dzieci niepełnosprawne

  dzieci niepełnosprawne

  Ewa Frej jest mamą sześciorga dzieci: dwóch nastoletnich córek oraz dwóch par synów - bliźniąt. Między chłopcami jest zaledwie półtora roku różnicy. Jeden z nich, Leoś, zmaga się z mózgowym porażeniem dziecięcym i wymaga codziennej rehabilitacji. Życie nie oszczędzało pani Ewy, ale dziś śmiało deklaruje, że jest szczęśliwą kobietą, żoną i mamą. Jako "Matka Gigantka" zaraża optymizmem i uczy kobiety, jak zorganizować się w macierzyństwie i połączyć życie rodzinne z zawodowym.

  By mama niepełnosprawnego dziecka mogła pracować, musi zrezygnować z wszelkich świadczeń, zarówno socjalnych jak i rehabilitacyjnych. Niestety poświęcając się opiece nad chorym dzieckiem na rynku pracy nic już nie znaczą. Potrzeba samorozwoju jest ogromnie ważna i wcale nie zanika u mam chorych dzieci. Te mamy chciałaby pracować. Niepełnosprawność jest wciąż tematem tabu. Gdy widzimy na ulicy osoby niepełnosprawne zazwyczaj odwracamy wzrok. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy psycholog Biancę-Beatę Kotoro, z którą rozmawialiśmy, jak na co dzień wspierać rodziców dzieci niepełnosprawnych.

  W Głubczycach nie było ani jednego ośrodka rehabilitacyjnego dla dzieci niepełnosprawnych. Dojeżdżanie do oddalonego o ok. 60 km Opola dla niektórych było sporą barierą. Z tego też powodu rodzice ze Stowarzyszenia Tacy Sami stworzyli w Głubczycach Centrum Rehabilitacji i Integracji. Do Zielonych Drzwi Anna Maruszeczko zaprosiła rodziców ze stowarzyszenia: Elżbietę Małko-Kołodziej, Beatę Pasternak i Krzysztofa Hajdę, aby zapytać o działanie ośrodka. Co dzięki niemu zyskały ich dzieci?

  Dzieci niepełnosprawne często spotykają się z przykrymi uwagami rówieśników i litością. Jak je wychować, by były silne psychicznie, szczęśliwe i miały takie same szanse jak dzieci pełnosprawne? Zapytaliśmy o to goszczących w Dzień Dobry TVN: paraolimpijkę Katarzynę Rogowiec, Krzysztofa Hajdę - tatę dziewczynki chorej na autyzm i Martę Całkowską - mamę chłopca z zespołem Downa.

  Wychowanie niepełnosprawnego dziecka na pewno nie jest łatwe. Wielu mężczyzn to przerasta, dlatego odchodzą od rodziny. Dlaczego jest to takie trudne dla nich? W Dzień Dobry TVN odpowiedzieli na to pytanie Edyta Bienias – mama samotnie wychowująca niepełnosprawnego syna i Marek Wysocki – ojciec niepełnosprawnego dziecka.