Wysokość wynagrodzeń kobiet w Polsce. Ile chciałyby zarabiać?
Szalejąca od kilku miesięcy inflacja oraz wzrost oprocentowania kredytów sprawiają, że większość Polaków zaczęła tracić finansowy grunt pod nogami. Posiadanie mieszkania lub domu nieobciążonego hipoteką jest synonimem luksusu i stabilizacji majątkowej, ale w obecnych czasach takim szczęściem może pochwalić się jedynie garstka osób wchodzących w dorosłe życie.
Pracownicy z dłuższym stażem nie mają wcale lepszych perspektyw. Wynagrodzenia w wielu branżach nie wystarczają nawet na pokrycie kosztów związanych z utrzymaniem własnej nieruchomości. Ile Polacy chcieliby zarabiać, aby nie rezygnować z podstawowych przyjemności i odkładać pieniądze na przyszłość? Zapytaliśmy o to nasze czytelniczki.
Praca i finanse
Jaka kwota w pełni by Was zadowoliła i pozwoliła na spokojne prowadzenie domowego budżetu?
Przekrój odpowiedzi był dość szeroki, ale żadna z Pań nie wskazała kwoty wyższej niż 15 tysięcy złotych. Ta rekordowa suma padła w komentarzach wyłącznie raz. - Żeby żyć bez stresu i bez wyrzeczeń - tłumaczyła swój wybór internautka.
Zgoła odmienne zdanie na ten temat miały nasze czytelniczki w wieku emerytalnym. - 3,5 tys., bo 1300 zł emerytury to tylko płakać - napisała jedna z nich. Marzeniem innej seniorki był comiesięczny przelew opiewający na kwotę dwóch tysięcy złotych. To najniższa zanotowana przez nas suma.
- Mnie by wystarczyła średnia krajowa, która jest dla mnie nieosiągalna - czytamy w kolejnym komentarzu.
Satysfakcjonujące dla reszty naszych czytelniczek zarobki oscylowały wokół 4-6 tysięcy złotych netto. Pięć tysięcy złotych - ta kwota pojawiała się w odpowiedziach najczęściej.
- 6000 zł netto to jest optymalna kwota (ja i mąż), jeżeli muszę zapłacić za prywatny żłobek, bo na państwowy się nie łapiemy, zatankować na cały miesiąc auto, opłacić kredyty, czynsz, mieć na małe zachcianki i odłożenie małej kwoty. Rodzina 2+1 i pies. Średniej wielkości miasto - obliczała internautka.
- Najniższa krajowa powinna wynosić 4 tysiące do ręki przy tej inflacji. Nieważne, czy to wynagrodzenie za pracę, renta czy emerytura - oznajmiła inna czytelniczka dziendobry.tvn.pl.
Potrzeby finansowe młodych kobiet w Polsce
Co ciekawe, nieco odmienne obserwacje na temat satysfakcjonujących zarobków miały użytkowniczki innego forum, w którym udzielają się wyłącznie młode kobiety w przedziale wiekowym 18-35 lat. Internautki debatowały nad tym samym zagadnieniem i wspólnie doszły do wniosku, że o zadowoleniu z wynagrodzenia decyduje w głównej mierze sytuacja mieszkaniowa.
- Wszystko zależy od tego, czy wynajmujesz, czy masz swoje mieszkanie, a jeśli masz, to czy na kredyt, czy bez, czy mieszkasz sama, czy możesz dzielić z kimś wydatki. Chata to jest moim zdaniem największy pochłaniacz hajsu, totalnie zeszłabym ze swojej pensji o nawet 2-3 tys., gdyby ktoś mi dał spokój ducha w postaci mieszkania bez kredytu - napisała jedna z forumowiczek.
Z naszych obserwacji wynika, że kobiety, które dopiero wkraczają na rynek pracy lub utrzymują się na nim od kilku lat, mają znacznie wyższe wymagania finansowe niż starsze Polki. Młodsze internautki najchętniej zarabiałyby około 10 tysięcy "na rękę". Kwota 6-7 tysięcy "na czysto" to dla nich niezbędne do przeżycia minimum.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Ubezpieczenie chorobowe – kto musi złożyć wniosek do końca 2022 roku?
- Brakuje nawet 300 tys. pracowników mimo wysokich zarobków. Która branża boryka się z takimi trudnościami?
- Czy w trudnych czasach da się odłożyć pieniądze? "Drobniaki mają moc"
Autor: Berenika Olesińska
Źródło zdjęcia głównego: JGI/Jamie Grill/Getty Images