Śmierć niepełnosprawnego dziecka to podwójny dramat opiekuna. "Z dnia na dzień bez środków do życia"

Opieka nad niepełnosprawnym dzieckiem
Opieka nad niepełnosprawnym dzieckiem
Źródło: Cavan Images / Getty Images
Wprowadzenia okresu ochronnego dla rodziców zmarłych dzieci z niepełnosprawnościami dotyczy petycja, która trafiła na biurko minister rodziny Marleny Maląg. Obecnie po śmierci swych pociech opiekunowie tracą wszystkie świadczenia i prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej. To rozwiązanie szczególnie uderza w osoby, które samotnie wychowują niepełnosprawne dzieci.

Zasiłek dla opiekunów osób niepełnosprawnych

Śmierć dziecka to najstraszniejsze wydarzenie, które może spotkać rodzica. Dla osób, które wychowują niepełnosprawne dzieci, to cios podwójny. Wraz ze zgonem ustają wszelkie prawa do systemowego wsparcia, które w wielu przypadkach stanowiło jedyny dochód osoby zajmującej się dzieckiem stale wymagającym opieki. Co więcej, urząd ma prawo zażądać zwrotu świadczenia, jeśli przekazano pieniądze na cały miesiąc, a śmierć nastąpiła przed jego upływem.

Zdrowie

DD_20240108_Fit_rep_REP_napisy
Źródło: Dzień Dobry TVN
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Choroby, które dostajemy w spadku
Choroby, które dostajemy w spadku
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Turbo miody na turbo zdrowie!
Turbo miody na turbo zdrowie!
Zdrowie rodziny na talerzu
Zdrowie rodziny na talerzu
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Chodzenie na zdrowie
Chodzenie na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

W świetle obowiązującego prawa, gdy nie ma się kim opiekować, wsparcie się nie należy. Oczywiście taki rodzic może wystąpić o zasiłek dla bezrobotnych. Wcześniej jednak musi zgłosić się do MOPS-u i otrzymać decyzję uchylającą przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego. Dopiero z takim dokumentem może udać się do powiatowego urzędu pracy, by ubiegać się o stosowne wsparcie. To jednak długa procedura, a na pieniądze trzeba czekać nawet kilka tygodni.

Śmierć niepełnosprawnego dziecka

Petycję do minister rodziny skierowała Agnieszka Jóźwicka, redaktor naczelna portalu NaRencie.pl, mama niepełnosprawnego 6-latka. Kobieta wnioskuje o ustanowienie 30-dniowego okresu ochronnego umożliwiającego opiekunom osób z niepełnosprawnościami powrót na rynek pracy.

- Opiekunowie osób ciężko chorych i niepełnosprawnych, którzy sprawują nad nimi opiekę 24 godziny na dobę, pobierają rozmaite świadczenia o charakterze opiekuńczym, jak również świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z pracy zarobkowej - można przeczytać w dokumencie zaadresowanym do szefowej resortu rodziny i polityki społecznej. - Decydują się na opiekę nad bliską osobą, porzucają plany własnego rozwoju zawodowego, a często również rezygnują z posiadanych ambicji i realizacji marzeń. Wielu z nich to opiekunowie samotni, opuszczeni przez tych bliskich, którzy nie udźwignęli ciężaru sprawowania opieki nad osobą z niepełnosprawnością. Ich całe życie związane jest z opieką nad bliską, zależną od nich osobą - wyjaśniono. 

Agnieszka Jóźwicka jest przekonana, że świadczenia nie muszą dotyczyć rodziców, ponieważ są otrzymywane również w przypadku opieki nad dorosłymi - powinno być kontynuowane przez okres 30 dni od zgonu osoby uprawnionej do systemowego wsparcia.

- Sytuacja ich, jakkolwiek trudna, dramatyczną staje się w momencie śmierci podopiecznego. Środki zapewniane przez Państwo, takie jak świadczenie pielęgnacyjne, zasiłek pielęgnacyjny, czy 500+ zabierane są w przypadku śmierci podopiecznego z dnia na dzień, pozbawiając opiekunów środków do życia. - zarysowała problem. - (...) Bezapelacyjnym wsparciem opiekunów osób niepełnosprawnych, którzy po śmierci swoich podopiecznych tracą prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, są preferencyjne warunki nabywania prawa do zasiłku dla bezrobotnych lub świadczenia przedemerytalnego - zaznaczyła.

Oprócz strony prawnej, w petycji podkreślono również, że śmierć zawsze jest wstrząsającym przeżyciem dla osób z najbliższego otoczenia. Nie zawsze też opiekunowie wiedzą o wszystkich formalnościach.

- Rzadko zdarza się, by opiekunowie, a zwłaszcza emocjonalnie związani rodzice w chwili śmierci dziecka, od razu zajmowali się formalnościami takimi jak zgłaszanie się do urzędu pracy, a szczególnie w celu, by tę pracę z dnia na dzień podjąć - zaznaczyła Agnieszka Jóźwiak. - To osoby, które kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat poświęciły opiece nad najbliższą im osobą. Są to często osoby samotne, które wszystkie posiadane pieniądze wydały na ratowanie zdrowia i życia podopiecznego. Ich kondycja psychiczna jest zazwyczaj zła, a trauma śmierci przysłania możliwość zastanawiania się jak zdobyć środki na życie w najbliższych dniach, czy tygodniach. Osoby te muszą zmierzyć się z nową, bardzo ciężką rzeczywistością, a jeszcze zmuszane są do zwrotu pieniędzy, jeśli ich podopieczny zmarł „zbyt wcześnie, by mogły zachować całość świadczenia do końca miesiąca” - podsumowała.

Pełna treść petycji dostępna jest pod tym adresem.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości