500 plus

  500 plus

  1 czerwca rozpoczął się nowy okres świadczeniowy "Rodzina 500 plus". Zapowiadane są kolejne zmiany. Czy czeka nas waloryzacja? Na to pytanie w najnowszym wywiadzie odpowiedział wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.

  W sieci pojawiło się wiele informacji programie 500 plus dla małżeństw. Miałoby to być dofinansowanie dla osób, które wytrwały w związku małżeńskim odpowiednio długo. Posłowie zajęli się petycją. Czy program 500 plus dla małżeństw wejdzie w życie? Ile miałoby wynieść dofinansowanie?

  Wsparcie finansowe dla osób wychowujących dzieci to sztandarowy element programów socjalnych partii rządzącej. Analitycy postanowili sprawdzić, ile można dostać od państwa. Kwoty sięgają setek tysięcy, a powiedzenie, że "dzieci to prawdziwy skarb" zyskuje nowego znaczenia.

  Jaki wniosek powinno się złożyć?

  Od 2016 roku rodzice mogą korzystać ze świadczenia "Rodzinna 500 plus". Dzięki niemu wydatki na dziecko z rodzinnego budżetu miały się zmniejszyć. Niestety bardzo wysoka inflacja sprawiła, że wartość pieniądza się zmieniła i rodziny mogą kupić za 500 złotych coraz mniej. Czy przewidywana jest waloryzacja 500 plus?

  Do nowego programu świadczeniowego 500 plus można zapisywać się od lutego. Wkrótce zakończony zostanie termin przyjmowania wniosków i część osób może stracić pieniądze. Na co należy uważać? Do kiedy złożyć wniosek?

  Program Rodzina 500 plus będzie wypłacany uchodźcom z Ukrainy, którzy legalnie przybyli do Polski po 24 lutego 2022 roku, czyli po ataku Rosji. W jaki sposób złożyć wniosek o dofinansowanie? Kiedy będą wypłaty 500 plus dla uchodźców z Ukrainy?

  Na jakie wsparcie mogą liczyć?

  Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej, poinformowała w programie "Siódma-dziewiąta", że legalnie przebywający w Polsce obywatele Ukrainy mają prawo do pobierania świadczeń rodzinnych oraz systemu opieki społecznej. Finansowe zabezpieczenie ma zagwarantować Skarb Państwa. Polska zwróciła się również o pomoc do Unii Europejskiej.

  W świadczeniu 500 plus rozpoczął się nowy okres świadczeniowy. Oznacza to, że część osób musi ponownie złożyć wniosek na dodatkowe fundusze na dziecko. Kto i do kiedy musi złożyć dokumenty? Co zrobić, aby nie stracić pieniędzy z 500 plus?

  Od 1 lutego 2022 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie obsługiwał wszystkie wnioski o świadczenie wychowawcze 500+ na kolejny okres - od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r. Wnioski można składać wyłącznie przez Internet. Skąd taka zmiana? Co trzeba będzie zrobić, by otrzymać pieniądze na dziecko? W Dzień Dobry TVN opowiedział o tym ekonomista Paweł Majtkowski.

  Dodatkowe 500 plus mogą uzyskać rodzice dzieci do drugiego roku życia. Jednak trzeba uważać, ponieważ w przypadku dzieci, które miały rok, gdy nowe przepisy weszły w życie, mają nieco mniej czasu na uzyskanie świadczenia. Jak dostać dodatkowe 500 zł na dziecko? Kto może się ubiegać?

  Elektroniczne wnioski będzie można składać na poczcie.

  Od nowego roku - 1 stycznia 2022 - w życie weszła nowelizacja Ustawy o programie 500 plus. Do kiedy można składać wnioski i co zmieni się w bieżącym roku? 

  W związku z nadchodzącymi świętami data została zmieniona.

  500 plus to świadczenie kojarzone przede wszystkim z dofinansowaniem na dziecko, jednak również seniorzy mogą ubiegać się o taką sumę pieniędzy. Sprawdź, co trzeba zrobić, aby je otrzymać i jakie dokumenty i wnioski trzeba przedstawić.

  Analitycy są zdania, że zasiłek, podobnie jak emerytury, powinien podlegać waloryzacji.

  Świadczenie 500+ przysługuje opiekunom każdego dziecka do 18. roku życia. Co jednak w sytuacji, gdy rodzice są w separacji lub rozwiedzeni i sprawują opiekę naprzemienną nad dzieckiem? Sąd niedługo zajmie stanowisko w tej sprawie.

  Nowelizacja ustawy o 500 plus została uchwalona przez sejm. Nie tylko nie zrewaloryzowano kwoty świadczenia, ale też będzie znacznie trudniej je uzyskać. Wprowadzone zmiany mają na celu przede wszystkim zachowanie w budżecie pewnej puli pieniędzy. Chociaż świadczenie przyznane może być na każde dziecko do 18. roku życia, to trudniej będzie je uzyskać. Kto może stracić pieniądze z 500 plus? Zobacz, co się zmieni od 1 stycznia 2022 r.

  500 plus to program, z którego korzysta ponad 6,5 mln dzieci. W Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej od dłuższego czasu trwały prace nad zmianami w regulującej go ustawie. We wtorek 31.08 rząd przyjął projekt nowelizacji. Jakie zmiany wchodzą w życie?

  500 plus to świadczenie, z którego co miesiąc korzysta w Polsce ponad 6,6 mln dzieci. Niektórzy rodzice nie dostaną jednak pieniędzy w sierpniu. Chodzi o tych, którzy nie złożyli wniosku w odpowiednim terminie.

  Bon turystyczny dla emerytów i rencistów - to propozycja, z którą wystąpili senatorowie. Przygotowana przez nich nowelizacja ustawy zakłada rozszerzenie świadczenia 500 plus dla seniorów. Od kiedy emeryci i renciści mogliby z niego korzystać?

  Zasiłki rodzinne nie rosną od kilku lat. Okazuje się, że wiele rodzin nie będzie mogło liczyć na większe wsparcie od państwa, gdyż brakuje na to pieniędzy. Rząd zamroził podwyżki zasiłku na kolejne 3 lata. Powodem ma być wypłata świadczeń związana z programem 500 plus.

  500 plus od kwietnia 2016 r. przysługuje co miesiąc każdemu dziecku. Ostatnio coraz częściej eksperci mówią o konieczności jego podwyższenia, ponieważ inflacja realnie zmniejszyła realną wartość świadczenia. Propozycji tej nie wyklucza minister finansów Tadeusz Kościński. Wskazuje jednak jeden warunek.

  500 plus dla niesamodzielnych to świadczenie uzupełniające, z którego mogą korzystać osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji. Do tej pory próg uprawniający do jego uzyskania wynosił 1700 zł. ZUS informuje o nowej kwocie, która obowiązuje od marca 2021 r. Czy w związku z tym trzeba złożyć nowy wniosek?

  500 plus - w związku z inflacją - obecnie jest realnie mniej warte, niż było w chwili wprowadzenia. W ostatnim czasie w mediach pojawiały się więc doniesienia o tym, że - by wyrównać tę różnicę - rząd planuje zmiany w programie "Rodzina 500 plus". Czy świadczenie zostanie podwyższone?

  Program 500 plus miał zachęcić Polki do rodzenia dzieci. Jednak mimo jego wprowadzenia sytuacja demograficzna w naszym kraju się nie poprawiła, wręcz przeciwnie. Aby poprawić niekorzystne wskaźniki trwają prace nad nowym programem. Co się w nim znajdzie?

  Program "Rodzina 500 plus" zakłada przyznanie świadczenia wszystkim dzieciom do 18 roku życia, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę. Od 1 lutego zmieniają się jednak procedury rejestracji i wypłacania świadczenia 500 plus. O nowych zasadach porozmawialiśmy z Dominiką Nawrocką, ekspertką finansów osobistych.

  Wnioski o 500+ na kolejny okres zasiłkowy można będzie składać od poniedziałku 1 lutego. Posłowie proponują tymczasem, by świadczenie zostało podniesione i to trzykrotnie. Jednak podwyżka nie obejmie wszystkich rodzin. Sprawdź, kogo miałaby dotyczyć.

  Zmiany w programie 500 plus będą obowiązywały już od 2021 roku. Dotyczyć one będą tych rodziców, którzy już pobierają świadczenie. Formalności będą bowiem wyglądały nieco inaczej. Wnioski, które były składane w ubiegłych latach, stracą ważność. Sprawdź, co trzeba będzie zrobić. Czy pojawi się kryterium dochodowe?