Razem z Ukrainą

500 plus dla dzieci z Ukrainy. Jak złożyć wniosek? Kiedy wypłaty dofinansowania? Ile wniosków wpłynęło?

Razem z Ukrainą

Aktualizacja:
Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
Business Insider/ZUS
polskie 100 złotych

Program Rodzina 500 plus będzie wypłacany uchodźcom z Ukrainy, którzy legalnie przybyli do Polski po 24 lutego 2022 roku, czyli po ataku Rosji. W jaki sposób złożyć wniosek o dofinansowanie? Kiedy będą wypłaty 500 plus dla uchodźców z Ukrainy?

Według oficjalnych danych świadczenie zostanie wypłacone dla niemalże 500 tys. dzieci z Ukrainy, które znalazły się w Polsce po wybuchu wojny.

Od kiedy można składać wnioski o 500 plus dla uchodźców z Ukrainy?

Od soboty, 26 marca 2022 roku, Ukraińcy, którzy legalnie przyjechali do Polski, mogą ubiegać się o zasiłek 500 plus. Na mocy Ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa uchodźcy mogą ubiegać się o świadczenia: 500 plus, RKO, Dobry start i dofinansowanie o pobyt w żłobku na czas zamieszkania bądź pobytu z dziećmi w Polsce. Wnioski będzie można składać przez Internet.

500 plus dla uchodźców z Ukrainy - kiedy wypłaty?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że wypłaty świadczenia 500 plus dla dzieci uchodźców z Ukrainy ruszą w maju. 

Podatki

O co chodzi z ulgą dla klasy średniej?
O co chodzi z ulgą dla klasy średniej?Dzień Dobry TVN
wideo 2/3

- Odkąd na Platformie Usług elektronicznych ZUS udostępniliśmy możliwość składania wniosków o 500 plus po ukraińsku, zarejestrowaliśmy około 318 tysięcy wniosków o to świadczenie, obejmujące około 487 tysięcy dzieci - powiedział rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 

500 plus dla dzieci z Ukrainy - co jest potrzebne do złożenia wniosku

Wniosek będzie można złożyć jedynie w sposób elektroniczny - oznacza to, że będzie trzeba mieć do tego nie tylko specjalny numer PESEL, ale również kontro w banku w Polsce oraz polski numer telefonu.

- W naszych placówkach pracownicy ZUS pomogą wszystkim zainteresowanym założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) i złożyć wniosek o świadczenie 500 plus. Wykaz otwartych w weekend placówek będzie zamieszczony na stronie internetowej Zakładu - mówi prezes ZUS, Gertruda Uścińska.

Od poniedziałku (21 marca) czynna jest specjalna linia telefoniczna w języku ukraińskim i polskim w sprawie świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy. Infolinia czynna jest w godzinach od 8 do 18 od poniedziałku do piątku pod numerem: 22-444-02-55. Pytania można również składać na adres mailowy: UA@zus.pl.

Jak złożyć wniosek o 500 plus dla uchodźców z Ukrainy?

Obywatele Ukrainy, którzy legalnie przebywają na terenie Polski mogą złożyć wniosek o świadczenie 500 plus przez PUE ZUS, portal Emp@tia lub przez bankowość elektroniczną w polskich bankach. Niezależnie od wybranej metody uchodźcy muszą posiadać konto w polskim banku. Obecnie dostępne są wnioski w języku polskim, od soboty 26 marca 2022 dostępny będzie formularz w języku ukraińskim i czynne będą punkty, w których urzędnicy pomogą złożyć taki dokument. 

Aby złożyć wniosek potrzebne będzie:

  • polski numer identyfikacyjny PESEL osoby składającej wniosek i dziecka,
  • adres mailowy osoby,
  • polski numer telefonu,
  • numer rachunku bankowego w Polsce.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Teofila Siewko

Źródło: Business Insider/ZUS

Źródło zdjęcia głównego: Maciek_Schulz/Getty Images

Pozostałe wiadomości