Workation. Na czym polega?
Obrazek wylegujących się na plaży wczasowiczów z laptopem w ręku nie jest Ci obcy? To klasyczny przykład nowego trendu zwanego workation, czyli połączenia urlopu z wykonywaniem obowiązków służbowych.
Na ten przywilej mogą pozwolić sobie głównie pracownicy zdalni, którzy nie muszą na co dzień pojawiać się w biurze. Chcą wykorzystać możliwość pełnienia zawodowej funkcji z każdego zakątka na ziemi i przedłużają swoje podróże o kilka miesięcy, jednocześnie nie zaniedbując spraw zawodowych. Jak twierdzi socjolog Tomasz Marcysiak trend wpisał się w nową kulturę pracy tak bardzo, że często bywa już samą podstawą zatrudnienia.
- Nie tyle pytamy pracodawcę o to, czy wyraża na to zgodę, ile pracodawcy sami proponują już na wstępie pewną gratyfikację socjalną i atrakcyjność wykonywania swoich obowiązków zawodowych, jaką jest workation, czyli łączenie pracy z wakacjami. Można już spotkać takie oferty, że pracodawcy wykupują na cały sezon apartamenty nad morzem, w górach czy na Mazurach i rotacyjnie pracownicy przyjeżdżają tam pracować, jednocześnie wypoczywając - tłumaczy w studiu Dzień Dobry TVN ekspert.
Połączenie wakacji z pracą. Jakie niesie za sobą zagrożenie?
Socjolog Tomasz Marcysiak zauważył, że choć workation według wielu uznawany jest za przywilej, niesie za sobą duże zagrożenie zatarcia granicy między odpoczynkiem a pracą. Konsekwencją tego może być towarzyszące pracownikom nieprzyjemne uczucie całodobowej służby na rzecz firmy.
- Skoro pracodawca nie ma nad nami kontroli w pracy przez 8 godzin, a jesteśmy gdzieś bardzo daleko, no to chciałby ją zwiększyć inaczej. A więc nie pracujemy 8 godzin, tylko w nienormowanym trybie pracy, ale jednak 24 godziny - zaznacza specjalista.
Podobne spostrzeżenia mają pracownicy zdalni, dla których dom stał się zarówno miejscem pracy, jak i odpoczynku.
- Zastanówmy się, czy czasami jadąc na wakacje, zabierając laptopa i swoją pracę, jednocześnie bawiąc się w tym miejscu, pracując i śpiąc, czy nie jesteśmy w jakimś eksperymencie penitencjarnym rodem z Goffmana [Erving Goffman, socjolog i autor "Charakterystyki instytucji totalnych" - przyp. red.] - uświadamia Tomasz Marcysiak.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Zmiany w Kodeksie pracy już od sierpnia. Nowe przepisy przewidują spore kary dla pracodawców
- Wyjazd integracyjny z pracy. W jednym przypadku udział w nim jest obowiązkowy
- Roczna przerwa od pracy i obowiązków lekiem na wypalenie zawodowe?
Autor: Berenika Olesińska
Źródło zdjęcia głównego: Witthaya Prasongsin/Getty Images