Służba zdrowia w Mołdawii nie zdoła pomóc wszystkim uchodźcom z Ukrainy. Czy Polsce również to grozi?

Namioty dla uchodźców z Ukrainy w Mołdawii
Pomoc dla uchodźców z Ukrainy w Mołdawii
Źródło: Michaal Nigro/Getty Images
Mołdawia, podobnie jak Polska, jest sąsiadem Ukrainy. Na jej terenie uchodźcy również szukają schronienia i pomocy. Kraj ten apeluje do społeczności międzynarodowej o wsparcie, zwłaszcza w kwestii opieki zdrowotnej. Jak w tej sytuacji radzi sobie polska służba zdrowia?

Mołdawia apeluje o pomoc do Unii Europejskiej i ONZ

Mołdawia to niewielki kraj, którego populacja wynosi 2,6 mln ludzi. Znajduje się pomiędzy Ukrainą a Rumunią. Do 1991 roku była częścią ZSRR i do dziś ponosi tego konsekwencje, ale ma aspiracje stać się członkiem Unii Europejskiej i NATO. Zmaga się jednak z wieloma problemami. Poza tym, że jest najbiedniejszym państwem w Europie, na jej terenie znajduje się dodatkowo separatystyczna, rosyjskojęzyczna republika Naddniestrze, w której stacjonuje obecnie prawdopodobnie 1,5 tysiąca rosyjskich żołnierzy (różne źródła różnie podają). Jako że Mołdawia sąsiaduje z Ukrainą, na jej teren również masowo przybywają ludzie uciekający przed rosyjską agresją zbrojną.

Wojna w Ukrainie

Źródło: Dzień Dobry TVN
Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa
Z planu filmowego prosto na wojnę
Z planu filmowego prosto na wojnę
Uciekły przed wojną, wciąż walczą o życie
Uciekły przed wojną, wciąż walczą o życie
Ul. Wołoska 7 – miejsce wsparcia dla uchodźców z Ukrainy
Ul. Wołoska 7 – miejsce wsparcia dla uchodźców z Ukrainy
Mali wolontariusze dla Ukrainy
Mali wolontariusze dla Ukrainy
Dziennikarze na froncie w Ukrainie
Dziennikarze na froncie w Ukrainie
Bądź bezpieczna!
Bądź bezpieczna!
Wojna w Ukrainie
Wojna w Ukrainie
Jak pomagać uchodźcom z Ukrainy?
Jak pomagać uchodźcom z Ukrainy?
Razem z Ukrainą
Razem z Ukrainą
Wraca na Ukrainę, aby stanąć do walki
Wraca na Ukrainę, aby stanąć do walki
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Ukraińska tożsamość a rosyjskie ambicje
Ukraińska tożsamość a rosyjskie ambicje
Lady Pank dedykuje utwór Ukrainie
Lady Pank dedykuje utwór Ukrainie
Atak Rosji na Ukrainę
Atak Rosji na Ukrainę
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę

- Ponad 331 tys. uchodźców przybyło do Mołdawii od czasu inwazji Rosji na Ukrainę, a 100 tys. z nich nadal przebywa w kraju - powiedziała we wtorek 22 marca Ala Nemerenco, mołdawska minister zdrowia podczas wspólnej konferencji prasowej ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO), transmitowanej na żywo z Kiszyniowa. Podkreśliła również, że przybycie setek tysięcy ukraińskich uchodźców do niewielkiej Mołdawii wywiera ogromną presję na system opieki zdrowotnej.

Oczywiście zasoby kraju są ograniczone i nie chcielibyśmy, aby napływ uchodźców wpłynął na obywateli Republiki Mołdawii ani aby nie stało się to dla nich ciężarem. (…) Dlatego zwróciliśmy się do wszystkich naszych partnerów z prośbą o wsparcie w tej sytuacji. Niestety, te bezprecedensowe wydarzenia są naprawdę bardzo poważne i wywierają bardzo dużą presję na nasz system opieki zdrowotnej
- dodała Ala Nemerenco.

Polska służba zdrowia udzieli pomocy wszystkim uchodźcom z Ukrainy?

Do Polski przybyło najwięcej ukraińskich uchodźców – ponad 2 miliony. Co prawda nasz kraj jest znacznie większy niż Mołdawia i ma lepiej zorganizowany system niesienia pomocy, ale nie oznacza to, że nie boryka się z problemami. Polski system opieki zdrowotnej został bardzo obciążony trwającą od ponad dwóch lat pandemią COVID-19, a obecna sytuacja jest dla niego kolejnym poważnym wyzwaniem.

Wielu obywateli Ukrainy, którzy opuścili swój kraj na skutek wojny i potrzebują pomocy lekarskiej, zgłasza się do polskich przychodni i szpitali. Jednym z liderów pod względem hospitalizowanych uchodźców jest Wojewódzki Szpital im. Św. Ojca Pio w Przemyślu - do tej pory (dane na 22.03) udzielił pomocy 509 uchodźcom, z których 30 proc. stanowią dzieci. Ukraińskich pacjentów nie brakuje również w placówkach medycznych na terenie na całej Polski.

Wiele z nich, aby ułatwić ukraińskim pacjentom kontakt z personelem, umieszcza w punktach przyjęć informatory w języku polskim, ukraińskim i rosyjskim m.in. o polskim systemie ochrony zdrowia. Uchodźcom pomagają również ukraińscy lekarze i pielęgniarki zatrudnieni w polskiej służbie zdrowia.

- Nie widzimy w tej chwili dużej ilości osób, które w jakiś sposób zaburzałyby pracę polskiej służby zdrowia - powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w piątek 18 marca w Programie 1 Polskiego Radia. Wtedy w polskich szpitalach przebywało około 1 500 obywateli Ukrainy. Waldemar Kraska przypomniał również, że Polska po wybuchu wojny zagwarantowała Ukraińcom równy dostęp do polskiej opieki zdrowotnej.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości