Jedzenie dla wakacjach. Dlaczego jest takie ważne?
Badanie przeprowadzone przez firmę Cateromarket i agencję Elephate pokazuje, że to, co jemy w czasie wakacji ma dla nas ogromne znaczenie. Niezwykle popularna staje się tzw. turystyka kulinarna. To połączenie poszukiwania nowych smaków i próbowania lokalnych specjałów ze zwiedzaniem. Aż 77 proc. respondentów przyznało, że właśnie dzięki jedzeniu mogą lepiej poznać lokalną kulturę i miejsce, w którym odpoczywają. Co ciekawe, aż 3 na 10 osób przy wyborze miejsca na letni wypoczynek bierze pod uwagę kuchnię danego regionu i to, jakich specjałów będą mogli skosztować.
Jak spędzić wakacje?
Do tego 59 proc. respondentów podkreśliło, że w czasie letniego wypoczynku stara się jadać w miejscowych restauracjach. Jedzenie oferowane w hotelach wybrało 24 proc. pytanych, samodzielne przygotowywanie posiłków zadeklarowało 23 proc. ankietowanych. Na ofertę all inclusive w czasie urlopu stawia 21 proc. badanych. 2 proc. respondentów w czasie wypoczynku korzysta z cateringu dietetycznego. Ogromna większość ankietowanych przyznaje, że w czasie urlopu zapomina się lub odpuszcza dietę.
12 proc. pytanych jeszcze przed wyjazdem planuje, ile wyda na jedzenie. Co ciekawe, takie kalkulacje robimy najczęściej podczas krajowych wakacji.
Jedzenie na wakacjach. Ile na nie wydamy?
Podczas wakacji na jedzenie i napoje 27 proc. pytanych wydaje od 200 do 400 złotych. 26 proc. ankietowanych przeznacza na ten cel od 400 do 600 złotych na osobę. 17 proc. respondentów na jedzenie przeznacza 600 - 800 złotych. 10 proc. pytanych wydaje od 800 do 1000 złotych. Więcej niż 1000 złotych wydaje zaledwie 7 proc. badanych. Natomiast 6 proc. ankietowanych przyznało, że na ten cel stara się przeznaczyć maksymalnie 200 złotych.
Co ciekawe, aż 54 proc. ankietowanych przyznało, że nie ogranicza się z wydatkami na jedzenie podczas urlopu. 30 proc. pytanych stara się wydawać tyle samo pieniędzy na jedzenie i ile wydaje normalnie. 16 proc. próbuje ograniczyć wydatki na jedzenie.
Zobacz także:
- Podróż autostopem po Europie i po świecie. Co zabrać? Jak się przygotować? Co trzeba wiedzieć?
- Skalne miasto w Czechach. Zakochał się w nim Goethe i producenci "Opowieści z Narnii"
- Rejs po Motławie w Gdańsku za darmo? "Możemy połączyć zwiedzanie z edukacją ekologiczną"
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: gazeta.pl
Źródło zdjęcia głównego: Hinterhaus Productions/Getty Images