służba zdrowia

  Nadchodzą rewolucyjne zmiany w funkcjonowaniu przychodni POZ. Od 1 października sprawniej działać ma m.in. diagnostyka i leczenie wielu różnych chorób. Pacjenci mają mieć również łatwiejszy dostęp do specjalistów. Sprawdź szczegóły.

  Ministerstwo Zdrowia zapowiada istotne zmiany w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej (NiŚOZ). Zanim jednak w życie wejdzie odpowiednia reforma, system zostanie przetestowany wersją pilotażową.

  Od 1 lipca planowane jest obniżenie progu podatkowego do 12%. W związku z tym wiele osób spodziewa się podwyżki pensji.

  "Zadowolenie pacjenta jest dla nas najlepszym podziękowaniem".

  Święto Wojskowej Służby zdrowia obchodzone jest 4 kwietnia. W tym dniu warto złożyć życzenia i pamiętać o tych, którzy nie tylko ratują ludzkie życie, ale gotowi są stanąć w obronie ojczyzny. Co to za święto? Jakie są obowiązki Wojskowej Służby Zdrowia?

  Czy Polsce również to grozi?

  13 marca rozpoczął się proces przekazywania ukraińskich pacjentów do innych krajów Unii Europejskiej. Ruszył już pierwszy transport do Włoch.

  Zamiast pogotowia przyjechali strażacy. 

  "Żaden człowiek nie ma prawa zmuszać drugiej osoby do zachowań heroicznych".

  Pielęgniarki żyją krócej niż reszta Polek - tak wynika z raportu Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych. Co więcej, w ciągu najbliższej dekady ich liczba zmniejszy się o 30 tys. To z kolei może sprawić, że będzie trzeba zamknąć prawie 500 szpitali.

  Ratownicy medyczni z trzech kolejnych miast w województwie lubuskim zdecydowali się dołączyć do ogólnopolskiego protestu ratowników. Poszli na lekarskie zwolnienia lub złożyli wypowiedzenia. W ten sposób domagają się podwyżek. Czy ratowników może zabraknąć?

  Wszelkie limity przyjęć do specjalistów będą zniesione od 1 lipca. To jeden z pięciu punktów zapowiadanego przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego planu odbudowy zdrowia Polaków. Co to oznacza dla pacjentów? Czy od nowego miesiąca znikną kolejki do lekarzy? - Na cuda bym nie liczył - przyznaje dr Jerzy Friediger, dyrektor szpitala specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego w Krakowie.

  Po wielu miesiącach oczekiwań, szczepionka przeciw koronawirusowi jest już dostępna. Jak wygląda proces jej podawania? Sprawdzał to Filip Chajzer w Szpitalu Narodowym na warszawskim stadionie.

  Twórcy platformy służącej dobieraniu specjalisty z zakresu zdrowia psychicznego zorganizowali #AKCJAMEDYK. Inicjatywa skierowana jest do wszystkich osób pracujących w służbie zdrowia i obejmuje darmowe porady psychiatrów, psychologów oraz psychoterapeutów. O genezie akcji oraz atmosferze panującej w środowisku medycznym opowiedzieli nam organizator Łukasz Pstrong, oraz chirurg, onkolog, dr n. med. Paweł Kabata.

  Prof. dr hab. nauk medycznych Karolina Sieroń dotychczas kierowała oddziałem covidowym w szpitalu MSWiA w Katowicach, a później sama zachorowała na koronawirusa i to poważnie. Podłączona i nieprzytomna leżała pod respiratorem i walczyła o życie. W Dzień Dobry TVN lekarka opowiedziała nam o przebiegu swojej choroby.

  Wrocławscy medycy każdego dnia mogą liczyć na ciepłe posiłki. Z myślą o nich pod Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym staje food truck, zaopatrywany przez pracowników aquaparku. Skąd ten pomysł?

  Najnowsze wideo Edyty Górniak wywołało w sieci spore poruszenie. Dość szybko na "rewelacje" artystki zareagowało środowisko medyczne, które zdementowało rzekome doniesienia. Jak naprawdę wygląda rzeczywistość służby zdrowia w dobie walki z koronawirusem? O tym opowiedział nam lekarz, który stoi na pierwszej linii frontu, autor książki "Niewidzialny front" napisanej pod pseudonimem - Tomasz Rezydent.

  Pani Urszula miała niepokojące objawy. Wezwała karetkę. Lekarz przez teleporadę uznał, że są to symptomy typowe dla zawału i zalecił przewiezienie jej do szpitala, ale obecny na miejscu ratownik medyczny, stwierdził, że będzie bezpieczniej, jeśli zostanie ona w domu. Gdy 41-latka trafiła na SOR, było już za późno na ratunek. Sprawą zajęli się reporterzy "Uwagi! TVN".

  Pandemia nie odpuszcza, a liczba chorych wciąż rośnie. W wielu szpitalach brakuje łóżek dla osób zakażonych koronawirusem. Problem dotyczy nie tylko placówek wysokospecjalistycznych, ale także oddziałów zakaźnych i obserwacyjno-zakaźnych. O panującej sytuacji opowiedział nam prof. Krzysztof Filipiak, kardiolog, internista i farmakolog kliniczny z WUM.

  Według wniosków z badania, opublikowanych w hiszpańskim dzienniku "La Vanguardia", osoby zatrudnione w okresie epidemii w służbie zdrowia mogą być "cichym przekaźnikiem" wirusa SARS-CoV-2.

  Samorząd zawodowy pośmiertnie uhonorował pielęgniarki, które zmarły po zarażeniu się koronawirusem. Grażyna Krawczyk, Dorota Gołuchowska, Janina Maj i Katarzyna Zawada mimo ryzyka dzielnie czuwały nad chorymi. Niestety, zapłaciły za to najwyższą cenę.

  Pandemia i polska służba zdrowia. Lekarze, ratownicy, pielęgniarki. Strach, złość, zmęczenie. Dlaczego nie byliśmy na to gotowi? Odpowiedzi na to pytanie szukają autorzy filmu "Brudna strefa. Koronawirus w Polsce".

  W studiu Dzień dobry TVN gościliśmy Marcina Najbauera, ratownika medycznego i Pawła Reszkę, dziennikarza, który napisał książkę ukazującą prawdziwe życie ratowników i ludzi, do których są wzywane karetki pogotowia. Jak wygląda rzeczywistość ratowników? Podobno ludzie, którzy pracują jako ratownicy medyczni, nie potrafią odpoczywać. Nie odnajdują się na urlopach. Niektórzy ratownicy pracują po 600 godzin tygodniowo! Czego najbardziej brakuje ratownikom?

  We wtorek Ministerstwo Zdrowia podało, że 3546 lekarzy rezydentów i specjalistów wypowiedziało umowę na mocy, której mogli dodatkowo pracować. Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł nie widzi perspektyw dialogu, a i sami lekarze nie chcą z nim rozmawiać. Mamy zatem impas. Czy to oznacza, że w 2018 roku nie będzie miał nas, kto leczyć? O komentarz w studiu Dzień Dobry TVN poprosiliśmy Aleksandrę Kurowską, eksperta ochrony zdrowia. Jaką strategię ma Ministerstwo Zdrowia? Jak rozwiąże problem, by nie ucierpieli na tym pacjenci? Czy szpitale i przychodnie będą zamykane?

  Lekarze masowo wypowiadają klauzule opt out, która pozwala pracować dłużej, niż przewidują normy. Dlaczego to robią? Czy to oznacza paraliż służby zdrowia? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z dziennikarzem zajmującym się tematyką medyczną Pawłem Walewskim.

  W Dzień Dobry TVN Paweł Kukiz pojawił się w towarzystwie swojej 23-letniej córki Poli. Czy dziewczyna przestraszyła się kiedy tata trafił ostatnio do szpitala? Dlaczego się tam znalazł? W czasie pobytu w szpitalu polityk miał szansę z bliska przyjrzeć się polskiej służbie zdrowia. Co sądzi o głodówce lekarzy rezydentów? "Reforma służby zdrowia musi być rozciągnięta w czasie na 10-15 lat" - powiedział Paweł Kukiz. Proponuje również, aby reformę tę nazwać "Ustawą o Pacjencie". Co sądzicie o jego pomyśle?

  Zdarza się, że pacjent przychodzi do gabinetu lekarskiego z postawioną już przez siebie samego diagnozą, a od specjalisty oczekuje tylko potwierdzenia diagnozy i wystawienia odpowiedniej recepty. Takie kuriozalne sytuacje zdarzają się coraz częściej. Czym są spowodowane? Arogancją lekarzy czy nadmiarem informacji dostępnych dla każdego? A może winę ponosi system? Lekarz na jednego pacjenta ma 15 minut. W teorii. W praktyce to 5-7 minut. W tym czasie poza badaniem trzeba również uzupełnić "papiery". Jak uzdrowić relację lekarz-pacjent i przywrócić zerwaną nić porozumienia? O tym w Dzień Dobry TVN Robert Bryzek z Biura Rzecznika Praw Pacjenta i Prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Warszawie dr Michał Sutkowski.

  Otyłość jest dużym problemem w naszym kraju. Dotyka ona zarówno dorosłych, jak i dzieci. O to, czy w leczeniu otyłości możemy liczyć na pomoc służby zdrowia zapytaliśmy gościa Dzień Dobry TVN - dietetyczkę Joannę Neuhoff-Murawską. Na naszej kanapie zasiedli również: Franciszek Dubicki, który w ciągu ruchu schudł aż 40 kg i jego mama - Agnieszka. Opowiedzieli o walce chłopca z nadmiernymi kilogramami.

  Okazuje się, że pogotowie ratunkowe nie jest dla każdego. I to pogotowie poprosiło nas, czyli redakcję Dzień Dobry TVN, o pomoc. Tylko w czym program śniadaniowy może pomóc służbie zdrowia? Otóż może. O szczegóły Marcin Sawicki zapytał ratownika medycznego Ariela Szczotoka.

  Na 191 państw Birma pod względem jakości służby zdrowia znajduje się na 190 miejscu! Do tego większość jej mieszkańców nie stać na leczenie się we własnym kraju. Dlatego też decydują się na usługi kliniki Mae Tao w Tajlandii, która dziela bezpłatnej pomocy medycznej wszystkim potrzebującym uciekinierom i migrantom z Birmy. Dotarcie tam kosztuje ich wiele wysiłku...