Inflacja zmusza do emigracji. Gdzie najczęściej wyjeżdżają Polacy?

Inflacja zmusza do emigracji. Gdzie najczęściej wyjeżdżają Polacy?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Rosnąca inflacja a podwyżki
Rosnąca inflacja a podwyżki
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Najwyższa inflacja od 20 lat
Przed nami podwyżki cen prądu
Przed nami podwyżki cen prądu
Stopy w górę. Jak zmieni się twoja rata?
Stopy w górę. Jak zmieni się twoja rata?
Inflacja sprawia, że Polacy coraz częściej szukają nie tylko dodatkowego zatrudnienia w kraju, ale również pracy poza granicami Polski. Do jakich krajów najczęściej wyjeżdżamy za dodatkowymi pieniędzmi?

Polacy wyjeżdżają za pieniędzmi - gdzie?

Dziennik Rzeczpospolita podaje, że najczęstszymi kierunkami zarówno planowanych wyjazdów, jak i zrealizowanych, są Holandia i Niemcy. W statystykach portalu OLX Praca w pierwszym kwartale tego roku wysłano prawie 700 tysięcy aplikacji. To o 90% więcej niż w zeszłym roku. Najwięcej Polaków mieszka w Niemczech - 706 tysięcy (wynika z danych GUS). Po Niemczech i Holandii najchętniej wyjeżdżamy do Wielkiej Brytanii, Nowej Zelandii czy Francji i Norwegii.

– Ponad połowa tegorocznych aplikacji dotyczy Niemiec, co jest też zasługą dużej liczby ogłoszeń o pracy za Odrą. Stanowią one niemal 60 proc. zagranicznych ofert na Olx – tłumaczy Konrad Grygo, analityk portalu dla "Rz".

Inflacja wpływa na migrację Polaków

Na decyzję o wyjeździe za pracą wpływa w dużej mierze inflacja, ale nie tylko - również spadająca wartość złotego, wysoki kurs euro czy rosnące zadłużenie Polaków.

– Wysoka inflacja w Polsce i spowolnienie gospodarcze widoczne w niektórych sektorach sprawiają, że Polacy chętnie szukają za granicą szansy na podreperowanie domowych budżetów – ocenia Tomasz Dudek, dyrektor zarządzający Otto Work Force Central Europe dla Rzeczpospolitej.

Motywujące są przede wszystkim wższe płace - w Niemczech za godzinę zarobimy 12 euro, czyli około 55 zł, a w Holandii nieco więcej - 12,4 euro.

Coraz więcej osób decyduje się również na sezonowe prace. Zgłaszają się nie tylko pojedyncze osoby, ale również pary, a nawet całe grupy znajomych. Wszystko po to, aby pokryć bieżące wydatki.

- Bywa, że biorą urlop w Polsce po to, by skorzystać z pracy sezonowej i szybciej uskładać na kupno auta, spłatę kredytu czy wyprawienie wesela – mówi Paulina Piskor, prezeska firmy Contrain w rozmowie z gazetą.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Więcej przeczytasz na TVN24

Zobacz także:

Autor: Teofila Siewko

Źródło: TVN24/Rzeczpospolita

Źródło zdjęcia głównego: udra/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości