Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej przygotowało projekt ustawy, który zakłada podniesienie kwoty zasiłku pogrzebowego. Został on właśnie opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Co warto wiedzieć o ustawie? Jak resort uzasadnia konieczność wprowadzenia zmian w wysokości zasiłku? Sprawdź na stronie Dzień Dobry TVN.
Zasiłek pogrzebowy jest jednorazowym świadczeniem przysługującym w przypadku śmierci osoby, a także związanej z nią koniecznością dokonania pochówku. Już niedługo jego kwota zostanie podniesiona.
Zasiłek pogrzebowy wzrośnie od 1 lipca 2024
Obecnie kwota zasiłku pogrzebowego wynosi 4 tysiące złotych. Jako że nie była ona zmieniana od 2011 roku, w projekcie resortu zaproponowano jej podwyższenie. Świadczenie miałoby być przyznawane w wysokości 7 tysięcy złotych. Nowa kwota ma zacząć obowiązywać od 1 lipca 2024.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Świadczenia rodzinne i opiekuńcze. Porady ekspertów
Świadczenia rodzinne i opiekuńcze. Porady ekspertów
Co ważne, projekt zakłada również coroczną waloryzację zasiłku. Miałaby się ona odbywać od 1 marca i uwzględniać wskaźnik inflacji za rok poprzedni. Pierwsza waloryzacja kwoty zasiłku pogrzebowego została zaplanowana na 2025 r.
Osoba, która złoży wniosek o to świadczenie, otrzyma je w wysokości obowiązującej w dniu śmierci osoby, której koszty pogrzebu zostały poniesione.
W uzasadnieniu zmian resort zwrócił uwagę, że koszty pogrzebu systematycznie rosną. W dodatku mogą znacząco różnić się w zależności od regionu. Bez wątpienia w większych miastach ceny są wyższe niż na wsi czy w mniejszych miejscowościach. Jak wskazują autorzy regulacji, w Polsce za zwykły pogrzeb trzeba obecnie zapłacić minimum 8-10 tys. zł. Stąd w ich ocenie konieczność podwyższenia zasiłku pogrzebowego.
Według rządowych szacunków koszt podniesienia zasiłku pogrzebowego wyniesie ponad 2 mld zł w skali roku. Zasiłek ten finansowany jest m.in. ze środków funduszu rentowego, który stanowi część Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Zmiany w zasadach przyznawania zasiłku celowego
W projekcie ustawy zaproponowano także uszczegółowienie obecnych zasad przyznawania zasiłku celowego z pomocy społecznej. Teraz jest on przyznawany przez gminy w celu zaspokojenia niezbędnej potrzeby bytowej, a także w przypadku poniesienia strat w wyniku zdarzenia losowego. Można go otrzymać między innymi wtedy, gdy poniesie się koszty pogrzebu bliskiej osoby.
Postanowiono więc precyzyjniej określić warunki przyznawania tego świadczenia z powodu pogrzebu. Od 1 lipca 2024 zasiłek ten, w wysokości 2 tysięcy złotych, będzie skierowany: na pokrycie kosztów pogrzebu osobie, która pokryła koszty pogrzebu, jeśli po osobie zmarłej nie przysługuje zasiłek pogrzebowy albo jeśli osoba, która pokryła koszty pogrzebu jest uprawniona do zasiłku pogrzebowego i poniosła w związku z pogrzebem nadzwyczajne, trudne do przewidzenia, niemożliwe do pokrycia z kwoty zasiłku pogrzebowego, koszty. Do takich kosztów autorzy ustawy zaliczyli między innymi koszty transportu zwłok z odległego miejsca czy dłuższego przechowywania zwłok w chłodni.
Rozwiązanie zawarte w projekcie umożliwi gminom przyznanie zasiłku z tego tytułu zarówno osobom spełniającym kryterium dochodowe, jak i go nie spełniającym.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Zasiłek pogrzebowy może odciążyć Twoje finanse w przypadku śmierci bliskiej osoby. Jak się o niego ubiegać?
- Pogrzebowy monopol i ponad dwukrotnie wyższe ceny? "Rozebrać pomnik może kto inny, ale wykopanie dziury to tylko my"
- Pogrzeby coraz droższe. "To jest taka sama działalność gospodarcza, jak pieczenie chleba"
Autor: Regina Łukasiewicz
Źródło: rynekzdrowia.pl
Źródło zdjęcia głównego: alfexe/GettyImages