emigracja zarobkowa

  emigracja zarobkowa

  Karolina Kozioł pochodzi z Niska, jednak od pewnego czasu mieszka w Wielkiej Brytanii. Wiosną zobaczymy ją w kluczowej roli w jednym z najsłynniejszych seriali BBC. Jak wyglądają castingi do wielkich produkcji? Co mówią o Karolinie jej przyjaciele? Sprawdziła to dziennikarka Dzień Dobry TVN Anna Senkara.

  Bogdan Kubicki kilka lat temu przeprowadził się z rodziną do Niemiec. Nadal jednak pracuje w Polsce. Dlaczego zdecydował się na emigrację? Jak wygląda jego życie na dwa domy? Czy myśli o powrocie na stałe do Polski?

  Według najnowszych danych średnia pensja w naszym kraju szybko dogania uposażenie mieszkańców państw zachodnich. Już teraz zarabiamy więcej niż mieszkańcy południowej Europy. okazuje się, że coraz rzadziej opłaca nam się emigracja zarobkowa. Czy na pewno? Gościem Dzień Dobry TVN był dziennikarz TVN24 i BiS Mateusz Walczak.

  W studiu Dzień Dobry TVN psycholog społeczny dr Konrad Maj, wychowana w małym miasteczku Magdalena Kucharska-Moryc i Michał Baryza, który pochodzi ze wsi. Dlaczego opuścili swoje rodzinne miejscowości? Czy planują tam wrócić? Życie w takich miejscach jest tańsze, a ich mieszkańcy są dużo mniej zestresowani. Czy w przyszłości będziemy uciekać z dużych miast?

  Bezdomność to problem, który dotyka Polaków znajdujących się nie tylko w naszym kraju. Jak ludzie, którzy wyjechali za granicę trafili na ulice? O tym, jak łatwo znaleźć się w beznadziejnej sytuacji będąc "na dorobku" rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Ryszardem Nowickim, który przez rok mieszkał na ulicach Amsterdamu, Dagmarą Szalandrowicz z Fundacji Pomocy Wzajemnej "Barka" oraz Michałem Łebskim z Human Lex Instytut.

  W kolejnej odsłonie cyklu "Dzień Dobry Wielka Brytanio" odwiedziliśmy Frome, miejscowość oddaloną od Londynu o 200 km. W ocenie internautów okolice te są najbardziej przyjazne obcokrajowcom. Jak we Frome żyje się Polakom? I jak postrzegają ich miejscowi? Sprawdził to dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki.

  W Dzień Dobry TVN gościliśmy: pasjonatkę fotografii Magdalenę Russocką, która w Irlandii zajmuję się profesjonalnym sprzątaniem oraz Agnieszkę Marię Kowalską z Fundacji Sto Pociech – Powroty. Rozmawialiśmy z nimi o życiu Polaków na emigracji i ich powrotach do kraju.

  Dr Igor Mokryk na Ukrainie pracował w klinice kardiochirurgii dziecięcej. Co zmusiło go do emigracji? Dlaczego wybrał Polskę? Jak przyjęto go na Śląsku? Dlaczego nazywają go "ukraińskim Religą"? Czy myśli o powrocie na Ukrainę? O swoich planach lekarz opowiedział w studiu Dzień Dobry TVN.

  Wielu Ukraińcu, przyjeżdżających do Polski, jest emigrantami zarobkowymi. Należy do nich gość Dzień Dobry TVN Natalia Zasoba, która zjawiła się w naszym kraju 18 lat temu. Tak jej się tutaj spodobało, że postanowiła zostać. Powiedziała nam, czym zajmuje się w Polsce i jakie utrudnienia spotyka na swojej drodze.

  Czesław Mozil razem z orkiestrą Arte Dei Suonatori pracuje nad nową płytą. W swoich piosenkach porusza trudne tematy, jak choćby emigracja, ale śmieje się także z samego siebie. Za co kocha nasz kraj, a co go w Polsce najbardziej drażni? O swoim nowym projekcie opowiedział w studiu Dzień Dobry TVN.

  Dziennikarka Dzień Dobry TVN Ula Chincz odwiedziła Mariusza Sokołowskiego w Londynie. To tam były rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji mieszka z rodziną. Jak wygląda ich londyńska codzienność? Mariusz Sokołowski jakiś czas temu odszedł ze służby, pomimo tego wciąż pracuje w Warszawie. Czym się teraz zajmuje? Czy zwolnił tempo?

  Kilka lat temu Niemcy otworzyły swój rynek pracy dla obcokrajowców, między innymi, dla Polaków. Według danych GUS na koniec 2014 roku, tymczasowo w Niemczech mieszkało 614 tysięcy Polaków. Jakie warunki trzeba spełnić, by znaleźć tam pracę np. w charakterze opiekuna? W jakich jeszcze zawodach Polacy mogliby znaleźć w Niemczech pracę? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy: Magdalenę Kopacz z Centrum Językowego Konik oraz Renatę Föry, właścicielkę firmy Seniocare24.