Ubezpieczenie samochodu 2022 – ile wynoszą kary?

kluczyki od samochodu w dłoni na tle dokumenty, ubezpieczenie OC
Kara za brak OC 2022
Źródło: krisanapong detraphiphat/Getty Images
Kara za brak ubezpieczenia OC jest nakładana na właścicieli pojazdów już za jeden dzień przerwy między umowami. Kwota zależna jest od długości przerwy w ubezpieczeniu i rodzaju pojazdu. Ile wynoszą kary w 2022 roku?

Ubezpieczenie OC - zasady w Polsce

Ubezpieczenie OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest w Polsce niezbędne, aby pojazd mechaniczny był dopuszczony do ruchu. Ma za zadanie zabezpieczanie osób poszkodowanych w zdarzeniach drogowych, czyli w wypadkach i kolizjach. Co ważne – chodzi o ubezpieczenie samych pojazdów, a nie ludzi.

Koszt OC zależny jest od wielu czynników. Istotny jest wiek kierowcy, staż za kierownicą, historia ubezpieczeniowa i rodzaj pojazdu.

Samochody: gadżety, aplikacje, ceny aut używanych

Adam Kornacki
Źródło: Dzień Dobry TVN
Ceny samochodów używanych poszły w górę
Ceny samochodów używanych poszły w górę
Aplikacja, która wykryje usterkę w samochodzie
Aplikacja, która wykryje usterkę w samochodzie
Zimowe gadżety samochodowe
Zimowe gadżety samochodowe

Standardowa wersja ubezpieczenia OC zapewnia ochronę pojazdu przez 12 miesięcy. Możliwe są również opcje krótkoterminowe, z których można korzystać tylko w wybranych przypadkach. Brak lub przerwa w ubezpieczeniu samochodu skutkuje wysokimi karami finansowymi. Ile wynoszą w 2022 roku?

Kary za brak OC 2022

Kara za brak ubezpieczenia samochodu nakładana jest za każdy dzień przerwy. W zależności od pojazdu i okresu bez ważnego OC – można zapłacić od 200 zł do 9030 zł. Im dłużej samochód jest nieubezpieczony, tym wyższa kara. Najwyższa jest po przekroczeniu 14 dni. Wtedy też osiąga maksimum i już nie wzrasta. Niezależnie od tego, czy przerwa wynosi miesiąc czy 12, kara będzie taka sama. Dla właścicieli samochodów osobowych bez ważnego OC wynosi 6020 zł, dla właścicieli ciężarówek bez OC – 9030 zł.

tabela kar za brak OC 2022
Tabela kar za brak OC 2022
tabela kar za brak OC 2022
Źródło: Diana Ryściuk/Dzień Dobry TVN

Kary to kwoty znacznie wyższe, niż przeciętny koszt ubezpieczenia OC. Oczywiście zdarza się, że właściciele pojazdów płacą nawet kilka tysięcy złotych rocznie, ale średnia cena OC dla użytkowników porównywarki Mubi wyniosła w grudniu 2021 roku 718 zł.

Zobacz także:

Autor: Diana Ryściuk

Źródło: mubi.pl

Źródło zdjęcia głównego: krisanapong detraphiphat/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości