pogrzeb

  pogrzeb

  Obchody uroczystości Wszystkich Świętych niosą za sobą chwilę zadumy, skłaniającą nas do przywołania pamięcią najbliższych, którzy odeszli. Odwiedzanie cmentarzy i zapalanie na grobach zniczy to tradycja, która pozwala nam pielęgnować związane z nimi wspomnienia. Dla naszych pradziadów śmierć i związane z nią obrzędy miały zgoła inne znaczenie. Zwyczaje żałobne obowiązujące kilka dekad temu znacząco różnią się od tych, które praktykowane są obecnie.

  Polscy artyści wpadli na wyjątkowy pomysł i postanowili uratować nasze rodzime pieśni. Do tej pory poznaliśmy dwie części Tryptyku "O jak fałszywe wszystko", które zaśpiewali Matylda Damięcka i Michał Szpak. Ostatnią część wykonuje królowa list przebojów – Sanah. O tym, skąd wziął się pomysł ocalenia przed zapomnieniem pogrzebowych polskich pieśni ludowych, opowiedzieli w Dzień Dobry TVN Jarek Ważny, muzyk i dziennikarz oraz Radosław Łukasiewicz, muzyk i tekściarz. 

  Dawniej obrządki związane ze śmiercią były liczne, a w różnych regionach panowały też inne zasady. Dzisiaj większość z tych czynności została zapomniana - wiele z nich, jak ubieranie zmarłego i jego przygotowanie do pochówku, przejęły domy pogrzebowe. Jak dawniej wyglądały obrządki pogrzebowe? Zebraliśmy część nietypowych i zapomnianych.

  Pogrzeb zamordowanego Sebastiana został zaplanowany na sobotę, 29 maja. Msza odbyła się w kościele p.w. św. Antoniego w Dąbrówce Małej, po której nastąpiło odprowadzenie trumny z ciałem chłopca do grobu rodzinnego na miejscowym cmentarzu parafialnym. 11-latka pożegnała rodzina, przyjaciele oraz tłumy mieszkańców.

  Głośny wywiad księcia Harry'ego i Meghan Markle mocno podzielił zarówno opinię publiczną, jak i członków rodziny królewskiej. Brytyjskie media coraz częściej rozpisują się o konflikcie między księciem Williamem i Harry'm. Co ich poróżniło? Nasza reporterka Anna Senkara rozmawiała na ten temat z Robertem Lacey'em, biografem rodziny królewskiej i autorem książki "Bitwa braci".

  5 kwietnia świat zamarł. Media obiegła wiadomość o śmierci Krzysztofa Krawczyka. Legendę polskiej sceny muzycznej wspominali i opłakiwali bliscy, przyjaciele i fani. Andrzej Kosmala, menedżer i wieloletni przyjaciel wokalisty, ujawnił nowe szczegóły dotyczące pogrzebu. Co już wiadomo?

  Nie żyje Paweł Czajor. Aktor i reżyser znany z takich produkcji jak "Niania", "Sala samobójców. Hejter" czy "Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa" odszedł w wieku 38 lat. O jego śmierci poinformował jeden ze współpracowników, Konrad Bugaj, a także przyjaciele z branży. Co się stało?