Coraz droższe pogrzeby i brak alternatywy. Kiedy rząd wprowadzi zmiany?

trumna, pogrzeb
Wysokie ceny pogrzebów. Kiedy rząd wprowadzi zmiany?
Źródło: Stone RF/Getty Images
Pochowanie zmarłej osoby to obecnie bardzo duży wydatek. Zasiłek z ZUS pozwala pokryć tylko część wszystkich kosztów. A od tych trudno uciec, ponieważ polskie prawo nie pozwala na dobrowolne postępowanie z prochami ludzkimi, nawet jeśli taka była wola osoby zmarłej. Rząd planuje zmiany. Jakie i kiedy mogą wejść w życie?

Ile kosztuje pogrzeb?

Obecnie niemal każdy pogrzeb odbywa się w Polsce w tradycyjny sposób. Wszelkie alternatywne metody typu rozsypanie prochów w jakimś istotnym dla zmarłej osoby miejscu czy pochówek we własnym ogrodzie nadal blokuje ustawa z 1959 r. Obowiązujące prawo wymaga zatem określonych procedur, a te z reguły są bardzo kosztowne. Nie ma standardowej ceny pogrzebu, ponieważ różni się ona w zależności od wielu czynników – od cennika danej parafii, przez wielkość i lokalizację cmentarza oraz wszelkie „dodatki” do ceremonii i samego procesu pogrzebu po rodzaj nagrobka. Najczęściej jednak są to kwoty przekraczające kilkanaście tysięcy złotych.

Zasiłek pogrzebowy

W tej trudnej i kosztownej sytuacji, jaką jest zorganizowanie pogrzebu drugiego człowieka, państwo wspiera kwotą w wysokości 4 000 zł. Jest to tzw. zasiłek pogrzebowy i wypłaca go ZUS. Sama kwota jest niezmienna od lat.

Alternatywne pogrzeby tańsze od tradycyjnych

Coraz częściej proponowane są alternatywne pogrzeby. Z jednej strony spełniają wolę człowieka dotyczącą tego, co się stanie z jego szczątkami po śmierci. Z drugiej, wiele proponowanych rozwiązań jest po prostu zdecydowanie tańszych niż klasyczne, tradycyjne pogrzeby.

W wielu przypadkach odchodzą koszty trumny, wykupu miejsca na cmentarzu czy kościelnej ceremonii. Oczywiście w niektórych przypadkach konieczne będzie zapłacić za co innego, np. wynajęcie samolotu, z którego można rozsypać prochy nad jakimś terenem.

Obecnie alternatywne pogrzeby są w Polsce zabronione i mogą być surowo karane. Grozi za nie grzywna do 5 tys. zł, a nawet 30-dniowy areszt.

Rząd zapowiedział zmiany dotyczące pogrzebów

Rząd sam stwierdził, że obecnie obowiązujące przepisy, które pochodzą jeszcze z 1959 r., są zwyczajnie przestarzałe. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów (KPRM) podkreśla, że najwyższa pora uzupełnić "brak uregulowania pochówków poza terenem cmentarzy". I podjęła prace nad wprowadzeniem zmian. Co i kiedy może się zmienić?

Biuro prasowe KPRM podało, że projekt ustawy jest obecnie na etapie konsultacji publicznych i powinien zostać przyjęty w pierwszym kwartale tego roku. KPRM podkreśla jednak, że projekt napotyka liczne uwagi już na tym etapie, więc termin wprowadzenia zmian może się wydłużyć.

Termin wejścia w życie przepisów stanowi przedmiot uzgodnień, niemniej nie powinien on być późniejszy niż 1 stycznia 2023 

– odpowiada biuro prasowe Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

W redakcji Dzień Dobry TVN monitorujemy zmiany na bieżąco i będziemy o nich informować.

Zobacz także:

Autor: Diana Ryściuk

Źródło: Business Insider

Źródło zdjęcia głównego: Stone RF/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana