Ubezpieczenie chorobowe – kto musi złożyć wniosek do końca 2022 roku?

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
pulshr.pl
składanie wniosku o ubezpieczenie chorobowe

ZUS poinformował, że osoby samozatrudnione, które utraciły dobrowolne ubezpieczenie chorobowe przed 1 grudnia 2021 roku, nie stracą jego ciągłości. Muszą jednak do końca czerwca 2022 roku złożyć wniosek o wyrażenie zgody na opłacenie składek po terminie. Jak to zrobić?

Składka na ubezpieczenie chorobowe po terminie. Do kiedy wnioski?

Od początku 2022 r. zapłacenie składki po terminie lub też jej całkowity brak nie powoduje wstrzymania dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Objęcie nim potrwa aż do wygaśnięcia lub wyrejestrowania z ubezpieczenia. Oznacza to, że nie trzeba będzie składać wniosków o wyrażenie zgody na opłacenie składek po terminie. Inaczej jest w przypadku przedsiębiorców. Wnioski nadal mogą składać samozatrudnieni, którzy mają zaległości w płaceniu składek z 2021 r. Będą one przyjmowane przez ZUS tylko do 30 czerwca 2022 r.

Jeżeli płatnik otrzyma zgodę z ZUS, wtedy zachowa ciągłość ubezpieczeń. Dzięki temu nie będzie musiał ponownie zgłaszać się do dobrowolnego ubezpieczenia i czekać 90 dni na możliwość skorzystania z zasiłku chorobowego.

Zmiany prawne w 2022 r.

Nowe świadczenie opiekuńcze od 2022 roku
Nowe świadczenie opiekuńcze od 2022 rokuDzień Dobry TVN
wideo 2/3

Co z ubezpieczeniem chorobowym, jeśli wniosek nie zostanie złożony?

Jeśli wniosek o przywrócenie terminu opłacenia składek sprzed grudnia ubiegłego roku nie zostanie złożony do 30 czerwca 2022 r., spowoduje to brak prawa do wypłat z ubezpieczenia chorobowego. Wówczas taka osoba traci płatne chorobowe, a także wypłaty zasiłku macierzyńskiego czy opiekuńczego. Dlatego bardzo ważne jest, aby pilnować ciągłości i ewentualnego wyrównania zaległości.

Ponowne zgłoszenie do ubezpieczenia chorobowego. Jak złożyć wniosek?

Ponowne zgłoszenie do ubezpieczenia chorobowego będzie możliwe poprzez złożenie nowego zgłoszenia na druku ZUS ZUA. Wówczas jednak należy poczekać 90 dni na możliwość skorzystania np. z zasiłku chorobowego. Warto wiedzieć, że wniosek o przywrócenie terminu opłacenia składek na ubezpieczenie chorobowe można złożyć online przez platformę PUE ZUS, bezpośrednio w ZUS lub też wysłać pocztą.

Zobacz także:

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: pulshr.pl

Źródło zdjęcia głównego: Ziga Plahutar/Getty Images

Pozostałe wiadomości