pracodawca

  pracodawca

  Będą dotyczyły również zatrudnionych na podstawie umów cywilno-prawnych.

  Sprawdź, kogo najczęściej kontroluje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

  - Pracodawcy sami już proponują - mówi w Dzień Dobry TVN socjolog Tomasz Marcysiak.

  W Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy na ten temat z ekspertką ds. kultury dobrostanu Ewą Stelmasiak oraz adwokat Katarzyną Topczewską.

  Sprawdź, co w praktyce oznacza przejście w stan zagrożenia epidemicznego.

  Na skutek wprowadzenia specustawy Ukraińcy otrzymali wiele udogodnień, m.in. mogą przejść prostszą procedurę zatrudnienia w Polsce. Na co powinni zwrócić uwagę pracodawcy i jakie mają obowiązki?

  Pacjenci odczuwają wstyd, gdy muszą przedłożyć w dziale HR zwolnienie wystawione przez psychiatrę. "Próbują załatwiać L4 u lekarzy rodzinnych" - tłumaczy nam dr n. med. Magdalena Namysłowska, specjalistka z Warszawskiego Ośrodka Psychoterapii i Psychiatrii.

  "To się opłaca pracodawcom".

  2022 od początku jest dla Polaków rokiem wielu zmian. Planowane są one również w prawie pracy i ubezpieczeniach społecznych. Sprawdź, co się zmieni w przepisach. Zmiany w prawie pracy 2022

  Poznaj porady psychologa biznesu.

  Pracodawcy apelują, by wprowadzić do polskiego porządku prawnego przepisy dotyczące wglądu w informacje o zaszczepieniu pracowników. Ich zdaniem, taka ustawa pomogłaby im odpowiednio planować i organizować pracę. Według ekspertów zapisy w niej powinny jednak jasno określać, do czego pracodawca ma prawo, a do czego nie.

  Pracodawcy mają mieć dostęp do informacji, którzy pracownicy - a nawet usługobiorcy - są zaszczepieni przeciw COVID-19. Osoby ubiegające się o zatrudnienie będą się musiały podzielić informacją, czy przyjęły preparat, jeśli przyszły szef sobie tego zażyczy. Projekt nowelizacji ustawy w tej sprawie jest już gotowy. Co te przepisy oznaczają w praktyce? Na ten temat porozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z mecenas Elizą Kuną.

  Choć wydawało się, że nie będą wprowadzane większe zmiany z powodu zbliżającej się czwartej fali koronawirusa, już wiemy, że szykowane są nowe projekty, które w trybie pilnym będą rozpatrywane przez Sejm. Co może się zmienić?

  Każdy pracownik ma konkretne prawa oraz obowiązki, z których powinien się wywiązywać. Współcześnie pracodawcy coraz częściej posługują się różnymi narzędziami do oceny pracowników, aby zweryfikować, czy dana osoba nadaje się na stanowisko pracy. Roczna ocena pracownika może także posłużyć jako argument do podwyżki, awansu lub zwolnienia.

  Czy szef powinien mieć prawo zapytać nas o to, czy poddaliśmy się szczepieniom? Według wyników sondażu Polacy nie mieliby nic przeciwko temu. Większość uważa, że dopuszczają taką opcję. Tak samo uznają, że osoby zaszczepione nie powinny być obejmowane obostrzeniami na równi z osobami, które do tej pory nie zdecydowały się na szczepionkę.

  Wraz z luzowaniem obostrzeń odmrażane są kolejne sektory gospodarki. Na skutek pandemii COVID-19 wiele przedsiębiorstw odnotowało duże straty finansowe. Pracodawcy szukają więc najróżniejszych rozwiązań, aby je odrobić. Dochodzi do sporów z pracownikami w kwestii zmian decyzji urlopowych. Co na to prawo pracy?

  Z ustaleń portalu Prawo.pl. wynika, że pierwsze osoby straciły już pracę, bo nie chciały się zaszczepić przeciwko COVID-19. Eksperci wyjaśniają, że część pracodawców ma świadomość, że decydując się na taki krok, mogą przegrać w sądzie. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy Przemysława Ligęzowskiego, radcę prawnego.

  Praca zdalna zostanie z nami na dłużej. Ministerstwo Rozwoju przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma uregulować jej zasady i na stałe wpisać do kodeksu pracy. Co te zmiany będą oznaczały dla pracodawców i pracowników?

  W Polsce szczepienia przeciw COVID-19 nie są obowiązkowe. Dlatego jedna z firm, by zmotywować swoich pracowników, zaproponowała jednorazowy dodatek w wysokości 500 złotych. Jak argumentują swoją decyzję?

  10,3 mln - tyle szczepień przeciwko COVID-19 pierwszą i drugą dawką wykonano do tej pory w Polsce. W tym tygodniu planowanych jest kolejnych 1,6 mln. Jak zapowiedział szef KPRM Michał Dworczyk, 4 maja ruszy rejestracja na szczepienia w zakładach pracy. Jakie warunki musi spełnić pracodawca?

  Kierowanie grupą ludzi to niemałe wyzwanie. Trzeba mieć odpowiednie podejście do ludzi oraz wiedzę. Niestety, na czele zespołu nie zawsze stoi ktoś taki. Dlaczego szefami często zostają osoby przypadkowe, które w ogóle się do tego nie nadają? Jak się odnaleźć w sytuacji, gdy kieruje nami "szef idiota"?

  Bardzo często zdarza się, że pracodawca wymaga od pracownika, który przechorował COVID-19, specjalnego zaświadczenia. Ma ono potwierdzić, że jest zdrowy i może wrócić do pracy. Czy pracodawca ma prawo wymagać takich dokumentów? W Dzień Dobry TVN wszelkie wątpliwości rozwiała Eliza Kuna, adwokat.

  Praca zdalna to dla wielu z nas rzeczywistość, z którą mamy do czynienia od ponad roku. Wykonywanie obowiązków online spowodowało, że zatarła się granica między biurem a domem. Boleśnie przekonały się o tym osoby, które w godzinach pracy online raczyły się napojami procentowymi i zostały za to dyscyplinarnie zwolnione. Pracodawca ma prawo wysłać policję.

  Praca zdalna to zjawisko, o którym jeszcze rok temu mało kto słyszał. Pandemia sprawiła jednak, że home office stał się codziennością większości z nas. Niektórzy wychodzą z założenia, że skoro i tak wykonują swoje zadania on line, to mogą to robić z dowolnego miejsca - także wyjeżdżając z kraju. Czy tak jest rzeczywiście? Eksperci podkreślają, że okres pracy zdalnej nie jest urlopem.

  Okłamanie pracodawcy w czasie pandemii może mieć poważne skutki. Przekonał się o tym mężczyzna, który - wbrew zaleceniom - nie poinformował firmy o wyjeździe za granicę. Szefowie uznali, że w ten sposób naruszył bezpieczeństwo współpracowników i dyscyplinarnie go zwolnili. Sąd orzekł, że mieli do tego prawo.

  Dwa tygodnie temu Polskę obiegła informacja, że Państwowa Inspekcja Pracy kontroluje osoby pracujące z domu. Doniesienia okazały się jednak nieprawdziwe. Sprawdziliśmy, jak faktycznie może wyglądać kontrola pracy zdalnej, jakie prawa przysługują pracownikowi oraz czego może wymagać od nas pracodawca.

  Koronawirus przemodelował nasze życie, zmuszając do pozostania w domach i wykonywania pracy zdalnej. Czy podczas home-office pracodawca może kontrolować nasz czas pracy? Zapytaliśmy o to eksperta.

  Rządzący chcą, aby 12 listopada był dniem wolnym od pracy. Pomysł nie spodobał się pracodawcom. Jakie mają do niego zastrzeżenia? Okazuje się, że nie wszystkie grupy zawodowe będą miały wolne tego dnia. Kto więc będzie musiał przyjść do pracy? Czy strata dla gospodarki z powodu nieoczekiwanego, dodatkowego dnia wolnego będzie duża? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN dziennikarza TVN24 BiS Pawła Blajera.

  W naszym kraju zatrudnianych jest wielu Ukraińców. Niestety wielu z nich nie jest dobrze traktowana przez polskich pracodawców oraz polskie i ukraińskie agencje pośrednictwa pracy. Z jakimi jeszcze problemami muszą się mierzyć w naszym kraju ukraińscy pracownicy? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN byłą dziennikarkę Ulianę Worobec i socjolog Miroslavę Keryk.

  Zgodnie z przepisami kodeksu pracy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu. Pod jakimi warunkami? Czy pracownik może odmówić powrotu do pracy? Kto ponosi koszty i jakie w związku z odwołaniem z urlopu? Czy podczas odpoczynku pracownik może mieć wyłączony telefon służbowy? Czy przed urlopem należy informować pracodawcę, gdzie się jedzie? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN adwokata Jacka Kosińskiego.