Zasiłek macierzyński na nowych zasadach. Dziś mija termin na składanie wniosków

Źródło: Dzień Dobry TVN
Matki kontra ZUS
Matki kontra ZUS
Nowe świadczenie opiekuńcze od 2022 roku
Nowe świadczenie opiekuńcze od 2022 roku
Covid-19 w szkole – dziecko w domu
Covid-19 w szkole – dziecko w domu
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Dlaczego dla wielu z nas finanse to czarna magia?
Dlaczego dla wielu z nas finanse to czarna magia?
26 kwietnia 2023 roku w życie weszła nowelizacja Kodeksu Pracy. W związku z tym zmieniły się zasady wypłacania zasiłku macierzyńskiego. Jakie są nowe zasady i w jaki sposób można się o te środki ubiegać? 

Osoby pobierające zasiłek macierzyński na starych zasadach mają możliwość ubiegania się o to świadczenie według nowego standardu. W tym celu muszą jednak złożyć wniosek do 17 maja.

Co się zmienia po nowelizacji Kodeksu Pracy 26 kwietnia 2023

Po wejściu w życie nowelizacji Kodeksu Pracy w zakresie zasiłku macierzyńskiego zmienia się:

  • wysokość zasiłku macierzyńskiego,
    • wymiar zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego,
      • okres wykorzystywania zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego,
        • zasady składania dokumentów, które stanowią podstawę do ustalania prawa do zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego.

          Jak ubiegać się o zasiłek macierzyński na nowych zasadach?

          Osoby ubezpieczone, które w dniu 26 kwietnia 2023 roku pobierają już zasiłek macierzyński mają prawo do zasiłku na nowych zasadach. W tym celu muszą złożyć wniosek między 26 kwietnia a 17 maja 2023 roku. Jeśli nie zostanie on złożony - wysokość zasiłku nie zmieni się.

          Jak poinformowane na stronie zus.pl "Zasiłek macierzyński w zmienionej wysokości przysługuje od 26 kwietnia 2023 r. do końca urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego lub urlopu rodzicielskiego".

          Osoby, które już złożyły wniosek, ale nie korzystają z zasiłku, mogą skorzystać z niego w nowej wysokości. W tym celu również należy złożyć wniosek między 26 kwietnia a 17 maja 2023.

          Aktualny wniosek można pobrać ze strony zus.pl. Pozostałe wzory dokumentów niezbędnych do wypełnienia wniosku można pobrać stąd. We wniosku należy podać swoje dane osobowe, dane płatnika składek, rachunek bankowy, a także podać zakres wniosku (urlop macierzyński, urlop na warunkach urlopu macierzyński, urlop rodzicielski) oraz podać przyczynę wnioskowania o zasiłek macierzyński - w tym miejscu należy podać dane dziecka lub dzieci. We wniosku należy również podać dane drugiego rodzica i podpisać oświadczenia. 

          Pobierz wzór wniosku:

          - Z zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego można skorzystać jednorazowo albo może być podzielony maksymalnie na 5 dowolnych części. Ostatnia część urlopu może przypadać najpóźniej do końca roku, w którym dziecko skończy 6 lat, a w przypadku dziecka przyjętego na wychowanie odpowiednio 7, 10 i 14 lat - podaje zus.pl

          Ile wynosi zasiłek macierzyński i jak długo trwa?

          Tzw. długi wniosek, czyli zasiłek macierzyński a okres urlopu macierzyńskiego lub urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze wynosi 81,5% podstawy wymiaru zasiłku. Wniosek należy złożyć do 21 dni po porodzie lub przyjęciu dziecka na wychowanie. Jednak nie może on dotyczyć 9 tygodni urlopu rodzicielskiego dla drugiego rodzica. Za tą część zasiłek zawsze wynosi 70% podstawy wymiaru zasiłku - czytamy na stronie zus.pl.

          Jeśli nie zostanie wykorzystany ani jeden dzień z tego zasiłku w pierwszym roku życia dziecka, przysługuje jednorazowe wyrównanie w wysokości do 100% podstawy wymiaru zasiłku. Jest ono jednak wypłacane na wniosek osoby zainteresowanej. Jak podaje ZUS na swojej stronie, "w takiej sytuacji zasiłek macierzyński za okres urlopu rodzicielskiego wyniesie 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku".

          Zasiłek macierzyński wypłacany jest przez okres:

          • 41 tygodni - 1 dziecko,
            • 43 tygodnie - 2 lub więcej dzieci.

              W szczególnych przypadkach wypłacany jest przez 38 tygodni, są to sytuacje gdy:

              • rodzina zastępcza niezawodowa przyjmie dziecko do lat 7 bądź do lat 10 (w sytuacji, gdy dziecko ma odroczony obowiązek szkolny),
                • osoba ubezpieczona przyjmie dziecko do 14. roku życia oraz złoży wniosek o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka.

                  Zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego

                  Po nowelizacji skrócony został okres, w którym można skorzystać z urlopu macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego. Ubezpieczony tata ma prawo do 2 tygodni zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego i można go wykorzystać do ukończenia 12. miesiąca życia przez dziecka lub "do dnia, w którym minie 12 miesięcy od uprawomocnienia się postanowienia o przysposobieniu dziecka, jednak nie dłużej niż do dnia, w którym dziecko skończy 14 lat".

                  Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

                  Zobacz także:

                  Autor: Teofila Siewko

                  Źródło: ZUS

                  Źródło zdjęcia głównego: mrs/Getty Images

                  podziel się:

                  Pozostałe wiadomości

                  Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
                  Materiał promocyjny

                  Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana