Rewolucja w liniach lotniczych. To koniec klasycznych strojów stewardess. "Idą z duchem czasu i stawiają na komfort"

stewardessa, samolot, lotnisko
pracownice linii lotniczych
Źródło: IPGGutenbergUKLtd/Getty Images
Stewardessy w większości linii lotniczych wyglądają podobnie. Ich znakiem charakterystycznym są spódnice, buty na obcasie, dopasowane marynarki, koszule z rozpiętym guzikiem i chustki zawiązane pod szyją. Okazuje się jednak, że część z nich ma dość takich stylizacji. Z tego powodu jeden z podniebnych przewoźników zdecydował się na odmianę ich wizerunku. To początek wielkich zmian.

Strój stewardess

Żadna linia lotnicza nie zyska odpowiedniej renomy, kiedy na pokładzie nie ma świetnego personelu. To pracownicy są bowiem pierwszym elementem kontaktu podróżnych z przewoźnikiem. Z tego względu od zawsze dbano, by odczucia wizualne z obsługi przez załogę były jak najlepsze - miała przestrzegać nie tylko kwestii operacyjnych i bezpieczeństwa, ale także wytycznych dotyczących ubioru, fryzury oraz makijażu. Choć ubrania wydają się rzeczą błahą, są ważnym elementem wizerunku i marketingu przewoźników lotniczych. Niektóre linie inwestują w nie sporo pieniędzy i współpracują z najlepszymi designerami. Kostiumy dla stewardess projektowali już m.in. Emilio Pucci, Pierre Balmain czy Yves Saint Laurent . Mimo tego, że część stawiała na klasyczną elegancję, inni na współczesną zmysłowość, a kolejni na szykowne detale, to i tak większość przewoźników decyduje się na podobne obowiązkowe zestawy garderoby. Ważne by były eleganckie, funkcjonalne i pasowały do sylwetek o różnych kształtach.

- Uniformy noszone przez personel pokładowy i pilotów, jak również stroje personelu naziemnego, są przede wszystkim ubiorem roboczym. Muszą być więc praktyczne, trwałe, ale równocześnie atrakcyjne, eleganckie i modne - pisał Volker Fischer w jednym z rozdziałów książki "The wings of crane. 50 lat designu Lufthansy".

Zmiana klasycznego kostiumu stewardessy

Teraz media obiegła informacja, że ukraińskie stewardessy powiedziały "dość" seksistowskim uniformom. Z tego powodu firma SkyUp zdecydowała, że mogą porzucić niewygodny, obcisły uniform na rzecz luźniejszego, aczkolwiek modnego stroju. Nowy mundur, nazwany SkyUp Champions, zaprojektowano we współpracy z ukraińską marką modową GUDU. Stewardessy będą nosiły damski garnitur w kolorze pomarańczowym (to kluczowa barwa dla tej linii lotniczej), t-shirt, jedwabną chustkę przerzuconą przez ramię oraz sportowe, wygodne buty. Ten nowoczesny zestaw w świetny sposób odzwierciedla zmieniające się normy społeczne dla kobiet.

- Zmieniliśmy buty na wygodne, ergonomiczne trampki NikeAir, w których dosłownie "chce się latać". (...) Zawód profesjonalnej stewardessy pojawił się po raz pierwszy prawie 100 lat temu. W tym czasie wiele się zmieniło, a co najważniejsze zmieniły się same kobiety - podała firma SkyUp na swoim profilu na Facebooku.

Ukraińska linia lotnicza posunęła się do takich rewolucyjnych zmian, ponieważ zauważyła, że członkinie załogi często spotykają się z seksistowskimi, uprzedmiatawiającymi komentarzami. SkyUp ma nadzieję, że zmieni postrzeganie tego zawodu, bowiem nowe stroje są eleganckie, ale nie podkreślają kobiecych kształtów. Ich priorytetem jest wygoda i swoboda ruchów. Co więcej, przewoźnik zdecydował, że stewardessy będą miały większą swobodę, jeśli chodzi o fryzurę - nie będzie już wymagany ciasno upięty koczek. Ponadto mają nie rezygnować z makijażu, ale może być on dużo lżejszy, oparty na pomarańczowym gradiencie na oku, który ma nawiązywać do kolorów zachodzącego słońca.

- To jest na pewno coś ciekawego. Będą się wyróżniać na rynku linii lotniczych. Ogólnie panuje taka tendencja światowa, że wszyscy zmierzamy w kierunku wygody w ubieraniu. Myślę, że te buty sportowe to dla stewardess bardzo dobre rozwiązanie, szczególnie podczas długich lotów. Plus do tego garnitur - to bardzo cool stylizacja, nawet bardzo fashion. Fajnie, że idą tak z duchem czasu, że stawiają na ten komfort w modzie. Połączenie butów sportowych z garniturem, to jest zresztą taka propozycja, którą pokazywałam w ostatnim swoim programie. Dzięki temu z eleganckiej rzeczy bardzo łatwo zrobić dostępną i casualową, zamieniając właśnie buty eleganckie na sportowe. To zmienia cały look. Myślę, że jest to początek dużych zmian. Idą z duchem czasu - stwierdziła stylistka Karolina Limbach w rozmowie z redaktor mody serwisu dziendobry.tvn.pl, Sabiną Ziębą.

Więcej rad Karoliny Limbach poznacie oglądając "Czas na zmianę". W każdą niedzielę o 13:00 w TVN Style.

Oto nowy strój ukraińskich stewardess:

A tak pracownice linii SkyUp musiały wyglądać wcześniej:

Zobacz także:

Zobacz wideo: Odkrywamy tajemnice zawody stewardessy

Dzień Dobry TVN

Autor: Sabina Zięba

Źródło zdjęcia głównego: IPGGutenbergUKLtd/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości