Od 1 czerwca 2024 roku bezrobotnych czekają spore zmiany. Wartość ich zasiłku wzrośnie o 11,4%. Jaka dokładnie kwota będzie im przysługiwać i czy jej wysokość w kolejnych miesiącach ulegnie zmianie?
Sprawdź na stronie Dzień Dobry TVN.
Sprawdź, co warto wiedzieć.
Trwa dyskusja na temat podniesienia kwoty zasiłku pogrzebowego. Jego wysokość nie zmienia się od 1 marca 2011 roku. Na temat świadczenia rozmawiano podczas spotkania kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości, co potwierdził minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
Sejm uchwalił rządową ustawę o świadczeniu wspierającym dla pełnoletnich osób z niepełnosprawnościami. Jakich kwot mogą się spodziewać? Od kiedy świadczenie będzie wypłacane? Sprawdź szczegóły.
Sprawdź szczegóły.
Sprawdź szczegóły i złóż wniosek.
Wysokość tego socjalnego wsparcia nie ulegała zmianom od 2011 roku.
Zasiłek pogrzebowy jest zwrotem poniesionych kosztów za pochowanie bliskiej osoby. Część osób nie zdaje sobie sprawy, że mogą ubiegać się o dodatkowe pieniądze i odciążyć swój budżet. Na czym polega ten zasiłek? Kto i jak może go dostać?
Renta rodzinna to świadczenie finansowe, które ma pomóc w utrzymaniu członków rodziny osoby zmarłej. Jakie warunki powinna spełniać ta osoba za życia? Komu przysługuje ten zasiłek i w jakiej wysokości? Sprawdź szczegóły.
Osoby, które pobierają różnego typu świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w większości przypadków muszą pamiętać o dopełnianiu formalności i pilnowaniu ważnych terminów. Dotyczy to również uczniów i studentów, którzy pobierają rentę rodzinną z ZUS. Sprawdź szczegóły.
1 kwietnia ruszyły dopłaty do żłobków, klubów dziecięcych oraz opiekunów dziennych. Kwota, jaka przysługuje na dziecko, to 400 złotych. Na złożenie wniosku zostało już tylko kilka godzin. Kto może się o nią ubiegać? O zasadach przyznawania świadczenia opowiedział w Dzień Dobry TVN radca prawny Przemysław Ligęzowski.
Na jakie wsparcie mogą liczyć?
Kiedy rząd wprowadzi zmiany?
"Z dnia na dzień bez środków do życia".
Emerytury zależne od liczby posiadanych dzieci? Politycy zastanawiają się nad takim rozwiązaniem, ponieważ najnowsze dane demograficzne dotyczące ludności Polski nie napawają optymizmem - starzejemy się i rodzimy coraz mniej dzieci. Pokazują to wstępne dane GUS z Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań, który miał miejsce w 2021 roku.
Z ulgi dla klasy średniej w ramach Polskiego Ładu wyłączone zostały m.in. przychody z zasiłku macierzyńskiego. W efekcie, w niektórych przypadkach matki będą mogły stracić prawo do zastosowania ulgi. Pojawia się również ryzyko konieczności dopłaty podatku w rozliczeniu rocznym.
1 stycznia 2022 roku weszły w życie przepisy dotyczące kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych w ramach pomocy społecznej. Ile będzie wynosił zasiłek stały i komu przysługuje?
Od 1 kwietnia 2022 roku rodzice będą mieli możliwość składania wniosków do ZUS o dofinansowanie na dziecko, które uczęszczać będzie do żłobka, klubu dziecięcego lub będzie przebywać u dziennego opiekuna. Jak uzyskać zasiłek i kto może się o niego ubiegać?
Rodzicom małych dzieci i opiekunom osób niepełnosprawnych będzie przysługiwał dodatkowy zasiłek w związku z wprowadzeniem nauki zdalnej. Kwota jaką można otrzymać to 80% wynagrodzenia.
Rodzicom i opiekunom dzieci będzie przysługiwał dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Sprawdź, komu przysługuje, jak je dostać i w jakiej wysokości.
"Opiekuję się nimi w domu, bo nie ufam przedszkolom"
Jak poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych, tylko do wtorku 30 listopada można składać wnioski o wypłatę szkolnej wyprawki w wysokości 300 zł w ramach programu "Dobry Start". Wniosek o świadczenie należy złożyć przez Internet.
Krótszy okres pobierania zasiłku chorobowego po ustaniu ubezpieczenia. Taki zapis znalazł się w nowelizacji ustawy, którą uchwalił Sejm. Jak wyjaśniał wiceminister rodziny Stanisław Szwed, celem tej zmiany jest uszczelnienie systemu i oszczędności.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych chce zmienić zasady wypłacania zasiłku macierzyńskiego. Jak podaje serwis wyborcza.biz ZUS chce walczyć z sytuacjami, gdy kobieta tuż przed rozwiązaniem otrzymuje zatrudnienie i niemal od razu przechodzi na zasiłek.
Aleksandra Chodoniuk od kilkunastu lat nie przespała całej nocy. Gdy na świat przyszedł jej syn Szymon, najpierw usłyszała, że chłopiec umrze. Później, że jeśli przeżyje, będzie potrzebował opieki do końca swych dni. Jakie są największe obawy matki, która wychowuje dziecko z niepełnosprawnością? Ile kosztuje opieka, rehabilitacja i leki?
Niskie emerytury, poniżej kwoty minimalnego świadczenia określane są mianem biedaemerytur. Rośnie liczba Polaków, która je otrzymuje. Utrzymanie się za te pieniądze bez innych środków jest w większości przypadków niemożliwe. Jak rząd zamierza rozwiązać ten problem?
Aby móc otrzymać świadczenie w postaci zasiłku przedemerytalnego, należy spełnić kilka dość restrykcyjnych warunków. Na jakich zasadach jest przyznawany i kto może się ubiegać? Jaka kwota jest wypłacana?