zasiłek

  zasiłek

  Aleksandra Chodoniuk od kilkunastu lat nie przespała całej nocy. Gdy na świat przyszedł jej syn Szymon, najpierw usłyszała, że chłopiec umrze. Później, że jeśli przeżyje, będzie potrzebował opieki do końca swych dni. Jakie są największe obawy matki, która wychowuje dziecko z niepełnosprawnością? Ile kosztuje opieka, rehabilitacja i leki?

  1200 euro za nic? Otóż tak! Na taki pomysł wpadł niemiecki rząd. Tamtejsze władze zdecydowały się na nietypowy eksperyment. Przez trzy lata ponad setka osób ma otrzymywać pensję minimalną. Czemu ma to służyć? Co w ten sposób chcą osiągnąć nasi zachodni sąsiedzi? W Dzień Dobry TVN na ten temat rozmawialiśmy z Kamilą Gierko, Polką, która mieszka w Niemczech i Mateuszem Walczakiem, dziennikarzem TVN24 BiS.

  Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został wprowadzony w związku z pandemią koronawirusa w marcu 2020 roku. Prawo do jego pobierania było przedłużane kilka razy, ostatnio do 6 czerwca 2021 roku. Teraz rząd zdecydował, że rodzice nadal mogą je otrzymywać. Sprawdź, do kiedy i na jakich zasadach przysługuje świadczenie.

  Zamknięte żłobki i przedszkola - to jeden z punktów obostrzeń, które obowiązują w Polsce w związku z pandemią koronawirusa. Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że restrykcje zostaną przedłużone co najmniej do 18 kwietnia. Do tego czasu nieczynne zostają też m.in. galerie handlowe, salony fryzjerskie i kosmetyczne, obiekty noclegowe i siłownie, a uczniowie mają naukę zdalną. Rodzicom małych dzieci przysługuje zasiłek opiekuńczy.

  Od 27 marca przedszkola i żłobki są zamknięte. W związku z tym rodzice będą mogli skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego, który został wydłużony do 11 kwietnia. Kto może pobrać takie świadczenie? Czy w tym przypadku praca zdalna ma znaczenie? Z tymi pytaniami w Dzień Dobry TVN zmierzył się Przemysław Ligęzowski, radca prawny.

  Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został przedłużony do 24 grudnia - zdecydował rząd. Ze świadczenia można skorzystać m.in. w razie zamknięcia z powodu COVID-19 żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko. Sprawdź, co trzeba zrobić, żeby uzyskać zasiłek.

  W środę, 4 listopada w wyniku rozprzestrzeniającej się pandemii rząd podjął decyzję o rozszerzeniu nauki zdalnej również dla klas 1-3 szkół podstawowych. W związku z wprowadzonymi zmianami rodzice najmłodszych uczniów będą mogli skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Kiedy i komu przysługuje? O tym rozmawialiśmy z prawnikiem Katarzyną Łodygowską.

  Dobra wiadomość dla osób, które pozostają bez pracy. Od 1 września wzrasta zasiłek dla bezrobotnych. To druga podwyżka w tym roku. Wyższe świadczenie otrzymają wszyscy bezrobotni – nie tylko ci nowo rejestrujący się, ale też osoby, które już pobierają zasiłek.

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych może zakwestionować wynagrodzenie kobiety w ciąży, zmniejszyć je o połowę i na tej podstawie wypłacić świadczenie. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy adwokat Elizę Kunę, by zapytać, co wzbudza podejrzliwość ZUS-u, co mogą zrobić panie, które znalazły się w podobnej sytuacji i, czy kobieta, która wygra z ZUS-em w sądzie może domagać się odsetek?