Pogrzeby coraz droższe
Wiele osób zastanawia się, dlaczego pogrzeby drożeją. - To jest taka sama działalność gospodarcza, jak pieczenie chleba i jak produkcja samochodów - tłumaczył w rozmowie z magazynem "Polska i Świat" prezes Polskiego Stowarzyszenia Pogrzebowego Krzysztof Wolicki.
Taka sytuacja skłania rodziny do rezygnacji z niektórych rzeczy. Czasem nie kupują kwiatów czy innych ozdób, a innym razem trumnę dębową zamieniają na tańsze odpowiedniki, np. sosnową.
Od wielu lat natomiast nie zmienia się wysokość zasiłku pogrzebowego - wynosi on 4 000 złotych. Od dawna wiele stowarzyszeń i część posłów apeluje o zwiększenie tej kwoty.
Więcej na ten temat przeczytasz w serwisie TVN24.
Koszt pogrzebu w Polsce
Wiele osób nie ma świadomości, ile tak naprawdę kosztuje pogrzeb. Kiedy nie trzeba, nie interesujemy się tym tematem.
- Wszystko zależy od rodzaju pogrzebu, czy to pogrzeb na cmentarzu, czy kremacja - zaznaczył w rozmowie z "Polska i Świat" Artur Sierawski z Zakładu Pogrzebowego "Memoria" w Jabłonnie.
Na koszt ceremonii składa się także to, czy rodzina wybierze kremację ciała, która jest tańsza, a także fakt posiadania miejsca na cmentarzu. Różnice w cenach zależą też od regionu oraz tego, czy to cmentarz parafialny, czy komunalny. Najdrożej jest w Warszawie.
- Uśrednione koszty zakupu nowego miejsca na cmentarzu komunalnym w Warszawie z pochówkiem, mszą i obsługą zakładu pogrzebowego, to jest około 20 tysięcy złotych, jeżeli nie mamy kompletnie nic - wyjaśnił Artur Sierawski. W małych miejscowościach cena waha się od kilku do kilkunastu złotych. Dziennikarze ustalili nieoficjalnie, że należy mieć minimum 5 500 złotych za kremację oraz 8 000 złotych za tradycyjny pogrzeb.
- O ile jeszcze cztery-pięć lat temu, gdzie inflacja była (na poziomie - red.) jednego-dwóch procent, to te cztery tysiące złotych w miarę starczało. Teraz ten zasiłek leci strasznie w dół – stwierdził Krzysztof Wolicki.
Do kosztów należy doliczyć kwaterę za 2 000 tysiące złotych. Jeśli wybierzemy bardzo skromną trumnę, to wyniesie nas 1 000 złotych. Za mszę również jest opłata, która wyniesie kilkaset złotych. Plus przewóz ciała i przygotowanie pogrzebu.
- W niektórych miejscowościach, gdzie nie ma cmentarza komunalnego, Kościół czy kuria dyktują ceny, jak w podłódzkich Brzezinach czy Bełchatowie, gdzie mieszkańcy walczą z tak zwanym wyzyskiem cmentarnym – wskazuje Hanna Gill-Piątek, posłanka niezrzeszona.
Więcej na ten temat przeczytasz w serwisie TVN24.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Nauczyciel został przedsiębiorcą pogrzebowym. "Dziś tablicy już nie ma, są trumny"
- Gwiazdor "The Last Of Us" zdradził szczegół dotyczący jego pogrzebu. Jaką piosenkę mają zagrać na ceremonii?
- Blanka Lipińska chce dokonać apostazji. Odniosła się także do swojego pogrzebu. "Jestem pragmatyczna"
Autor: Aleksandra Kąkol, Daria Pacańska
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: RubberBall/Getty Images