Oczekiwanie w długich kolejkach na wizytę u lekarza lub badanie, które powinno być zrobione na cito, to codzienność wielu Polaków.
Święto Wojskowej Służby zdrowia obchodzone jest 4 kwietnia. W tym dniu warto złożyć życzenia i pamiętać o tych, którzy nie tylko ratują ludzkie życie, ale gotowi są stanąć w obronie ojczyzny. Co to za święto? Jakie są obowiązki Wojskowej Służby Zdrowia?
Polski systemem ochrony zdrowia choruje na… kolejki. Czekamy miesiącami na konsultację u specjalisty, ale jako pacjenci sami jesteśmy czasem winni, bo nie odwołujemy wizyt, z których nie skorzystamy. Jakie rozwiązania byłyby pomocne, by się to zmieniło? O tym porozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z dr. n. med. Tomaszem Imielą i redaktor naczelną cowzdrowiu.pl Aleksandrą Kurowską.
- Idziemy prywatnie, a koszty są bardzo duże - komentuje dziennikarka TVN24 Dagmara Kaczmarek-Szałkow.
Adrenalina, ciągłe wyzwania, trudne przypadki. Mówi się, że zawód ratownika medycznego, jest jednym z najbardziej wymagających. Jak wygląda codzienność w karetce, sprawdził reporter Dzień Dobry TVN Arkadiusz Gdula. Z czym muszą mierzyć się ratownicy medyczni?
Co najbardziej nas denerwuje, a co przeraża?
By skonsultować się ze specjalistą w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, trzeba uzbroić się w cierpliwość.
"W Auschwitz nie było grubasów".
Początek nowego roku to zmiany w ochronie zdrowia. Inaczej mają działać przede wszystkim Szpitalne Oddziały Ratunkowe. Co to w praktyce oznacza dla pacjentów? O tym w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z lek. Łukaszem Jankowskim, nefrologiem, prezesem Naczelnej Izby Lekarskiej.
"To było takie nieludzkie".
Chora na COVID-19 pielęgniarka Szpitala Powiatowego w Kozienicach zmarła po przewiezieniu do stołecznego szpitala jednoimiennego. 59-latka miała być transportowana do placówki słabo wyposażoną karetką.
Nadchodzą rewolucyjne zmiany w funkcjonowaniu przychodni POZ. Od 1 października sprawniej działać ma m.in. diagnostyka i leczenie wielu różnych chorób. Pacjenci mają mieć również łatwiejszy dostęp do specjalistów. Sprawdź szczegóły.
Ministerstwo Zdrowia zapowiada istotne zmiany w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej (NiŚOZ). Zanim jednak w życie wejdzie odpowiednia reforma, system zostanie przetestowany wersją pilotażową.
Od 1 lipca planowane jest obniżenie progu podatkowego do 12%. W związku z tym wiele osób spodziewa się podwyżki pensji.
"Zadowolenie pacjenta jest dla nas najlepszym podziękowaniem".
Czy Polsce również to grozi?
13 marca rozpoczął się proces przekazywania ukraińskich pacjentów do innych krajów Unii Europejskiej. Ruszył już pierwszy transport do Włoch.
Zamiast pogotowia przyjechali strażacy.
"Żaden człowiek nie ma prawa zmuszać drugiej osoby do zachowań heroicznych".
Pielęgniarki żyją krócej niż reszta Polek - tak wynika z raportu Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych. Co więcej, w ciągu najbliższej dekady ich liczba zmniejszy się o 30 tys. To z kolei może sprawić, że będzie trzeba zamknąć prawie 500 szpitali.
Ratownicy medyczni z trzech kolejnych miast w województwie lubuskim zdecydowali się dołączyć do ogólnopolskiego protestu ratowników. Poszli na lekarskie zwolnienia lub złożyli wypowiedzenia. W ten sposób domagają się podwyżek. Czy ratowników może zabraknąć?
Wszelkie limity przyjęć do specjalistów będą zniesione od 1 lipca. To jeden z pięciu punktów zapowiadanego przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego planu odbudowy zdrowia Polaków. Co to oznacza dla pacjentów? Czy od nowego miesiąca znikną kolejki do lekarzy? - Na cuda bym nie liczył - przyznaje dr Jerzy Friediger, dyrektor szpitala specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego w Krakowie.
Po wielu miesiącach oczekiwań, szczepionka przeciw koronawirusowi jest już dostępna. Jak wygląda proces jej podawania? Sprawdzał to Filip Chajzer w Szpitalu Narodowym na warszawskim stadionie.
Twórcy platformy służącej dobieraniu specjalisty z zakresu zdrowia psychicznego zorganizowali #AKCJAMEDYK. Inicjatywa skierowana jest do wszystkich osób pracujących w służbie zdrowia i obejmuje darmowe porady psychiatrów, psychologów oraz psychoterapeutów. O genezie akcji oraz atmosferze panującej w środowisku medycznym opowiedzieli nam organizator Łukasz Pstrong, oraz chirurg, onkolog, dr n. med. Paweł Kabata.
Prof. dr hab. nauk medycznych Karolina Sieroń dotychczas kierowała oddziałem covidowym w szpitalu MSWiA w Katowicach, a później sama zachorowała na koronawirusa i to poważnie. Podłączona i nieprzytomna leżała pod respiratorem i walczyła o życie. W Dzień Dobry TVN lekarka opowiedziała nam o przebiegu swojej choroby.
Wrocławscy medycy każdego dnia mogą liczyć na ciepłe posiłki. Z myślą o nich pod Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym staje food truck, zaopatrywany przez pracowników aquaparku. Skąd ten pomysł?
Najnowsze wideo Edyty Górniak wywołało w sieci spore poruszenie. Dość szybko na "rewelacje" artystki zareagowało środowisko medyczne, które zdementowało rzekome doniesienia. Jak naprawdę wygląda rzeczywistość służby zdrowia w dobie walki z koronawirusem? O tym opowiedział nam lekarz, który stoi na pierwszej linii frontu, autor książki "Niewidzialny front" napisanej pod pseudonimem - Tomasz Rezydent.
Pani Urszula miała niepokojące objawy. Wezwała karetkę. Lekarz przez teleporadę uznał, że są to symptomy typowe dla zawału i zalecił przewiezienie jej do szpitala, ale obecny na miejscu ratownik medyczny, stwierdził, że będzie bezpieczniej, jeśli zostanie ona w domu. Gdy 41-latka trafiła na SOR, było już za późno na ratunek. Sprawą zajęli się reporterzy "Uwagi! TVN".
Pandemia nie odpuszcza, a liczba chorych wciąż rośnie. W wielu szpitalach brakuje łóżek dla osób zakażonych koronawirusem. Problem dotyczy nie tylko placówek wysokospecjalistycznych, ale także oddziałów zakaźnych i obserwacyjno-zakaźnych. O panującej sytuacji opowiedział nam prof. Krzysztof Filipiak, kardiolog, internista i farmakolog kliniczny z WUM.
Według wniosków z badania, opublikowanych w hiszpańskim dzienniku "La Vanguardia", osoby zatrudnione w okresie epidemii w służbie zdrowia mogą być "cichym przekaźnikiem" wirusa SARS-CoV-2.