Transparentność płac. Czy to dobry pomysł?
Parlament Europejski pod koniec marca uchwalił przepisy dotyczące transparentności wynagrodzeń wszystkich pracujących. Co oznacza to w praktyce? Pracodawcy, którzy szukają nowego pracownika, mieliby m.in. obowiązek podawać widełki płacowe oraz nie mogliby zatajać informacji o zarobkach w firmie. Według Olgi Legosz, która sama nie ukrywa w swoich mediach społecznościowych, ile zarabia, to rozwiązanie jest słuszne.
- Mamy kraje, w których transparentność płac jest od dawna stosowana. W Polsce na przykład w obszarze IT. […] To nie jest chwalenie się, to jest normalna informacja. [...] Tak samo jak się inspirujemy kimś, albo decydujemy o przyszłym zawodzie, to powinniśmy wiedzieć, jakie zarobki osiąga osoba w danym zawodzie – tłumaczyła gościni.
Specjalistka HR zapytana o pozytywne aspekty ujawniania wysokości płac zauważyła, że jest to pomocne, gdy chcemy zorientować się, jak zarabia się w danej branży. Ponadto ułatwiłoby to negocjowanie podwyżek ze swoim pracodawcą.
Dlaczego warto znać widełki płacowe?
Dziennikarz ekonomiczny zauważył, że niektóre branże intencjonalnie ukrywają informacje o zarobkach pracowników, by uniknąć konkurencji. Według eksperta wprowadzenie transparentności płac pozwoliłoby na swobodniejsze ocenienie, która firma oferuje najkorzystniejsze warunki zatrudnienia. Jak podkreślił Marek Tejchman, powinniśmy odważniej pytać o widełki płacowe, gdy staramy się o pracę.
- Są różne przemysły. Jednym jest ta obecność publiczna, ale bardzo skrzętnie ukrywane są zarobki w sektorze farmaceutycznym. […] Tam ta informacja nie jest upubliczniana, nie tylko ze względu na pracodawców, ale i na pracowników. Media są takim samym sektorem, gdzie te informacje raczej są ukryte – stwierdził dziennikarz.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Polki zdradziły, ile chciałyby zarabiać, żeby godnie żyć
- Wymagania i zarobki w pracy stewardessy – czy warto podjąć się tego zajęcia?
- Martyna Wojciechowska gorzko oceniła sytuację w Polsce
Autor: Zofia Wierzcholska
Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News