Podwójna emerytura. Komu przysługuje? Jak złożyć wniosek o świadczenie?

ZUS, IKE, OFE - zmiany w emeryturach
Fot. Getty Images/Thanasis Zovoilis
Źródło: Fot. Getty Images/Thanasis Zovoilis
Świadczenia emerytalne w Polsce często nie starczają na pokrycie kosztów podstawowych potrzeb. Temat jest szczególnie trudny w okresie wzrostu inflacji i coraz wyższych cen za produkty i usługi. Sytuację wielu osób poprawia wypłata tzw. podwójnej emerytury. Kto może się o nią ubiegać i jak złożyć wniosek?

Podwójna emerytura

Każdego roku w Polsce dokonywana jest waloryzacja emerytur. Oznacza to, że osoby korzystające ze świadczenia mogą spodziewać się podwyżki. Od 1 marca świadczenie nie może być niższe niż 1 338,44 zł. Niestety jest to często jedyna kwota, którą mają do dyspozycji seniorzy. Leki, opieka medyczna, rachunki i podstawowe produkty żywnościowe - za to wszystko trzeba zapłacić często więcej niż 1 000 zł. Czy dodatkowa, podwójna emerytura będzie dostępna dla każdego? Wyjaśniamy.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Drożyzna

DD_20210906)Iwuc_REP
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Najwyższa inflacja od 20 lat
Przed nami podwyżki cen prądu
Przed nami podwyżki cen prądu
Stopy w górę. Jak zmieni się twoja rata?
Stopy w górę. Jak zmieni się twoja rata?

Aby otrzymać dodatkowe, systematycznie wypłacane świadczenie należy złożyć odpowiedni wniosek i przedstawić dokumentację pracy. Niestety nie każdy emeryt otrzyma taką pomoc. Takie podanie, nawet poprawnie złożone, zostanie pozytywnie rozpatrzone tylko wtedy, gdy senior spełnia choć jeden z trzech przedstawionych warunków. 

Podwójna emerytura - dla kogo?

Dodatkowe świadczenie mogą otrzymać tylko te osoby, które osiągnęły swój wiek emerytalny. Dla kobiet obecnie wiek ten wynosi 60, a dla mężczyzn 65 lat. Należy też spełniać minimum jeden z podanych poniżej warunków. 

Podwójna emerytura za pracę za granicą

Jeśli emeryt w swoim zawodowym doświadczeniu posiada udokumentowaną pracę poza granicami kraju, może złożyć wniosek o przyznanie dodatku. Co ważne, takiego pisma nie składa się w polskim ZUS-ie, a w krajach, w których się pracowało. Warto pamiętać, że nie wszędzie jest jednolity wiek emerytalny. Oprócz podstawowych dokumentów, należy także złożyć podanie o przeliczenie wysokości takiego świadczenia. 

Podwójna emerytura dla służb mundurowych

ZUS nie może wypłacać jednej osobie dwóch emerytur miesięcznie. Służby mundurowe (np. policjanci) po zakończeniu służby i osiągnięciu wieku emerytalnego otrzymują dwa rodzaje świadczenia. Emeryturę mundurową i cywilną. Jedna będzie wypłacana z konta ZUS, druga z ZER MSWiA. 

Podwójna emerytura dla osób zarejestrowanych w KRUS

Trzecią grupą, która może ubiegać się o dodatkowe świadczenie wypłacane każdego miesiąca, są osoby zarejestrowane w KRUS. Jeśli emeryt podlegał przez co najmniej 25 lat pod ubezpieczenie KRUS, może złożyć wniosek o dodatkową emeryturę. To główny warunek otrzymania dopłaty, jednak nie jest jedyny. O dokładną listę potrzebnych dokumentów należy zapytać w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego lub w ZUS.

Wielu emerytów zgłosiło się do ZUS z prośbą o ponowne przeliczenie świadczenia. Mają nadzieję, że miesięczna kwota zwiększy się choć trochę, niezależnie od waloryzacji z początku roku. Każda osoba starsza może zwrócić się do ZUS o dodatkowe świadczenie pieniężne, które mają pomóc w codziennym funkcjonowaniu. Należy jednak uzbroić się w cierpliwość i przygotować wszelkie dokumenty dotyczące doświadczenia zawodowego, zdrowia i otrzymywanych świadczeń.

Zobacz także:

Autor: Dagmara Olszewska

Źródło: gazeta.pl, ZUS

Źródło zdjęcia głównego: Fot. Getty Images/Thanasis Zovoilis

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Apokalipsa w galerii sztuki
Materiał promocyjny

Apokalipsa w galerii sztuki

Naucz malucha samodzielnej zabawy
Materiał promocyjny

Naucz malucha samodzielnej zabawy