Świadczenia emerytalne w Polsce często nie starczają na pokrycie kosztów podstawowych potrzeb. Temat jest szczególnie trudny w okresie wzrostu inflacji i coraz wyższych cen za produkty i usługi. Sytuację wielu osób poprawia wypłata tzw. podwójnej emerytury. Kto może się o nią ubiegać i jak złożyć wniosek?
Podwójna emerytura
Każdego roku w Polsce dokonywana jest waloryzacja emerytur. Oznacza to, że osoby korzystające ze świadczenia mogą spodziewać się podwyżki. Od 1 marca świadczenie nie może być niższe niż 1 338,44 zł. Niestety jest to często jedyna kwota, którą mają do dyspozycji seniorzy. Leki, opieka medyczna, rachunki i podstawowe produkty żywnościowe - za to wszystko trzeba zapłacić często więcej niż 1 000 zł. Czy dodatkowa, podwójna emerytura będzie dostępna dla każdego? Wyjaśniamy.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Drożyzna
Drożyzna
Aby otrzymać dodatkowe, systematycznie wypłacane świadczenie należy złożyć odpowiedni wniosek i przedstawić dokumentację pracy. Niestety nie każdy emeryt otrzyma taką pomoc. Takie podanie, nawet poprawnie złożone, zostanie pozytywnie rozpatrzone tylko wtedy, gdy senior spełnia choć jeden z trzech przedstawionych warunków.
Podwójna emerytura - dla kogo?
Dodatkowe świadczenie mogą otrzymać tylko te osoby, które osiągnęły swój wiek emerytalny. Dla kobiet obecnie wiek ten wynosi 60, a dla mężczyzn 65 lat. Należy też spełniać minimum jeden z podanych poniżej warunków.
Podwójna emerytura za pracę za granicą
Jeśli emeryt w swoim zawodowym doświadczeniu posiada udokumentowaną pracę poza granicami kraju, może złożyć wniosek o przyznanie dodatku. Co ważne, takiego pisma nie składa się w polskim ZUS-ie, a w krajach, w których się pracowało. Warto pamiętać, że nie wszędzie jest jednolity wiek emerytalny. Oprócz podstawowych dokumentów, należy także złożyć podanie o przeliczenie wysokości takiego świadczenia.
Podwójna emerytura dla służb mundurowych
ZUS nie może wypłacać jednej osobie dwóch emerytur miesięcznie. Służby mundurowe (np. policjanci) po zakończeniu służby i osiągnięciu wieku emerytalnego otrzymują dwa rodzaje świadczenia. Emeryturę mundurową i cywilną. Jedna będzie wypłacana z konta ZUS, druga z ZER MSWiA.
Podwójna emerytura dla osób zarejestrowanych w KRUS
Trzecią grupą, która może ubiegać się o dodatkowe świadczenie wypłacane każdego miesiąca, są osoby zarejestrowane w KRUS. Jeśli emeryt podlegał przez co najmniej 25 lat pod ubezpieczenie KRUS, może złożyć wniosek o dodatkową emeryturę. To główny warunek otrzymania dopłaty, jednak nie jest jedyny. O dokładną listę potrzebnych dokumentów należy zapytać w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego lub w ZUS.
Wielu emerytów zgłosiło się do ZUS z prośbą o ponowne przeliczenie świadczenia. Mają nadzieję, że miesięczna kwota zwiększy się choć trochę, niezależnie od waloryzacji z początku roku. Każda osoba starsza może zwrócić się do ZUS o dodatkowe świadczenie pieniężne, które mają pomóc w codziennym funkcjonowaniu. Należy jednak uzbroić się w cierpliwość i przygotować wszelkie dokumenty dotyczące doświadczenia zawodowego, zdrowia i otrzymywanych świadczeń.
Zobacz także:
- Czternasta emerytura. Kwoty brutto i netto. Kto jest uprawniony i kiedy seniorzy otrzymają pieniądze?
- Najwyższą emeryturę w Polsce otrzymuje kobieta. Wysokość świadczenia robi wrażenie
- Waloryzacja emerytur 2022. O ile wzrosną świadczenia?
- Emerytura honorowa. Kto ma szansę ją otrzymać?
Autor: Dagmara Olszewska
Źródło: gazeta.pl, ZUS
Źródło zdjęcia głównego: Fot. Getty Images/Thanasis Zovoilis