Newsy

Waloryzacja emerytur 2022. O ile wzrosną świadczenia?

Newsy

Aktualizacja:
Autor:
Luiza
Bebłot
Źródło:
Radio Zet, Super Express
Emerytury z OFE do IKE, emerycu

W Polsce mamy do czynienia z najwyższą od 20 lat inflacją. Z tego powodu wskaźnik waloryzacji emerytur przewidywany na rok 2022 zapewne się zmieni. O jaką minimalną kwotę wzrosną świadczenia? Informację w tej sprawie przekazała Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg.

Waloryzacja emerytur 2022

Obliczania corocznej waloryzacji rent i emerytur jest określone ustawowo i zależy głównie od inflacji, ale też od wzrostu średniej płacy. Świadczenia co roku poddawane są waloryzacji, która ma zapewnić świadczeniom utrzymanie siły nabywczej w obliczu inflacji oraz dołożyć coś ekstra zgodnie z częściowym tempem wzrostu wynagrodzeń. Podwyżki przeprowadzane są według wskaźnika waloryzacji – jego wartość przyjęta przez rząd na 2022 rok wynosi 165,16. Oznacza to, że świadczenie miałyby wzrosnąć o 7,7 procent.

W świetle odnotowanej w sierpniu 2021 roku rekordowej, najwyższej od 20 lat inflacji, wskaźnik wydaje się być zaniżony: sam wzrost cen zbliża się do 7 procent.

Podwyżki emerytur w 2022

- 10 procent emerytur przyznawanych co roku w Polsce jest groszowa - alarmuje prezes ZUS Gertruda Uścińska. Część seniorów, którzy kończą aktywność zawodową, nie zdołała odłożyć kapitału pozwalającego na otrzymanie nawet minimalnej emerytury. Najniższe świadczenie wynosi 2 grosze.

1250,88 zł brutto – tyle wynosi w 2021 roku emerytura minimalna w Polsce. Zgodnie z planami rządu, świadczenia w 2022 roku miałyby wzrosnąć nie o 4,89, a o 7,7 procent. Wartość ta uwzględnia przewidywaną wysokość inflacji emeryckiej oraz 20 procent średniego wzrostu płac. Prawdopodobnie wartość ta będzie ponownie rewidowana.

To konieczność w obliczu rekordowej inflacji, najwyższej od 20 lat. Jeśli emerytury mają zachować swoją wartość, waloryzacja będzie musiała być wyższa. Przyznała to między wierszami minister Marlena Maląg w wypowiedzi dla "Super Expressu", wskazując, że rzeczywistą kwotę podwyżki poznamy w lutym 2022 roku, po publikacji wysokości odpowiednich wskaźników przez GUS.

Szefowa MRiPS już na początku września podała kwotę, o jaką co najmniej wzrosną najniższe świadczenia w 2022 roku. Według minister to 61 zł, co oznacza, że emerytura minimalna wyniosłaby w 2022 roku 1 312,05 zł brutto. Zgodnie z aktualnymi wyliczeniami emerytura ta miałaby wynieść około 1 350 zł brutto, czyli o równe 100 zł więcej.

Wprowadzenie Polskiego Ładu i kwoty wolnej od podatku dochodowego sprawi, że emerytury do 2 500 zł brutto będą zwolnione z PIT i obłożone tylko nową składką zdrowotną. Dzięki temu miliony emerytów dostaną 1 stycznia 2021 podwyżkę kwoty netto świadczenia – mniejszą jego część będą oddawać fiskusowi.

Zwiększenie kwoty wolnej od podatku a emerytury. Kto na tym straci?

Od stycznia 2022 roku kwota wolna od podatku wzrośnie do 30 000 zł. Oznacza to, że osoby, w tym emeryci i renciści, których przychód roczny wynosi poniżej tej kwoty będą zwolnieni z podatku. Tym samym miesięczne emerytury będą wyższe. Kto na tym straci? Bogatsi emeryci, których roczny przychód będzie przekraczał kwotę wolną od podatku. Będą oni zobowiązani do zapłacenia wyższej składki zdrowotnościowej.

Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji? Zobacz wideo:

Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Luiza Bebłot

Źródło: Radio Zet, Super Express

Źródło zdjęcia głównego: Brand X

Pozostałe wiadomości