Pogrzeby są coraz droższe. Dłużej trzeba też czekać na pochówek

Pogrzeb
Pogrzeby są coraz droższe
Źródło: davidford/Getty Images
Mogłoby się wydawać, że na pandemii i wzroście liczby zgonów branża pogrzebowa tylko skorzysta. Tymczasem wcale tak nie jest. Przedsiębiorcy zmagają się z podwyżkami cen oraz nieuczciwą konkurencją.

Rekord zgonów w Polsce

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego w minionym roku - do 12 grudnia - zmarło ponad 475 tys. osób. To o 37 tys. więcej niż w tym samym okresie w 2020 roku. Według Polskiej Izby Branży Pogrzebowej, na którą powołuje się "Dziennik Gazeta Prawna" w 2021 roku bilans zgonów przekroczył pół miliona. Tym samym był o 42 tys. większy niż w - i tak już rekordowym - 2020 r. Ten wzrost spowodował, że czas oczekiwania na pogrzeb wydłużył się dwukrotnie.

Jak podaje cytowany przez gazetę Robert Czyżak, prezes Polskiej Izby Branży Pogrzebowej, w niektórych regionach Polski przekracza ona nawet dwa tygodnie. W ocenie eksperta ma to związek z tym, że pobyt na usługi pogrzebowe jest o ok. 30 proc. wyższy niż przed pandemią.

Rozmowy o śmierci

13643899_jak-zabezpieczyc-sie-na-wypadek-smierci_720P
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak zabezpieczyć bliskich na wypadek swojej śmierci?
Jak zabezpieczyć bliskich na wypadek swojej śmierci?
Jak rozmawiać z dziećmi o umieraniu?
Jak rozmawiać z dziećmi o umieraniu?

Ile trzeba zapłacić za pogrzeb?

Wraz z wydłużeniem czasu oczekiwania na pochówek w górę poszły też ceny. Szacuje się, że całkowity koszt pogrzebu może wzrosnąć o ok. 20 proc. Jednak, jak podaje "Dziennika Gazeta Prawna" branża pogrzebowa liczy nie tylko na większe zyski, ale i na nowe prawo, które rozprawi się z nieuczciwą konkurencją. Bo miniony rok - z wyższą liczbą pochówków - okazał się eldorado dla nieuczciwej konkurencji - podaje dziennik.

W ocenie Polskiej Izby Branży Pogrzebowej w Polsce działa ok. 4 tys. firm pogrzebowych, ale zaledwie jedna czwarta zakładów działa legalnie i zatrudnia personel. Pozostałe - jak czytamy - to tzw. firmy garażowe, bez stałego zatrudnienia i infrastruktury. - Z naszych szacunków wynika, że z ich powodu budżet tracić może nawet 1 mld zł rocznie. Ale tracą też uczciwe firmy w tej nierównej konkurencji - zaznacza Robert Czyżak. Dlatego, jak dodaje, ważne, aby nowe przepisy weszły w życie jak najszybciej. - Ustawa przeszła konsultacje. Jest w KPRM. Czekamy, by trafiła do Sejmu - podkreśla.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!