Finanse i Praca

Wymagania i zarobki w pracy stewardessy – czy warto podjąć się tego zajęcia?

Finanse i Praca

Autor:
Adrian
Adamczyk
stewardessa, samolot, lotnisko

Praca stewardessy czy stewarda z pewnością nie należy do najłatwiejszych. A jednak na jedno miejsce jest co najmniej kilkanaście kandydatek lub kandydatów. Zawód ten cieszy się dużą popularnością głównie wśród miłośników podróży.

Jednak loty na pokładzie jako członek załogi to nie tylko możliwość zwiedzenia odległych miejsc. Praca ta jest bardzo odpowiedzialna, a przy tym wykańczająca. Jakie są wymagania i zarobki w zawodzie stewardessy?

Praca i finanse

Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?Dzień Dobry TVN
wideo 2/14

Wymagania do pracy stewardessy w Polsce – kto może nią zostać?

Wymagania dla przyszłych stewardess mogą być różne w zależności od linii lotniczych, choć część z nich zwykle się ze sobą pokrywa. Jednym z najważniejszych jest znajomość języka angielskiego umożliwiająca swobodną komunikację, np. w liniach lotniczych LOT wymagany jest przynajmniej poziom B2. Posługiwanie się innymi językami jest dodatkowym atutem. Konieczna jest też umiejętność pływania. W przypadku awaryjnego lądowania w wodzie cała załoga musi być przygotowana na takie zdarzenie. Stewardessa bądź steward powinni móc nie tylko sami przetrwać w wodzie, lecz także pomóc pasażerom.

Ważna w tym zawodzie jest również miła aparycja, wysoka kultura osobista oraz opanowanie. Na pokładzie mogą zdarzyć się różne sytuacje, w tym nieuprzejmi, a nawet agresywni pasażerowie. W pracy stewardessy dochodzi do tego czynnik stresu, jakim dla wielu ludzi jest lot, jednak członkowie załogi nie mogą dać po sobie poznać negatywnych emocji. Wiąże się to również ze wzbudzaniem w uczestnikach lotu zaufania, także koniecznym w tym zawodzie.

Stewardzi i stewardessy, ze względu na trudne warunki pracy, nie mogą mieć też większych problemów ze zdrowiem. W procesie rekrutacji linie lotnicze wymagają zatem dostarczenia dokumentacji potwierdzającej brak przeciwwskazań do wykonywania zawodu.

Dużym atutem kandydata jest doświadczenie w innych liniach lotniczych oraz profesjach związanych z obsługą klienta. Sama rekrutacja składa się z kilku etapów obejmujących nie tylko rozmowy, lecz także różnego typu testy, w tym językowe i psychologiczne. Często wymaga się też odegrania scenki mającej pokazać umiejętność pracy z pasażerem. Kandydaci zakwalifikowani do dalszych etapów biorą udział w teoretycznym i praktycznym szkoleniu, a następnie muszą zdać egzamin ze zdobytej tam wiedzy. Oferty pracy dla stewardessy bądź stewarda znaleźć można na oficjalnych stronach linii lotniczych.

Jak wygląda praca stewardessy lub stewarda – zarobki i obowiązki

Zarobki w pracy stewardessy mogą być bardzo różne, w zależności od linii lotniczych oraz stażu pracy. Osoby początkujące niekiedy otrzymają miesięczną pensję w okolicach 4000 zł netto, jednak w najbardziej ekskluzywnych miejscach wynagrodzenie może być aż pięciokrotnie wyższe. Sam dzień pracy zaczyna się jeszcze przed wejściem załogi na pokład. Na ok. 1–2 godziny wcześniej jej członkowie spotykają się na tzw. "briefingu", podczas którego m.in. przekazywane im są najważniejsze informacje dotyczące lotu. Następnie stewardessy przechodzą kontrolę bezpieczeństwa i udają się do samolotu, gdzie sprawdzają m.in. catering czy sprzęt awaryjny. Dopiero po wykonaniu wszystkich niezbędnych czynności pasażerowie zapraszani są na pokład. Po ich wejściu zadaniem stewardów i stewardess jest przeliczenie wszystkich osób, a następnie zaprezentowanie krótkiego instruktażu z procedur bezpieczeństwa. W trakcie lotu głównym obowiązkiem personelu pokładowego jest dbanie o bezpieczeństwo i komfort wszystkich pasażerów. Na koniec załoga przystępuje do tzw. "debriefingu", którego celem jest przede wszystkim omówienie zakończonego lotu.

Najczęściej przerwa pomiędzy lotami wynosi co najmniej 24 godziny. Wtedy stewardessy mają możliwość odpoczynku, a jeśli starczy im sił i czasu, również zwiedzania.

Plusy i minusy pracy stewarda i stewardessy w liniach lotniczych

Oferty pracy jako steward lub stewardessa w liniach lotniczych nie bez powodu przyciągają wielu chętnych. Ogromną zaletą tego zawodu jest możliwość podróżowania w najdalsze zakątki świata bez dużych nakładów finansowych. Kusi również wizja poznawania ludzi z różnych krajów i kultur. Niektóre linie lotnicze oferują także atrakcyjne zniżki na loty w czasie wolnym od pracy.

Zawód ten ma jednak pewne wady. Pierwszą z nich są zachowania niektórych pasażerów, pomimo których członkowie załogi mają obowiązek zachować spokój i życzliwe podejście. Kolejnym są trudne warunki panujące w samolocie mogące być przyczyną dużego obciążenia organizmu, a także rozwoju różnego typu chorób. W przypadku lotów na duże dystanse dochodzi także problem z częstą zmiana stref czasowych oraz klimatu, co również nie jest obojętne dla zdrowia.

Kandydaci do pracy stewarda i stewardessy muszą też wziąć pod uwagę brak stabilnych godzin zatrudnienia. Zmiany mogą przypadać nie tylko o różnych porach, lecz także w każdy dzień w roku, w tym również w święta. Nie każdemu będzie to odpowiadać, dlatego warto dobrze przemyśleć tę kwestię, także pod kątem ewentualnej długiej rozłąki z bliskimi.

Praca stewardessy może być przygodą życia, jednak nie można zapominać również o jej ciemnych stronach. Podjęcie decyzji o zostaniu członkiem załogi powinno więc poprzedzać staranne rozważenie wad i zalet tego zawodu.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: IPGGutenbergUKLtd/Getty Images

Pozostałe wiadomości