Newsy

Paszport najbardziej pożądanym dokumentem. Ważne zmiany w składaniu wniosków

Newsy

Aktualizacja:
Autor:
Adam
Barabasz
Źródło:
rp.pl
Polski paszport

Biura paszportowe w całym kraju przeżywają prawdziwe oblężenie. Znalezienie wolnego terminu na spotkanie z urzędnikiem jest równie prawdopodobne, że któryś z nich odbierze telefon. Od 27 marca obowiązują nowe przepisy odnośnie składania wniosków o paszport.

Wymiana paszportu

Polacy masowo ruszyli do urzędów z zamiarem wyrobienia nowego paszportu. Jedni chcą uzyskać dokument "na wszelki wypadek", drudzy liczą, że zdążą przed majówką. A urzędnicy rozkładają ręce.

- W Gdańsku do końca 2022 roku nie znalazłam wolnego terminu na złożenie wniosku - mówi Beata. - Chciałam wyrobić paszport dla siebie i dzieci, ale w naszym mieście to nie jest możliwe. Będę więc próbować gdzie indziej - dodaje.

Podatki

O co chodzi z ulgą dla klasy średniej?
O co chodzi z ulgą dla klasy średniej?Dzień Dobry TVN
wideo 2/3

Wniosek o paszport można złożyć w dowolnym z ponad 100 punktów w całym kraju - nie ma znaczenie miejsce zameldowania ani stałego pobytu. Należy jednak pamiętać, że jeśli zdecydujemy się na wycieczkę do innego miasta, to tam też trzeba będzie się udać po odbiór dokumentu. Polscy obywatele mieszkający poza granicami kraju mogą ubiegać się o paszport w placówkach konsularnych.

Jak złożyć wniosek o paszport w urzędzie?

Do wniosku dołącza się kolorową fotografię w wymiarze 35 x 45 mm, wykonaną w ciągu ostatnich 6 miesięcy, na jednolitym jasnym tle, dowód uiszczenia opłaty za dokument, ewentualnie dokument uprawniający do ulgi lub zwolnienia z kosztów oraz skrócony lub zupełny odpis polskiego aktu małżeństwa w przypadku ślubu za granicą. Jeśli wnioskodawca posiada ważny paszport, również musi mieć go przy sobie. Zgodę na wydanie dokumentu dziecku muszą jednomyślnie wyrazić rodzice. W przypadku braku porozumienia wiążąca jest decyzja sądu rodzinnego. Z kolei w przypadku śmierci jednego z nich wymagany jest akt zgonu.

Wniosek o paszport online 2022

27 marca w życie weszły nowe przepisy ułatwiające procedurę ubiegania się o wydanie paszportu. Wszystko za sprawą Rejestru Dokumentów Paszportowych, który został włączony do Systemu Rejestrów Państwowych. Najważniejszą różnicą jest brak konieczności wypełniania papierowego wniosku. Elektroniczny dokument będzie generowany przez urzędnika i podpisywany przez petenta za pomocą specjalnego tabletu. Nadal konieczne będzie okazanie dokumentu tożsamości z numerem PESEL i dołączenie zdjęcia biometrycznego.

Nowe regulacje przewidują, że podczas wnioskowania nie będzie wymagane legitymowanie się dowodem osobistym lub starym paszportem. Tożsamość będzie weryfikowana za pomocą danych z Rejestrów Państwowych. W przypadku wątpliwości urzędnik będzie miał jednak prawo do zażądania dodatkowych dokumentów.

Nowa ustawa wprowadziła również możliwość wyrażenia zgody na paszport dla dziecka drogą elektroniczną. Obniża się również wiek uprawniający do wyrobienia paszportu z podpisem - jeszcze do niedawna były one dostępne od trzynastego roku życia, obecnie może z nich skorzystać 12-latek. Petenci mają również dostęp do nowych usług. Utratę dokumentu będzie można natychmiastowo zarejestrować w systemie. Straż Graniczna i Policja również są jednostkami przyjmującymi zgłoszenia o utracie paszportu.

Wydłużona została listy osób uprawnionych do obniżonych opłat paszportowych, na której pojawili się opiekunowie osób niepełnosprawnych, działacze opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowane po 1956 roku. Rozszerzone zostały uprawnienia do posiadania paszportu tymczasowego, cennik został ujednolicony, a wydanie drugiego dokumentu będzie leżało w gestii wojewody bądź konsula.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Adam Barabasz

Źródło: rp.pl

Źródło zdjęcia głównego: Darwel / Getty images

Pozostałe wiadomości