Kiedy szef może przesunąć Twój urlop? "Musi się najpierw dodzwonić"

Jak przesunąć zaplanowany urlop?
Jak przesunąć zaplanowany urlop?
Źródło: GettyImages/kitzcorner/Instagram/zgodnie z prawem
Chcesz przesunąć zaplanowany wcześniej urlop? Okazuje się, że do przesunięcia wypoczynku może dojść w dwóch przypadkach - na wniosek pracownika lub na polecenie pracodawcy. Jakie sytuacje umożliwiają te zmiany? Sprawdź.

Czy możesz przełożyć urlop?

W niektórych firmach pracownicy muszą podać termin urlopu z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Nie zawsze jednak udaje się wszystko zaplanować tak, by po dłuższym czasie nasze plany czy przewidywania były wciąż aktualne i dopasowane do naszych obecnych potrzeb. Czasem wydarzają się też różnego rodzaju sytuacje losowe, które w ostatniej chwili zmuszają nas do zmiany planów.

Czy w takim przypadku możemy przełożyć zaplanowany urlop? Tę kwestię postanowiła wyjaśnić na profilu "Zgodnie_z_prawem" Marta Handzlik-Rosuł, ekspertka specjalizująca się w prawie pracy. Jak tłumaczyła, pracownik może złożyć wniosek o zmianę terminu urlopu z powodu ważnych przyczyn osobistych, rodzinnych lub zdrowotnych.

- Pracodawca może, ale nie musi, zaakceptować taki wniosek. Ważne jest, aby pracownik odpowiednio uzasadnił swoją prośbę - poinformowała prawniczka w poście na Instagramie.

Kiedy szef może odwołać twój urlop?

Przesunięcie planowanego urlopu może nastąpić też na polecenie pracodawcy.

- Ma prawo przesunąć termin urlopu pracownika w sytuacji, gdy obecność pracownika jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania firmy - zaznaczyła specjalistka prawa pracy. - Przykładem mogą być niespodziewane problemy organizacyjne lub operacyjne. Koszty związane z przesunięciem urlopu mogą być pokryte przez pracodawcę - dodała.

Pracodawca ma nawet prawo odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego, jeżeli wystąpią jakieś nieprzewidziane wcześniej okoliczności i obecność jest niezbędna. - Żeby pracodawca mógł to zrobić musi najpierw się do Ciebie dodzwonić albo jeśli wyśle maila to Ty musisz tego maila czy SMS-a odczytać. Żaden przepis nie nakazuje pracownikowi w okresie urlopu wypoczynkowego odbierania telefonu od pracodawcy - podkreśliła Marta Handzlik-Rosuł. - Pracodawca nie może Cię z tego powodu, że nie stawiłeś się do pracy, chociaż on Cię potrzebował, w żaden sposób ukarać. Nie może też wyciągnąć żadnych konsekwencji - podsumowała.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Aleksandra Matczuk

Źródło: Instagram

Źródło zdjęcia głównego: GettyImages/kitzcorner/Instagram/zgodnie z prawem

podziel się:

Pozostałe wiadomości