pogrzeb

  pogrzeb

  Ludzie pogrążeni w żałobie nie mają czasu ani siły na poszukiwanie alternatywnych rozwiązań, więc wybierają spośród dostępnych produktów.

  Grupa seniorów z Nowej Zelandii założyła wyjątkowy klub. Członkowie stowarzyszenia spotykają się po to, by wspólnie celebrować ostatni etap życia i przygotować się do pożegnania z bliskimi.

  "Program Świadomej Donacji" - z założenia udział w nim jest bezpłatny. Niestety, to tylko teoria.

  Jak ma wyglądać pogrzeb aktorki?

  Ludwik Dorn - były wicepremier, marszałek sejmu oraz były minister spraw wewnętrznych i administracji w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego - nie żyje. Polityk odszedł w wieku 67 lat.

  5 kwietnia 2022 r. mija rok od śmierci wyjątkowego wokalisty i kompozytora Krzysztofa Krawczyka. Polacy uwielbiali jego twórczość, a koncerty cieszyły się niesłabnącą popularnością przez cały okres kariery piosenkarza.

  Bliscy, przyjaciele i mieszkańcy Zamościa pożegnali Witolda Paszta. Pogrzeb wokalisty odbył się w piątek 18 marca. Urna z prochami muzyka została przewieziona w kawalkadzie motocyklistów. Członkowie zespołu Vox śpiewali utwór pt. "Jak słońce". Uroczystość miała charakter świecki.

  Prochy artysty spoczną w Panteonie Narodowym w Krakowie

  Kiedy rząd wprowadzi zmiany?

  "Prosimy o nieprzynoszenie kwiatów i zniczy".

  Kiedy odbędzie się pogrzeb aktorki?

  Dłużej trzeba też czekać na pochówek.

  Całopalenie to jedna z najpopularniejszych na świecie metod postępowania z ciałem człowieka po śmierci. Czy resomacja, czyli kremacja wodna stanie się alternatywnym rozwiązaniem? Na czym polega ta metoda?

  "Odprowadziłam cię najlepiej, jak umiałam".

  Antoni Gucwiński zmarł na początku grudnia 2021 roku. Ostatnie pożegnanie dyrektora wrocławskiego ZOO zostało przesunięte w czasie i odbędzie się 7 stycznia 2022 roku. Ze względu na problemy zdrowotne, Hanna Gucwińska nie weźmie udziału w ceremonii pogrzebowej.

  Tuż przed świętami, 21 grudnia 2021 roku media obiegła przykra wiadomość o śmierci Żory Korolyova. W mediach społecznościowych partnerka tancerza - Ewelina Bator wspomniała ukochanego oraz poinformowała o dacie i miejscu pochówku.

  Jerzy Owsiak za pośrednictwem Facebooka poinformował o śmierci przyjaciela i opisał przykry incydent, który przytrafił się dzień przed pogrzebem. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy chciała zamówić wiązankę, ale kwiaciarnia nie przyjęła zamówienia. - Zamurowało nas! - czytamy.

  We wtorek rano, 16 listopada media obiegła smutna wiadomość. W wieku 53 lat zmarł Kamil Durczok. O dacie pogrzebu poinformował przyjaciel dziennikarza, Witold Pustułka. Pogrążeni w żalu znajomi i współpracownicy w emocjonalnych wpisach żegnają reportera.

  Projekt nowej ustawy "budzi niepokój wielu rodzin".

  Coraz więcej Polaków decyduje się na pośmiertną kremację swojego ciała zamiast klasycznego pochówku. Urna z prochami musi trafić na cmentarz, czy można zabrać ją do domu? Co w sytuacji, gdy ostatnią wolą zmarłej osoby było rozsypanie prochów w wybranym miejscu?

  Obchody uroczystości Wszystkich Świętych niosą za sobą chwilę zadumy, skłaniającą nas do przywołania pamięcią najbliższych, którzy odeszli. Odwiedzanie cmentarzy i zapalanie na grobach zniczy to tradycja, która pozwala nam pielęgnować związane z nimi wspomnienia. Dla naszych pradziadów śmierć i związane z nią obrzędy miały zgoła inne znaczenie. Zwyczaje żałobne obowiązujące kilka dekad temu znacząco różnią się od tych, które praktykowane są obecnie.

  Klepsydra i nekrolog spełniają podobną funkcje, przez co często ich nazwy stosowane są zamiennie. Okazuje się, że to błąd. Na czym polega różnica pomiędzy nimi?

  Kompostowanie ciała ludzkiego jako forma pochówku zdobywa coraz większe rzesze zwolenników. Procedurę legalizują kolejne stany w USA. Z kolei Kościół spogląda na to z powątpiewaniem, mówiąc o ataku na godność.

  Polscy artyści wpadli na wyjątkowy pomysł i postanowili uratować nasze rodzime pieśni. Do tej pory poznaliśmy dwie części Tryptyku "O jak fałszywe wszystko", które zaśpiewali Matylda Damięcka i Michał Szpak. Ostatnią część wykonuje królowa list przebojów – Sanah. O tym, skąd wziął się pomysł ocalenia przed zapomnieniem pogrzebowych polskich pieśni ludowych, opowiedzieli w Dzień Dobry TVN Jarek Ważny, muzyk i dziennikarz oraz Radosław Łukasiewicz, muzyk i tekściarz. 

  Dawniej obrządki związane ze śmiercią były liczne, a w różnych regionach panowały też inne zasady. Dzisiaj większość z tych czynności została zapomniana - wiele z nich, jak ubieranie zmarłego i jego przygotowanie do pochówku, przejęły domy pogrzebowe. Jak dawniej wyglądały obrządki pogrzebowe? Zebraliśmy część nietypowych i zapomnianych.

  Statystycznie Polak dwa razy odwiedzi zakład pogrzebowy w swoim życiu. Lęk przed śmiercią jest normalny i ludzki, natomiast lęk przed rozmową o śmierci jest kwestią edukacji. Tematem odchodzenia dwa razy częściej interesują się kobiety, niż mężczyźni.

  "Nie można sprzedawać sakramentów"

  Krystyna Janda opublikowała w mediach społecznościowych rozległy wpis, poświęcony pamięci Krystyny Kołodziejczyk. Umieściła w nim wzmiankę o pogrzebie zmarłej koleżanki, podzieliła się także z internautami wspomnieniami, dotyczącymi jej znajomości z "Kiksą".

  Lara Gessler poinformowała za pomocą mediów społecznościowych o śmierci swojego taty, Piotra Gesslera. Kilka dni po tej informacji pojawiła się kolejna - o przyczynie zgonu oraz miejscu i dacie pochówku. - Brutalnie dochodzi do nas, że Piotra nie ma już wśród nas - czytamy w zamieszczonym oświadczeniu.

  Historia tych dwoje poruszyła cały świat. 20-letni Miles Harty zginął w wypadku samochodowym na kilka godzin przed ślubem. Panna młoda, Kate Quilligan zjawiła się na jego pogrzebie w sukni ślubnej. - Ty i reszta rodziny mieliście doświadczyć wielkiej radości, a tymczasem musicie zmagać się z ogromnym smutkiem - zwrócił się do niej duchowny.