Inflacja nie zwalnia. Jak skutecznie poprosić o podwyżkę?

JRO_4776
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak rozmawiać o podwyżce?
Jak rozmawiać o podwyżce?
Stopy w górę. Jak zmieni się twoja rata?
Stopy w górę. Jak zmieni się twoja rata?
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Najwyższa inflacja od 20 lat
Przed nami podwyżki cen prądu
Przed nami podwyżki cen prądu
Inflacja coraz bardziej daje się we znaki, a my odczuwamy, że w portfelach robi się pusto. Choć rząd zadecydował o wzroście płacy minimalnej o 210 zł i tak zastanawiamy się nad tym, by poprosić pracodawcę o podwyżkę. Jak to zrobić skutecznie? O tym opowiedział w Dzień Dobry TVN Adam Dębowski, terapeuta i psycholog biznesu.

Rekordowa inflacja w Polsce

Według danych GUS, inflacja w Polsce w listopadzie 2021 r. wyniosła 7,8%, czyli w stosunku do listopada 2020 r. o tyle wzrosły ceny. Jest to najwyższy poziom inflacji w ciągu ostatnich 20 lat. Szacuje się, że średnioroczna inflacja w 2022 r. wyniesie 7,6%.

Co robić, aby nie wyliczać pod koniec miesiąca drobnych na ostatnie zakupy? Rozwiązaniem może okazać się prośba pracodawcy o podwyżkę. Kiedy to zrobić? Zdaniem Adama Dębowskiego, terapeuty i psychologa biznesu, należy to wyczuć i być dobrym obserwatorem. W każdej firmie panuje inny system dotyczący terminów. Warto jednak już na początku kariery zawodowej dowiedzieć się od szefa, jak często możliwa jest podwyżka i od czego ona zależy.

Jak przyznał specjalista, inflacja stała się obecnie bardzo twardym argumentem pracowników.

Najwyższa inflacja od 20 lat
Ekonomiści o najwyższej inflacji w Polsce od 20 lat

- Oficjalnie ponad 50% pracowników zaczęło już wstępnie rozmawiać ze swoimi szefami, o tym, żeby mieć podwyżki od stycznia. Od kilku lat mamy rynek pracownika. To pracownicy rządzą – zaznaczył gość Dzień Dobry TVN.

Jak przygotować się do rozmowy o podwyżce?

Rozmowy o podwyżce bywają stresujące i potrafią peszyć. Grunt to odpowiednie przygotowanie. Przed podjęciem tematu należy uświadomić sobie: czego dokonaliśmy w firmie do tej pory, jakie sukcesy osiągnęliśmy, czego się nauczyliśmy, co chcemy dalej wnieść w kolejnych latach. Co więcej, taką rozmowę warto przećwiczyć z kimś z rodziny czy z przyjacielem. W przypadku wyższych stanowisk i rozmów z dyrektorami czy zarządem czasami warto wynająć zewnętrznego konsultanta, z którym to przetrenujemy. Ponadto nie możemy pokazać naszemu rozmówcy, że się stresujemy. Zatem istotna będzie tu praca z oddechem i opanowanie myśli, które nas nakręcają.

Musimy też wybadać, jaka jest sytuacja między nami a szefem. Jeśli jest partnerska, to jest naturalny temat, możemy się spotkać i rozmawiać o kwestiach finansowych. Jeśli mamy partnerskie podejście uprzedzamy, o czym chcemy rozmawiać. Jeśli mamy szefa zdystansowanego to czasami zaskoczenie może być dobrą opcją. Można też popytać kolegów i koleżanek, jak rozmawiać. 
- powiedział Adam Dębowski.

Podczas rozmowy musimy jasno i przejrzyście uzasadnić, co dajemy firmie i dlaczego zasługujemy na docenienie. Niewykluczone jednak, że szef będzie zbijać nas z tropu, podając kontrargumenty, np. "nie teraz", "nie mamy pieniędzy na podwyżki" czy "są inni na Twoje miejsce". W takim wypadku warto dociekać dalej: "rozumiem, a kiedy będzie dobry czas?", "co musiałbym zrobić, zarobić dla firmy, aby podwyżka była możliwa?", "czego potrzebuję się nauczyć, aby być wart więcej?".

- Jest taki paradoks w firmach, że pracownik uważa, że należy mu się podwyżka za to, co zrobił, a pracodawca chciałby dać podwyżkę za to, co pracownik osiągnie. Tu występuje konflikt interesów - tłumaczył psycholog biznesu.

Jeśli nie uda się wywalczyć podwyżki za pierwszym razem, należy zebrać argumenty z rozmowy, aby wyjść z wnioskami, które pozwolą stworzyć plan działań.

Polacy i ich zarobki

Polscy pracodawcy a podwyżki - jak wyglądamy na tle innych państw? Jeśli chodzi o Europę, zarabiamy 1/3 tego, co bogate kraje. Średnia polska pensja to 26 proc. niemieckiej i 38 proc. francuskiej. Od rekordzistów unijnych, czyli Luksemburczyków, zarabiamy aż pięciokrotnie mniej. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości