Czy wyjazd nad polskie morze się opłaca? "Ceny noclegów są wyższe niż w śródziemnomorskich kurortach"

ludzie, którzy odpoczywają nad morzem
Gdzie warto spędzić wakacje?
Źródło: Andrew Fox/Getty Images
Mogłoby się wydawać, że wakacje w kraju to najlepsza opcja przy tak wysokiej inflacji i galopujących cenach. Tymczasem rzeczywistość jest zupełnie inna. Z analizy przeprowadzonej przez specjalistów z Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że za wypoczynek nad polskim morzem trzeba zapłacić więcej niż za wakacje nad Adriatykiem. Dlaczego?

Wakacje nad polskim morzem. Ile za nie zapłacimy?

Wojna w Ukrainie, wysoka inflacja i galopujące ceny sprawiają, że część z nas zamiast na zagraniczne wakacje zdecyduje się pojechać nad polskie morze. Z nadzieją, że w ten sposób uda się zaoszczędzić trochę pieniędzy. Tymczasem, jak pokazuje analiza przygotowana przez Polski Instytut Ekonomiczny, wakacje w Polsce tańsze są tylko w teorii. - Ogólnie rzecz biorąc ceny noclegów nad polskim morzem są wyższe niż w wielu śródziemnomorskich kurortach. Z tym jednak zastrzeżeniem, że wiele jednak zależy od jakości miejsca noclegu. Można i w Polsce nad morzem w szczycie sezonu znaleźć tani nocleg - jednak dosyć daleko do plaży i w niezbyt wysokim standardzie - mówiła w rozmowie z PAP-em Paula Kukołowicz ekspertki z zespołu strategii PIE.

Jak spędzić wakacje?

Uwaga TVN. Wojciech Ż. organizował wakacje na Zanzibarze
Uwaga TVN. Wojciech Ż. organizował wakacje na Zanzibarze
Wakacje w tym roku droższe o średnio 20%
Wakacje w tym roku droższe o średnio 20%
Boom na wakacje we wrześniu
Boom na wakacje we wrześniu
Czy to dobry czas na planowanie wakacji?
Czy to dobry czas na planowanie wakacji?
Na wakacje zagraniczne samochodem czy samolotem?
Na wakacje zagraniczne samochodem czy samolotem?

W minionych latach Polacy bardzo chętnie - aby zaoszczędzić - wypożyczali kampery czy przyczepy kempingowe. Jednak w tym roku oferty najmu nie są już tak atrakcyjne. Za tygodniowy wynajmem przyczepy na Półwyspie Helskim trzeba zapłacić tyle, co za pobyt w wysokiej klasy hotelu.

Dlaczego wakacje nad polskim morzem są tak drogie?

Zdaniem specjalistki z Polskiego Instytutu Ekonomicznego wysokie ceny spowodowane są dwoma czynnikami - krótszym sezonem turystycznym i niewielkim obszarem, który odwiedzają turyści. - Pierwszy czynnik powoduje, że roczny przychód osób oferujących usługi zakwaterowania ograniczony jest do około trzech miesięcy w roku, kiedy to można liczyć na pełne obłożenie obiektu. Stąd tendencja do oferowania wysokich cen - tłumaczyła.

Fakt, że bardzo dużo osób gromadzi się na niewielkim obszarze sprawia, że mamy do czynienia z wysokim popytem, który nie jest równoważony wysoką podażą. - W konsekwencji wysokie ceny noclegów są akceptowane przez konsumentów, którzy płacąc więcej za nocleg, mogą równocześnie zapłacić mniej za dojazd czy wyżywienie - stwierdziła ekspertka.

Za ceną stroi wysoka jakość?

Mogłoby się wydawać, że za wysoką ceną idzie też jakość. Niestety nie jest to do końca prawda. - W opinii wielu Polaków wakacje spędzone nad polskim morzem mają być tą bardziej dostępną i tańszą formą wypoczynku. Zamiast jechać do dalekiej Chorwacji czy Hiszpanii, rezerwować noclegi z dużym wyprzedzeniem, często wybieramy wariant prostszy - polskie morze, krótszą i tańszą podróż samochodem lub pociągiem, mając przy tym świadomość, że nie będziemy sycić się widokami Costa Brava, rozkoszować smakiem dań śródziemnomorskich czy wylegiwać w słońcu przez cały dzień - mówiła ekspertka.

W ocenie specjalistki rezygnując z wielu atrakcjami, zakładamy, że pobyt będzie tańszy, tylko czy faktycznie lepszy? Otóż za tygodniowy pobyt w hotelu nad polskim morzem zapłacimy ok. 5000. Przy tym żadnej gwarancji, że pogoda będzie na tyle ładna, że pozwoli nam w pełni wykorzystać urlop. - Jednak jeżeli dołożymy jeszcze ok. 1000-2000 zł (w zależności od liczby osób w rodzinie) na dojazd, to prawdopodobnie całkowity koszt wypoczynku nad Adriatykiem wyniesie nas tyle, co nad Bałtykiem - dodała specjalistka.

O ile podrożały wakacje?

Jednak decydując się na zagraniczne wakacje też trzeba liczyć się z wyższymi kosztami. Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA przygotował zestawienie, z którego jasno wynika, że ceny wycieczek mogą rosnąć z dnia na dzień. Analiza pokazała, że cena za wyjazd z polskim biurem podróży za granicę w przeciągu tygodnia wzrosła o 68 złotych.

Jednak w porównaniu z ubiegłym rokiem różnica jest jeszcze większa. Średnia cena zagranicznej wycieczki jest wyższa o niemal 900 złotych.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: RMF FM/TravelDATA

Źródło zdjęcia głównego: Andrew Fox/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana