służba zdrowia

  służba zdrowia

  Wszelkie limity przyjęć do specjalistów będą zniesione od 1 lipca. To jeden z pięciu punktów zapowiadanego przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego planu odbudowy zdrowia Polaków. Co to oznacza dla pacjentów? Czy od nowego miesiąca znikną kolejki do lekarzy? - Na cuda bym nie liczył - przyznaje dr Jerzy Friediger, dyrektor szpitala specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego w Krakowie.

  Twórcy platformy służącej dobieraniu specjalisty z zakresu zdrowia psychicznego zorganizowali #AKCJAMEDYK. Inicjatywa skierowana jest do wszystkich osób pracujących w służbie zdrowia i obejmuje darmowe porady psychiatrów, psychologów oraz psychoterapeutów. O genezie akcji oraz atmosferze panującej w środowisku medycznym opowiedzieli nam organizator Łukasz Pstrong, oraz chirurg, onkolog, dr n. med. Paweł Kabata.

  Najnowsze wideo Edyty Górniak wywołało w sieci spore poruszenie. Dość szybko na "rewelacje" artystki zareagowało środowisko medyczne, które zdementowało rzekome doniesienia. Jak naprawdę wygląda rzeczywistość służby zdrowia w dobie walki z koronawirusem? O tym opowiedział nam lekarz, który stoi na pierwszej linii frontu, autor książki "Niewidzialny front" napisanej pod pseudonimem - Tomasz Rezydent.

  W studiu Dzień dobry TVN gościliśmy Marcina Najbauera, ratownika medycznego i Pawła Reszkę, dziennikarza, który napisał książkę ukazującą prawdziwe życie ratowników i ludzi, do których są wzywane karetki pogotowia. Jak wygląda rzeczywistość ratowników? Podobno ludzie, którzy pracują jako ratownicy medyczni, nie potrafią odpoczywać. Nie odnajdują się na urlopach. Niektórzy ratownicy pracują po 600 godzin tygodniowo! Czego najbardziej brakuje ratownikom?

  We wtorek Ministerstwo Zdrowia podało, że 3546 lekarzy rezydentów i specjalistów wypowiedziało umowę na mocy, której mogli dodatkowo pracować. Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł nie widzi perspektyw dialogu, a i sami lekarze nie chcą z nim rozmawiać. Mamy zatem impas. Czy to oznacza, że w 2018 roku nie będzie miał nas, kto leczyć? O komentarz w studiu Dzień Dobry TVN poprosiliśmy Aleksandrę Kurowską, eksperta ochrony zdrowia. Jaką strategię ma Ministerstwo Zdrowia? Jak rozwiąże problem, by nie ucierpieli na tym pacjenci? Czy szpitale i przychodnie będą zamykane?

  Lekarze masowo wypowiadają klauzule opt out, która pozwala pracować dłużej, niż przewidują normy. Dlaczego to robią? Czy to oznacza paraliż służby zdrowia? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z dziennikarzem zajmującym się tematyką medyczną Pawłem Walewskim.

  W Dzień Dobry TVN Paweł Kukiz pojawił się w towarzystwie swojej 23-letniej córki Poli. Czy dziewczyna przestraszyła się kiedy tata trafił ostatnio do szpitala? Dlaczego się tam znalazł? W czasie pobytu w szpitalu polityk miał szansę z bliska przyjrzeć się polskiej służbie zdrowia. Co sądzi o głodówce lekarzy rezydentów? "Reforma służby zdrowia musi być rozciągnięta w czasie na 10-15 lat" - powiedział Paweł Kukiz. Proponuje również, aby reformę tę nazwać "Ustawą o Pacjencie". Co sądzicie o jego pomyśle?

  Zdarza się, że pacjent przychodzi do gabinetu lekarskiego z postawioną już przez siebie samego diagnozą, a od specjalisty oczekuje tylko potwierdzenia diagnozy i wystawienia odpowiedniej recepty. Takie kuriozalne sytuacje zdarzają się coraz częściej. Czym są spowodowane? Arogancją lekarzy czy nadmiarem informacji dostępnych dla każdego? A może winę ponosi system? Lekarz na jednego pacjenta ma 15 minut. W teorii. W praktyce to 5-7 minut. W tym czasie poza badaniem trzeba również uzupełnić "papiery". Jak uzdrowić relację lekarz-pacjent i przywrócić zerwaną nić porozumienia? O tym w Dzień Dobry TVN Robert Bryzek z Biura Rzecznika Praw Pacjenta i Prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Warszawie dr Michał Sutkowski.

  Otyłość jest dużym problemem w naszym kraju. Dotyka ona zarówno dorosłych, jak i dzieci. O to, czy w leczeniu otyłości możemy liczyć na pomoc służby zdrowia zapytaliśmy gościa Dzień Dobry TVN - dietetyczkę Joannę Neuhoff-Murawską. Na naszej kanapie zasiedli również: Franciszek Dubicki, który w ciągu ruchu schudł aż 40 kg i jego mama - Agnieszka. Opowiedzieli o walce chłopca z nadmiernymi kilogramami.

  Okazuje się, że pogotowie ratunkowe nie jest dla każdego. I to pogotowie poprosiło nas, czyli redakcję Dzień Dobry TVN, o pomoc. Tylko w czym program śniadaniowy może pomóc służbie zdrowia? Otóż może. O szczegóły Marcin Sawicki zapytał ratownika medycznego Ariela Szczotoka.

  Na 191 państw Birma pod względem jakości służby zdrowia znajduje się na 190 miejscu! Do tego większość jej mieszkańców nie stać na leczenie się we własnym kraju. Dlatego też decydują się na usługi kliniki Mae Tao w Tajlandii, która dziela bezpłatnej pomocy medycznej wszystkim potrzebującym uciekinierom i migrantom z Birmy. Dotarcie tam kosztuje ich wiele wysiłku...