła... stwierdziłem, ze może być dla mnie przykładem". W studiu Dzień Dobry TVN opowiedzieli o wspólnej walce i sytuacji osób z niepełnosprawnością w Polsce. Karolina Hamer: "Najpierw muszę załatać swoją niepełnosprawność, a dopiero potem mówimy o normalnym życiu".

  Kilka tygodni temu głośno zrobiło się o domniemanym romansie konserwatywnego posła Prawa i Sprawiedliwości Stanisława Pięty. Polityk miał spotykać się z dużo młodszą kobietą. Podobno obiecywał jej pracę w spółce Skarbu Państwa i to, że porzuci żonę. Czy od wybuchu skandalu poseł PiS pojawił się w sejmie? Postanowiliśmy go poszukać. Sprawdziliśmy również, co na temat doniesień o romansie posła sądzą jego koledzy z parlamentu i Polacy. Kto jeszcze z polityków - tych polskich i zagranicznych - miał przygodę miłosną?

  Od kilku dni media żyją romansem posła Prawa i Sprawiedliwości Stanisława Pięty. Romans zaczyna kłuć w oczy kierownictwo partii. Nie ze względów moralnych, ale dlatego, że poseł zasiada w dwóch bardzo ważnych komisjach. Czy posłowi, który romansuje można zaufać? Czy romans Pięty zaszkodzi partii i samemu politykowi? O tym, dlaczego powinien nas interesować romans polityka w studiu Dzień Dobry TVN opowiedział ekspert ds. wizerunku politycznego Mirosław Oczkoś.