Zasiłek pogrzebowy w 2023 roku. Ile wynosi i komu przysługuje?

Urna
Źródło: Dzień Dobry TVN
O życiu, reinkarnacji i śmierci klinicznej
O życiu, reinkarnacji i śmierci klinicznej
Jak w XIX wieku pielęgnowano pamięć o zmarłych?
Jak w XIX wieku pielęgnowano pamięć o zmarłych?
Żałoba w trakcie pandemii
Żałoba w trakcie pandemii
Zasiłek pogrzebowy to zapomoga, która pozwala pokryć część kosztów ceremonii pogrzebowej. Wysokość tego socjalnego wsparcia nie ulegała zmianom od 2011 roku aż do niedawna. Ile wynosi i komu przysługuje w 2023 roku zasiłek pogrzebowy?

Zasiłek pogrzebowy. Kto może z niego skorzystać?

Organizacja pogrzebu zwykle jest wyjątkowo trudnym doświadczeniem, szczególnie przykrym, gdy rodzina zmarłego boryka się z kłopotami finansowymi. Zasiłek pogrzebowy to jednorazowe świadczenie wypłacane przez KRUS lub ZUS, w sytuacji gdy nie stać nas na organizację pochówku bliskiej osobie.

O zapomogę mogą zgłaszać się do urzędu członkowie rodziny zmarłego, pracodawca lub dom pomocy społecznej. Do członków rodziny zalicza się m.in.: małżonka, rodziców, także ojczyma i macochę, dzieci własne lub przysposobione, dziadków, wnuki, rodzeństwo oraz osoby, z którymi prawnie została ustalona opieka.

Z zasiłku pogrzebowego mogą skorzystać te osoby, które były ubezpieczone w ZUS, miały przyznaną emeryturę lub rentę, posiadały nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, zmarły w trakcie pobierania zasiłku chorobowego, osoby pobierające rentę socjalną, osoby, które zmarły na skutek choroby zawodowej lub wypadku.

Ile wynosi zapomoga pogrzebowa?

Socjalna pomoc na rzecz spłacenia kosztów pogrzebu raczej nie pokryje całej potrzebnej sumy, ale może okazać się pomocna. Taki zasiłek dla członków rodziny zmarłego wynosi 4 tys. zł, niezależnie od poniesionych kosztów pogrzebu.

W sytuacji, gdy za ceremonię pożegnania odpowiedzialna jest osoba obca lub pracodawca zasiłek również nie może być wyższy niż 4 tysiące złotych.

Kwestię wysokości pogrzebowego wsparcia skomentowała posłanka Urszula Nowogórska w swojej interpelacji. Według polityczki, zasiłek nie pozwala nawet na organizacje skromnego pochówku.

- Otrzymywane świadczenia są nieadekwatne do średniego kosztu pochowania zmarłego, rozpoczynającego się od kwoty siedmiu tysięcy złotych. Wiele pogrążonych w żałobie rodzin musi zaciągać kredyt w celu opłacenia wszystkich kosztów pogrzebu, narażając się przy tym na zachwianie swojego bezpieczeństwa finansowego – tłumaczyła Urszula Nowogórska.

Jak podało TVN24, na interpelację posłanki odpowiedział Stanisław Szwed z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, który stwierdził, że w resorcie badana jest możliwość wprowadzenia zmian w tym zakresie.

Więcej informacji na TVN24.pl

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości